SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP 4K na Euro 2020 w naziemnej telewizji cyfrowej? Warunkiem rekompensata

TVP wszystkie spotkania piłkarskiego Euro 2020 będzie pokazywać w jakości 4K. Każdy mecz będzie transmitowany w TVP Sport oraz TVP1 lub TVP2. Podobnie, jak w przypadku mundialu ma zostać uruchomiony specjalny kanał TVP 4K. Z deklaracji nadawcy wynika, że miałby zostać uruchomiony na stałe w naziemnej telewizji cyfrowej. Warunkiem ma być "posiadanie środków finansowych" - co w domyśle - zapewnia rekompensata dla mediów publicznych.

Article

Euro 2020 będzie rozgrywane od 12 czerwca do 12 lipca. Turniej będzie odbywał się aż w 11 krajach - od Baku i Sankt Petersburga na wschodzie do Bilbao i Dublina na zachodzie.

Telewizja Polska ma wyłączne prawa do transmisji imprezy w naszym kraju na otwartej antenie. Szef TVP Sport Marek Szkolnikowski zapowiadał, że wszystkie mecze będą pokazywane w TVP1 i TVP2, a dodatkowo każdy mecz będzie można oglądać w TVP Sport oraz w serwisie internetowym i aplikacji mobilnej tej stacji. Zdecydowana większość będzie komentowana przez dziennikarzy ze stadionów. Wszystkie spotkania mają być emitowane w jakości 4K.

W grudniu 2019 roku, podczas czatu w ramach cyklu #zapytajszefaTVPSport Szkolnikowski na pytanie czy na Euro 2020 będzie działać TVP 4K, potwierdził to.

W „Wiadomościach” po raz kolejny informowano o ustawie dotyczącej rekompensaty dla mediów publicznych, która miałaby im przyznać niemal 2 mld złotych. Jak przekazał lektor, oczekiwanie na podpis prezydenta Andrzeja Dudy „zbiegło się z pracami nad nową, przełomową ofertą dla widzów TVP”. - Za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej każdy miałby dostęp do internetowych wydań obecnych, ale i nowych kanałów tematycznych, takich jak przygotowywany TVP Dokument, w najwyższej jakości 4K. W ten sposób TVP planuje transmitować Euro 2020. To inaczej niż w stacjach komercyjnych, w których programy tematyczne są dodatkowo płatne - podano w „Panoramie”.

Natomiast w „Wiadomościach” poinformowano: „Trwają zaawansowane prace nad nadawaniem w naziemnej telewizji cyfrowej dodatkowych kanałów tematycznych, jak TVP Dokument. Próba pozbawienia Telewizji Polskiej środków na inwestycje zbiegła się w czasie z pracami nad uruchomieniem pakietu nowych kanałów dostępnych bez żadnych dodatkowych opłat. To będzie duże wyzwanie dla komercyjnej konkurencji. Grupy TVN i Polsatu za taką ofertę każą sobie dodatkowo płacić. Telewizja Polska przestawia się także na nadawanie w jakości 4K. Już niedługo w tej technologii pokażemy mecze Euro 2020. To też będzie dostępne bez żadnych dodatkowych opłat”.

To oznaczałoby, że TVP 4K będzie nadawane w cyfrowej telewizji naziemnej, dostępnej dla każdego widza. Mogłoby się to odbyć na przykład za pośrednictwem platformy telewizji hybrydowej HbbTV. W ubiegłym roku nadawca uruchomił pozycje testowe pod nazwą TVP4 oraz TVP6 na multipleksie ósmym. W tym miejscu mógłby znaleźć się właśnie kanał TVP 4K oraz TVP Dokument – o planach jego startu informowaliśmy jako pierwsi kilka dni temu.

Telewizja Polska wpisała też kanał TVP 4K do swojej Karty Powinności mediów (do tej pory nie podpisał jej szef KRRiT Witold Kołodziejski). Mówi ona m.in. o planach i finansowaniu medium na najbliższe lata. Według nadawcy, TVP 4 K miałby być programem sportowo-filmowo-rozrywkowym. Miałby zawierać audycje dostępne w standardzie 4K, jest tworzony i rozpowszechniany w tym standardzie w miarę dostępności takich treści. Kluczowe gatunki: transmisje i relacje sportowe, filmy fabularne, audycje rozrywkowe. Audycje realizujące wyspecjalizowany charakter programu miałyby zajmować nie mniej niż 70 proc. w tygodniowym czasie nadawania w godzinach 6.00-23.00, w tym audycje sportowe - 55 proc., audycje rozrywkowe (w tym filmy i seriale fabularne) - 15 proc., emisja programu zajmowałaby natomiast nie mniej niż 6 godzin na dobę.

- Telewizja Polska planuje przedstawić mistrzostwa Europy Euro 2020 wykorzystując anteny ogólnopolskie TVP1, TVP 2 oraz TVP Sport  - wszystkie nadawane w jakości HD. Sygnał w jakości 4K jest częścią zakupionego pakietu praw do mistrzostw Euro. Sygnał ten będzie dostępny dla operatorów, którzy zgłoszą chęć dostarczenia go w tej jakości dla swoich klientów na zasadach podobnych do oferty 4K dostępnej podczas Mundialu w 2018 roku - odpowiedziało nam Centrum Informacji TVP.

W odpowiedzi czytamy także, że "w Karcie Powinności, w ramach realizacji misji publicznej, TVP nałożyła na siebie zadanie w postaci uruchomienia kanału TVP 4K". - Planuje to zadanie zrealizować po zaakceptowaniu karty powinności oraz w przypadku posiadania środków finansowych. Technicznie kanał ten będzie uruchomiony w miarę dostępnych zasobów technicznych w sposób rozsiewczy satelitarny, w sieciach telekomunikacyjnych oraz - jeśli będzie to technicznie możliwe -  w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny - odpowiedział portalowi Wirtualnemedia.pl nam nadawca.

Odpowiedź wskazuje, że - by plany nadawcy się ziściły - potrzebne są dodatkowe środki finansowe. Te z kolei miałaby zapewnić rekompensata dla mediów publicznych. Warunkiem podpisania kart powinności ma być też "stabilne finansowanie", co podkreślał w rozmowie z nami szef KRRiT Witold Kołodziejski.

TVP 4K działał na Mundial 2018

Publiczny nadawca uruchamiał już kanał w jakości 4K. Wystartował on w czwartek, 14 czerwca 2018 roku, a testowa emisja ruszyła dzień wcześniej.

Pokazywano wtedy mundial w Rosji transmitując mecze w jakości Ultra HD czyli w rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli, która jest cztery razy większa niż w przypadku Full HD. TVP 4K był dostępny m.in. w ofercie Orange TV, Winogradzkiej Telewizji Kablowej i platformy nc+ (obecnie Canal+).

Dołącz do dyskusji: TVP 4K na Euro 2020 w naziemnej telewizji cyfrowej? Warunkiem rekompensata

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość
Ani grosza, a z szantażystą postępuje się tak, że nie ulega się , ściema jskich mało, za ułamek tej sumy każda komercja pokazałaby mundial . I żadnych częstotliwości dla państwowych mediów, ponieważ za nie nie płacą.
odpowiedź
User
Ale
Eee tam, nie zaszantażują odcięciem od Rancza i Ojca Mateusza, to dostaną od ręki😂
odpowiedź
User
Ale
I Klossa, i Czterech pancernych z psem też
odpowiedź