SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN pozywa TVP i Samuela Pereirę. Chce 100 tys. zł i przeprosin za słowa „TVN kłamie”

Telewizja Polska praz redaktor naczelny portalu TVP.Info Samuel Pereira zostali pozwani przez TVN za sformułowania, zarzucające tej stacji m.in. kłamstwo i „bycie stacją Putina”. TVN żąda od pozwanych 100 tys. zł, przeprosin, usunięcia z internetu sformułowań tej treści oraz rocznego zakazu publikowania ich ponownie. - Odbieram to jako próbę wywołania efektu mrożącego - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Samuel Pereira.

Samuel Pereira (YouTube/TVP Info)Article

Jak ustaliliśmy, Telewizja Polska i Samuel Pereira zostali pozwani za to, iż na antenie oraz w portalu TVP.Info padały następujące sformułowania: ”TVN kłamie”, „TVN jest stacją Putina”, „TVN podaje informacje, które chronią Putina”, „TVN ukrywa prawdę o katastrofie smoleńskiej” oraz „publikacje TVN są zmanipulowane”.

Stacja z Wiertniczej żąda solidarnie od pozwanych 100 tys. zł, przeprosin i oświadczeń o ustalonej treści. Żąda także usunięcia z internetu wymienianych sformułowań, a także (w formie zabezpieczenia) zaniechania przez rok używania tych i podobnych w treści wyrażeń.

"Próba wywołania efektu mrożącego"

Prawnicy TVN dowodzą, że przytaczane sformułowania godzą w dobre imię stacji. – Ten pozew odbieram jako próbę wywołania efektu mrożącego, żeby nikomu w Polsce nie przyszło do głowy mówić prawdę o TVN – twierdzi w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Samuel Pereira.

Dodaje: - Jeśli ta stacja kłamie i manipuluje, to każdy obywatel ma prawo to głośno powiedzieć, co wynika z zagwarantowanej w Konstytucji RP wolności słowa. Kierownictwo TVN lansuje się, jako firma trzymająca się "amerykańskich standardów", a w rzeczywistości jest od nich bardzo daleko.

TVN pozwał też Niezależna.pl

Analogiczne pozwy (100 tys. zł, zaniechanie naruszania dobrego imienia) otrzymali w środę: wydawca portalu Niezależna.pl oraz redaktor naczelny serwisu Grzegorz Wierzchołowski. Pozew przyszedł po zacytowaniu słów Tomasza Sakiewicza, jakie padły na antenie TVP Info. Sakiewicz mówił wówczas m.in. o TVN w kontekście katastrofy smoleńskiej: „Kłamią w żywe oczy. TVN podaje informacje, które chronią Putina w sprawie katastrofy". A także wyraził się, iż Tusk "pomaga ukryć prawdę o Smoleńsku od samego początku".

TVN w żadnym z przypadków nie chce komentować pozwów. 

W 2021 r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł. W 2022 r. nadawca prognozuje dalszy wzrost wpływów i kosztów i zerowy wynik netto - wynik z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.

Od 2020 roku mniej więcej połowę przychodów Telewizji Polskiej stanowi rekompensata abonamentowa, przekazywana w formie obligacji skarbowych. W 2021 r. spółka dostała takie obligacje o wartości nominalnej 1,71 mld zł, resort finansów w imieniu Skarbu Państwa wykupił je w kilku transzach do listopada.

Dołącz do dyskusji: TVN pozywa TVP i Samuela Pereirę. Chce 100 tys. zł i przeprosin za słowa „TVN kłamie”

43 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Basia S
Już pisowskie bojówki na stanowiskach. Za 60gr za komentarz skłonni oddać matkę do obozu. Rajmund Kaczyński dał im przyklad jak niszczyć opozycję. Strzał w głowę i do piachu.
odpowiedź
User
Bart
A to żart 😅
odpowiedź
User
Era
Do Pana w okularach, a jaki sens mają wyroki bez efektu mrożącego?
odpowiedź