SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP Historia 2 nowym kanałem Telewizji Polskiej, emisja w internecie i HbbTV od 1 marca

Od 1 marca ruszy nowy kanał Telewizji Polskiej - TVP Historia 2 o tematyce dokumentalno-historycznej. Będzie dostępny w serwisie internetowym historia2.tvp.pl oraz na platformie hybrydowej. Za jego ofertę programową odpowiada Judyta Syrek.

Article

Jak podano w komunikacie "głównym celem nowego projektu jest zwiększenie zasięgu i poszerzenie grupy odbiorców TVP Historia".

- Wiemy, jak wielu jest w Polsce miłośników historii, dlatego zwiększamy zasięg kanału i uruchamiamy specjalną streamingową platformę, w której dostępna będzie od 1 marca TVP Historia 2. Internet jest dzisiaj przestrzenią, w której wielu młodych ludzi czeka na ciekawą ofertę. To właśnie z myślą o nich zwiększamy zasięg TVP Historia. Kilka miesięcy temu zwiększyliśmy już zasięg TVP Kultura, tworząc kanał pod nazwą TVP Kultura 2 - mówi Mateusz Matyszkowicz, członek zarządu Telewizji Polskiej.

Jak wynika z naszych informacji, data startu została ustalona na 1 marca, ponieważ obchodzony jest wtedy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

- W dobie pandemii widzowie w dużej mierze są w online - szczególnie młodsi, stąd pomysł, aby kanał TVP Historia 2 znalazł się w internecie z ciekawą ofertą dla użytkowników sieci - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Aneta Woźniak z Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej.

W ofercie programowej kanału TVP Historia 2 znajdą się programy publicystyczne, rozrywkowe, filmy dokumentalne, seriale oraz kultowe produkcje poświęcone historii Polski i świata. W pasmach popołudniowych widzowie TVP Historia 2 będą mogli  oglądać najważniejsze programy nadawane na antenie TVP Historia oraz seriale historyczne emitowane na antenach głównych publicznego nadawcy.

- Z ogromną radością przygotowaliśmy nową ofertę dla TVP Historia 2, bo historia jest nie tylko nauczycielką życia, ale przede wszystkim ważnym punktem odniesienia dla nowego pokolenia, które dzisiaj w naturalny sposób funkcjonuje w Internecie, poszukując ciekawych treści. TVP Historia 2 nie tylko będzie emitowała najlepsze programy z zasobów TVP, ale będzie też szukała nowych interaktywnych sposobów komunikacji z widzem, tak, by wspólnie tworzyć społeczność wielkich miłośników i pasjonatów historii - mówi Piotr Legutko, redaktor naczelny TVP Historia.

Co w ramówce TVP Historia 2?

Codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach przedpołudniowych i po północy emitowane będzie pasmo „Powtórka z historii”, w którym znajdą się krótkie i ciekawe programy dotyczące najważniejszych faktów historycznych. Oferta jest przygotowana z myślą głównie o maturzystach.

Codziennie po godz. 22.00 w TVP Historia 2 rozpoczynać będzie się pasmo tematyczne. W poniedziałkowe wieczory widzowie będą mogli oglądać najciekawsze filmy biograficzne, we wtorki i środy - filmy festiwalowe oraz reportaże z oddziałów terenowych TVP, w czwartki - najlepsze seriale historyczne. Na piątkowe wieczory przygotowano bogatą ofertę programów o historii muzyki. Soboty to powrót do najciekawszych polskich, kultowych produkcji filmowych.

TVP Historia 2 nadawać będzie także najlepsze seriale historyczne, ekranizacje lektur szkolnych czy kultowe filmy o tematyce wojennej. W ofercie filmowej znajdą się takie tytuły jak: „Ludzie i bogowie”, „Stulecie Winnych”, „Wojenne dziewczyny”, „Czas honoru”, „Quo Vadis”. Nie zabraknie też wyjątkowej produkcji TVP „Korony królów”. Od godziny 16.15 TVP Historia 2 będzie prowadziła simulcasting premierowych programów z anteny TVP Historia, a w niedzielę z anten głównych.

Za przygotowanie oferty programowej TVP Historia 2 i budowanie nowej marki odpowiedzialna jest Judyta Syrek, dziennikarka związana z TVP od 2016 r. (prowadząca program „Sekrety mnichów”, autorka filmu „Dialog. Życie zapisane w listach”), autorka popularnych książek o tematyce religijnej, współtworzyła portal Stacja7.pl. Dyrektorem kanału - podobnie jak TVP Historia - jest Piotr Legutko. Kanał ten jest dostępny m.in. w naziemnej telewizji cyfrowej.

Nowe kanały TVP

TVP2 Historia będzie dostępna wyłącznie w dystrybucji internetowej, tak samo jak TVP Kultura 2, uruchomiona w czerwcu ub.r..

Pod koniec ubiegłego roku publiczny nadawca uruchomił kanał TVP Dokument, a 8 marca 2021 roku startuje TVP Kobieta. Według planów publicznego nadawcy powstać mają jeszcze TVP Nauka i TVP Muzyka.

TVP z kolejną rekompensatą abonamentową

W 2019 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł.

W drugiej połowie kwietnia ub.r. zgodnie z nowelizacją ustawy abonamentowej, która weszła w życie w marcu, minister finansów przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu obligacje skarbowe o wartości 1,95 mld zł. 5 maja zostały one zasymilowane z inną serią obligacji, tak żeby minister finansów mógł je wykupić. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w ramach tegorocznej rekompensaty TVP dostała 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne ośrodki radiowe - 119,3 mln zł.

Głównie dzięki tej rekompensacie w pierwszej połowie ub.r. Telewizja Polska zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, z czego 1,8 mld zł pochodziło z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, natomiast wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

Pod koniec stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 rok. Zapisano w niej, że Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymają z budżetu państwa do 1,95 mld zł rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu rtv.

Dołącz do dyskusji: TVP Historia 2 nowym kanałem Telewizji Polskiej, emisja w internecie i HbbTV od 1 marca

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Terier
Nie ma co, oryginalne nazwy dodatkowych kanałów.
odpowiedź
User
O matko
Obecny TVP Historia nudny jak flaki w oleju a tu jeszcze wersja 2 - ale po co to komu? TVP Historia powtórki 2?
odpowiedź
User
wujek
Są lata koniunktury, służba zdrowia wychodzi na prostą, silne państwo, sprawne sądy, niskie podatki. Ludzie maja tanią benzynę, 2 mln osób wróciło z UK. Inflacja to już historia, klasa średnia puchnie w oczach, niczym redaktor Sakiewicz. Jakości powietrza zazdrości nam Texas, a nawet Czikago.

Międzymorze potrzebuje zatem mocnej TV publicznej, silny region to silna telewizja. My ją właśnie tworzymy, za nasze pieniądze, bo je mamy.
odpowiedź