SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN musi zapłacić 100 tys. zł kary

Sąd Apelacyjny oddalił apelację spółki TVN przeciwko decyzji przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka sprzed 10 lat o nałożeniu kary w wysokości 100 tys. zł za naruszenie ustawy o radiofonii i telewizji w programie „Sędzia Anna Maria Wesołowska”. Decyzja sądu jest prawomocna.

fot. TVNfot. TVN

Sprawa sięga 2013 r. Wówczas KRRiT wzięła pod lupę wzięła powtórkowe odcinki “Sędzi Anny Marii Wesołowskiej” nadane na antenie TVN w dniach 3-6 września 2012 r. - były to odcinki, które stacja premierowo pokazywała w latach 2006-2011 r.

- Kontrola programowa potwierdziła wielokrotne naruszenie obowiązującego prawa przez rozpowszechnianie treści pełnych przykładów patologicznych zachowań, wulgaryzmów, agresji, pogardy i wrogości - podała wtedy Krajowa Rada w komunikacie.

Odcinki serii oznaczono symbolem graficznym “od lat 12” zamiast "od lat 16”, co było niezgodne z zasadą kwalifikowania przekazów mogących mieć negatywny wpływ na rozwój małoletnich. Nadawano je też niezgodnie z rozporządzeniem KRRiT przed godz. 20.00.  Krajowa Rada podkreślała wtedy, że sprawy karne, którym poświęcone były analizowane odcinki cyklu „Sędzia Anna Maria Wesołowska”, były przedstawione ze szczegółami, często nawet bardzo drastycznymi.

KRRiT zarzuciła TVN naruszenie ustawy i rozporządzenia

Decyzją z 26 lipca 2013 r. ówczesny przewodniczący KRRiT Jan Dworak stwierdził naruszenie przez spółkę TVN S.A. art. 18 ust. 5 ustawy o radiofonii i telewizji oraz § 5 ust. 2,3 i 4 pkt 4 ówcześnie obowiązującego rozporządzenia KRRiT z dnia 23 czerwca 2005 r. Na TVN nałożył karę w wysokości 100 tys. zł.

Stacja odwołała się od wyroku, a sprawa trafiła nawet do Sądu Najwyższego. Teraz zapadło ostateczne orzeczenie.

- Po kontroli Sądu Najwyższego, Sąd II instancji potwierdził w uzasadnieniu do wyroku, że ww. audycje ukazywały przemoc, w tym przemoc seksualną oraz przedstawiały prymitywny obraz świata, zarówno poprzez zachowania bohaterów, jak i słownictwo, którym się posługują. Wszystkie cztery odcinki pokazywały jednostronny i patologiczny obraz relacji międzyludzkich i zdarzeń społecznych, a sfera intymna człowieka przedstawiona została w postaci wypaczonej, odhumanizowanej, przy użyciu przemocy i dominacji - podała KRRiT w komunikacie.

Decyzja Sądu Apelacyjnego jest prawomocna.

Dołącz do dyskusji: TVN musi zapłacić 100 tys. zł kary

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Śmiechu warte
Więcej wydawają na papier toaletowy na lotnisku gdzie mają siedzibę
odpowiedź
User
śmiechu warte
POlitycy KOalicji 13 grudnia i tak POwiedzą że to jest zamach na wolne media 😆
odpowiedź
User
PiS Propaganda i Smród
A czy decyzję wydała neo-iza neo-SN przez neo-sędziego? Jeśli tak, to zapraszam spadać na drzewo i płakać w TV RUSpublika
odpowiedź