SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP Historia 2 nowym kanałem Telewizji Polskiej, emisja w internecie i HbbTV od 1 marca

Od 1 marca ruszy nowy kanał Telewizji Polskiej - TVP Historia 2 o tematyce dokumentalno-historycznej. Będzie dostępny w serwisie internetowym historia2.tvp.pl oraz na platformie hybrydowej. Za jego ofertę programową odpowiada Judyta Syrek.

Article

Jak podano w komunikacie "głównym celem nowego projektu jest zwiększenie zasięgu i poszerzenie grupy odbiorców TVP Historia".

- Wiemy, jak wielu jest w Polsce miłośników historii, dlatego zwiększamy zasięg kanału i uruchamiamy specjalną streamingową platformę, w której dostępna będzie od 1 marca TVP Historia 2. Internet jest dzisiaj przestrzenią, w której wielu młodych ludzi czeka na ciekawą ofertę. To właśnie z myślą o nich zwiększamy zasięg TVP Historia. Kilka miesięcy temu zwiększyliśmy już zasięg TVP Kultura, tworząc kanał pod nazwą TVP Kultura 2 - mówi Mateusz Matyszkowicz, członek zarządu Telewizji Polskiej.

Jak wynika z naszych informacji, data startu została ustalona na 1 marca, ponieważ obchodzony jest wtedy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

- W dobie pandemii widzowie w dużej mierze są w online - szczególnie młodsi, stąd pomysł, aby kanał TVP Historia 2 znalazł się w internecie z ciekawą ofertą dla użytkowników sieci - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Aneta Woźniak z Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej.

W ofercie programowej kanału TVP Historia 2 znajdą się programy publicystyczne, rozrywkowe, filmy dokumentalne, seriale oraz kultowe produkcje poświęcone historii Polski i świata. W pasmach popołudniowych widzowie TVP Historia 2 będą mogli  oglądać najważniejsze programy nadawane na antenie TVP Historia oraz seriale historyczne emitowane na antenach głównych publicznego nadawcy.

- Z ogromną radością przygotowaliśmy nową ofertę dla TVP Historia 2, bo historia jest nie tylko nauczycielką życia, ale przede wszystkim ważnym punktem odniesienia dla nowego pokolenia, które dzisiaj w naturalny sposób funkcjonuje w Internecie, poszukując ciekawych treści. TVP Historia 2 nie tylko będzie emitowała najlepsze programy z zasobów TVP, ale będzie też szukała nowych interaktywnych sposobów komunikacji z widzem, tak, by wspólnie tworzyć społeczność wielkich miłośników i pasjonatów historii - mówi Piotr Legutko, redaktor naczelny TVP Historia.

Co w ramówce TVP Historia 2?

Codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach przedpołudniowych i po północy emitowane będzie pasmo „Powtórka z historii”, w którym znajdą się krótkie i ciekawe programy dotyczące najważniejszych faktów historycznych. Oferta jest przygotowana z myślą głównie o maturzystach.

Codziennie po godz. 22.00 w TVP Historia 2 rozpoczynać będzie się pasmo tematyczne. W poniedziałkowe wieczory widzowie będą mogli oglądać najciekawsze filmy biograficzne, we wtorki i środy - filmy festiwalowe oraz reportaże z oddziałów terenowych TVP, w czwartki - najlepsze seriale historyczne. Na piątkowe wieczory przygotowano bogatą ofertę programów o historii muzyki. Soboty to powrót do najciekawszych polskich, kultowych produkcji filmowych.

TVP Historia 2 nadawać będzie także najlepsze seriale historyczne, ekranizacje lektur szkolnych czy kultowe filmy o tematyce wojennej. W ofercie filmowej znajdą się takie tytuły jak: „Ludzie i bogowie”, „Stulecie Winnych”, „Wojenne dziewczyny”, „Czas honoru”, „Quo Vadis”. Nie zabraknie też wyjątkowej produkcji TVP „Korony królów”. Od godziny 16.15 TVP Historia 2 będzie prowadziła simulcasting premierowych programów z anteny TVP Historia, a w niedzielę z anten głównych.

Za przygotowanie oferty programowej TVP Historia 2 i budowanie nowej marki odpowiedzialna jest Judyta Syrek, dziennikarka związana z TVP od 2016 r. (prowadząca program „Sekrety mnichów”, autorka filmu „Dialog. Życie zapisane w listach”), autorka popularnych książek o tematyce religijnej, współtworzyła portal Stacja7.pl. Dyrektorem kanału - podobnie jak TVP Historia - jest Piotr Legutko. Kanał ten jest dostępny m.in. w naziemnej telewizji cyfrowej.

Nowe kanały TVP

TVP2 Historia będzie dostępna wyłącznie w dystrybucji internetowej, tak samo jak TVP Kultura 2, uruchomiona w czerwcu ub.r..

Pod koniec ubiegłego roku publiczny nadawca uruchomił kanał TVP Dokument, a 8 marca 2021 roku startuje TVP Kobieta. Według planów publicznego nadawcy powstać mają jeszcze TVP Nauka i TVP Muzyka.

TVP z kolejną rekompensatą abonamentową

W 2019 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł.

W drugiej połowie kwietnia ub.r. zgodnie z nowelizacją ustawy abonamentowej, która weszła w życie w marcu, minister finansów przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu obligacje skarbowe o wartości 1,95 mld zł. 5 maja zostały one zasymilowane z inną serią obligacji, tak żeby minister finansów mógł je wykupić. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w ramach tegorocznej rekompensaty TVP dostała 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne ośrodki radiowe - 119,3 mln zł.

Głównie dzięki tej rekompensacie w pierwszej połowie ub.r. Telewizja Polska zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, z czego 1,8 mld zł pochodziło z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, natomiast wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

Pod koniec stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 rok. Zapisano w niej, że Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymają z budżetu państwa do 1,95 mld zł rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu rtv.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP Historia 2 nowym kanałem Telewizji Polskiej, emisja w internecie i HbbTV od 1 marca

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Terier
Nie ma co, oryginalne nazwy dodatkowych kanałów.
14 9
odpowiedź
User
O matko
Obecny TVP Historia nudny jak flaki w oleju a tu jeszcze wersja 2 - ale po co to komu? TVP Historia powtórki 2?
32 15
odpowiedź
User
wujek
Są lata koniunktury, służba zdrowia wychodzi na prostą, silne państwo, sprawne sądy, niskie podatki. Ludzie maja tanią benzynę, 2 mln osób wróciło z UK. Inflacja to już historia, klasa średnia puchnie w oczach, niczym redaktor Sakiewicz. Jakości powietrza zazdrości nam Texas, a nawet Czikago.

Międzymorze potrzebuje zatem mocnej TV publicznej, silny region to silna telewizja. My ją właśnie tworzymy, za nasze pieniądze, bo je mamy.
25 5
odpowiedź