SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN i Cyfrowy Polsat złożyły wniosek do KE ws. stworzenia wspólnej platformy VoD

Pod koniec ubiegłego tygodnia TVN Discovery Polska i Cyfrowy Polsat złożyły wniosek do Komisji Europejskiej o wyrażenie zgody na stworzenie wspólnej platformy VoD. Inicjatywę ogłaszano już w październiku ubiegłego roku, dopiero teraz udało się jednak skompletować wszystkie niezbędne dokumenty - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Katarzyna Kieli i Maciej StecArticle

W październiku ubiegłego roku TVN Discovery Polska i Cyfrowy Polsat podpisały umowę joint venture dotyczącą utworzenia wspólnej platformy VoD. Nie podano, pod jaką marką będzie działała platforma, ani na kiedy planowany jest jej start, jednak wiadomo, że miałaby ona być niezależna finansowo.

TVN Discovery i Cyfrowy Polsat zapowiedzieli, że w serwisie będą dostępne polskie filmy, seriale, dokumenty, programy rozrywkowe i transmisje sportowe. Będą to treści od obu nadawców, a także kupione od zewnętrznych producentów i dystrybutorów oraz produkcje własne realizowane przez nowy podmiot.

W komunikacie giełdowym Cyfrowy Polsat poinformował, że obaj nadawcy zapewnią wspólnemu podmiotowi po maksymalnie 30 mln zł początkowego finansowania. Spółkę założył Cyfrowy Polsat, a po uzyskaniu zgody regulatora Discovery ma przejąć 50 proc. jej udziałów.

Projekt miał zostać uruchomiony po uzyskaniu zgody regulatora na wspólną firmę obu nadawców. Jak wynika z naszych informacji, TVN Discovery Polska dopiero w ubiegłym tygodniu złożył wszystkie niezbędne dokumenty do Komisji Europejskiej, co było konieczne w przypadku tej transakcji.  

- Wspólny projekt Discovery i Cyfrowego Polsatu ma wymiar europejski, a Komisja Europejska potwierdziła swoją właściwość. Dlatego dokonaliśmy zgłoszenia na poziomie Komisji Europejskiej - wyjaśnia Katarzyna Issat, szefowa ds. komunikacji korporacyjnej w TVN Discovery Polska.

Jak wynika z opisu koncentracji zgłoszonej do Komisji Europejskiej, spółka chce oferować usługi wideo w Polsce i innych państwach członkowskich.

Komisja Europejska (podobnie jak UOKiK) jest uprawniona do badania rynkowych skutków fuzji i przejęć. Warunkiem, który przesądza o tym, czy wniosek rozpatruje Komisja Europejska jest wspólnotowy wymiar danej koncentracji. Analizuje ona transakcje, w których łączny światowy obrót wszystkich uczestników wynosi co najmniej 2,5  mld euro.

Player.pl i IPLA.tv będą działać

Oprócz wspólnej platformy Cyfrowego Polsatu i Discovery, nadal mają działać obecne platformy Player.pl (należy do TVN Discovery) i Ipla.tv (własność Cyfrowego Polsatu).

Od 1 lipca 2020 roku obowiązują nowe przepisy, zgodnie z którymi działające w Polsce serwisy VoD muszą zapłacić podatek w wysokości 1,5 proc. na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

W kwietniu br. Player.pl zanotował 3,64 mln internautów, którzy wykonali 72,18 mln odsłon (przeciętnie 19,8 na użytkownika). Z kolei Ipla.tv (Grupa Cyfrowy Polsat) osiągnęła wynik 1,52 mln użytkowników i 20,57 mln odsłon.

Dołącz do dyskusji: TVN i Cyfrowy Polsat złożyły wniosek do KE ws. stworzenia wspólnej platformy VoD

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Qwerty
Paradokumenty w jednym miejscu. Super.
odpowiedź
User
Maxi
Trzeba mieć jeszcze kontent wart płacenia. Na razie nie widzę takowego w ofertach obu stacji...
odpowiedź
User
Bosz
Biorąc pod uwagę niesamowitą ofertę programową proppnuje nazwę WIEŚFLIX!
odpowiedź