SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium roku 2018. Wysoko Wirtualnemedia.pl

Stacja TVN24 była najczęściej cytowanym medium w 2018 roku - wynika z rankingu Instytutu Monitorowania Mediów. Podium uzupełniają RMF FM i "Rzeczpospolita". W czołówce najbardziej opiniotwórczych mediów internetowych ubiegłego roku są Wirtualnemedia.pl.

Article

Informacje dziennikarzy TVN24 były cytowane łącznie ponad 25,5 tysiąca razy - w prasie, radio, telewizji i w portalach internetowych. Na podium znalazły się też RMF FM (25,3 tys. cytowań) oraz Rzeczpospolita (niemal 24 tys. cytowań).

Najchętniej cytowano informacje dotyczące polityki. Media przytaczały wypowiedzi przedstawicieli sceny politycznej oraz odniesienia do publikowanych wywiadów i rozmów prowadzonych na antenach.

W czołówce najbardziej opiniotwórczych mediów znalazło się pięć tytułów prasowych, cztery stacje telewizyjne, trzy radiowe oraz trzy serwisy internetowe.

Na czele TVN24 i RMF FM

Spośród stacji telewizyjnych najczęściej cytowaną była TVN24. Za tą stacją najczęściej cytowano wypowiedzi polityków zapraszanych do studia. Kolejne miejsca należą do TVN (ponad 21,5 tys. cytowań) oraz TVP Info (ponad 11,7 tys. cytowań).

Spośród rozgłośni radiowych najczęściej powoływano się na informacje podawane na antenie RMF FM (ponad 25,3 tys. razy). Wyprzedziło m.in. Radio Zet (11,7 tys. wzmianek) oraz PR1 (ponad 10,6 tys. wzmianek). RMF FM swoją zwycięską pozycję zawdzięcza kilku rodzajom materiałów: wywiadom z politykami, informacjom gospodarczym i ekonomicznym oraz najnowszym doniesieniom z kraju i ze świata.

Wirtualna Polska liderem w internecie, wysoko Wirtualnemedia.pl

W rankingu mediów internetowych, redakcje w 2018 roku najczęściej cytowały informacje podawane przez Wirtualną Polskę (ponad 23,3 tys. cytowań). Za portalem najczęściej podawano doniesienia dotyczące polskiej polityki oraz informacje gospodarcze.

Serwis wyprzedził Onet (ponad 21,3 tys. cytowań) oraz wPolityce.pl (ponad 7,8 tys. cytowań).

Na informacje portalu Wirtualnemedia.pl powoływano się w 2018 roku 4231 razy. To nasz najlepszy wynik w historii badania Instytutu Monitorowania Mediów.

„Rzeczpospolita” najczęściej cytowanym tytułem prasowym

Na pierwszym miejscu wśród najczęściej cytowanych tytułów prasowych był dziennik  „Rzeczpospolita”. Tytuł wyprzedził „Gazetę Wyborczą” (ponad 18,8 tys. cytowań) oraz „Fakt” (12,8 tys. cytowań).  "Rzeczpospolita" zapewniła sobie zwycięstwo dzięki materiałom dotyczącym polityki - własnym newsom oraz wywiadom z politykami.

W zestawieniu tygodników i dwutygodników opiniotwórczych, liderem w ubiegłym roku było "Do Rzeczy", cytowane ponad 3 tysiące razy. Podium uzupełnia "Sieci" oraz "Newsweek Polska". Z kolei najbardziej opiniotwórczym miesięcznikiem były "Perspektywy" (2025 wzmianek).

Najbardziej opiniotwórcze media ekonomiczne i regionalne

Najczęściej cytowanym medium ekonomicznym był "Dziennik Gazeta Prawna", który był wzmiankowany prawie 10 tys. razy. Wyprzedził m.in. "Puls Biznesu" oraz "Forbes".

Radio Gdańsk było w 2018 roku najczęściej cytowanym medium regionalnym. Inne media powoływały się na rozgłośnię ponad 1,6 tys. razy. Najczęściej podawały za Radio Gdańsk informacje dotyczące kampanii samorządowej w Trójmieście.

Tuż za Radiem Gdańsk uplasowały się Radio Kraków i Radio Plus. Najczęściej cytowanym regionalnym tytułem prasowym była Gazeta "Krakowska" z liczbą niemal tysiąca cytowań.

Badanie przeprowadzono na podstawie 353 801 przekazów z mediów (materiałów prasowych, publikacji w portalach internetowych oraz programów radiowych i telewizyjnych) z okresu od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku. Dziennikarze odnosili się do wiadomości z łamów innych mediów 365 967 razy (287 427 razy w portalach, 42 348 razy w prasie, 26 624 w telewizji i 9 568 w radio).

Analiza obejmuje ponad 1000 gazet i czasopism oraz stacje telewizyjne (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Kraków, TVP Sport, TVPinfo, TVN, TVN24, TVN Biznes i Świat, TVN TURBO, TVN Meteo, POLSAT, Polsat News, Polsat Sport, TV4, Canal+, TV Trwam, TV Puls) i wybrane programy w rozgłośniach radiowych (PR1, PR3, PR4, Radio Dla Ciebie / RDC, Radio Maryja, Muzo.fm, Radio RMF FM, Radio Zet, Radio TOK FM, Radio Gdańsk, Radio Katowice, Radio Kielce, Radio Merkury, Radio Szczecin, Radio Wrocław, Radio Lublin).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium roku 2018. Wysoko Wirtualnemedia.pl

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
trsfiuj
RMF na drugim miejscu to jakieś nie porozumienie.
14 14
odpowiedź
User
antyprawak
RMF na drugim miejscu to jakieś nie porozumienie.

Właśnie, powinno być na szarym końcu.
16 15
odpowiedź
User
As
Opinie były zbierane wśród sympatyków: TVN, GW, WP, ONET...
31 21
odpowiedź
User
a
towarzystwo wzajemnej adoracji
14 11
odpowiedź
User
Oko
Proponuję by operatorzy tv umieścili Polsat news obok TVN24,jestem pewien że z czasem wyglądałoby to inaczej. Oraz zagwarantować w jednych pakietach te dwa kanały.
14 11
odpowiedź