SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP przygotowuje hybrydowy dekoder z opcją nPVR i dostępem do VOD

Telewizja Polska udostępni widzom nowoczesny dekoder hybrydowy, który będzie w stanie obsłużyć standard DVB-T2. Dzięki niemu widzowie będą mogli np. oglądać audycje wyemitowane nawet tydzień wcześniej, a także dostaną dostęp do biblioteki VOD nadawcy. Dekoder trafi na rynek w 2022 roku.

TVP - jak i inne telewizje naziemne w całej Europie - na potrzeby nadawania wykorzystywała do tej pory częstotliwości z zakresu 470-790 MHz. To pasmo trzeba będzie jednak zwolnić (proces zwalniania już trwa), aby mogli korzystać z niego operatorzy komórkowi oferujący standard 5G. Wymaga to przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości. Przy tej okazji Polska zmieni standard nadawania na DVB-T2/HEVC. Tzw. Refarming nastąpi w roku 2022. Wówczas obecny standard DVB-T zostanie zastąpiony standardem DVB-T2.

Zastosowanie wydajniejszych kodeków DVB-T2 pozwoli nadawcom na przesyłanie sygnału o wyższych parametrach przy alokacji pasma tej samej szerokości co DVB-T. Innymi słowy: trzeba będzie zaproponować odbiorcom lepszy sprzęt do odbioru.

- Telewizja Polska, mając świadomość, że, nie wszystkie odbiorniki telewizyjne będą w stanie obsłużyć DVB-T2 oraz chcąc uniknąć wykluczenia telewizyjnego, udostępni widzom dekoder hybrydowy pozwalający oglądać audycje nadawane w nowym standardzie na odbiornikach telewizyjnych starego typu - informuje portal Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Dekoder hybrydowy zaoferuje odbiorcom dodatkowe funkcje: nPVR (możliwość zatrzymania, odtworzenia od początku, lub obejrzenia audycji, która została wyemitowana do 7 dni wstecz), dostęp do biblioteki VOD Telewizji Polskiej, dostęp do materiałów wideo partnerów Telewizji Polskiej a także możliwość uruchomienia usług OTT podmiotów trzecich. O wprowadzeniu dekodera na rynek mówił podczas podsumowania swojego pięciolecia prezes Telewizji polskiej, Jacek Kurski.

TVP wraz z Emitelem  we wrześniu 2020 roku rozpoczęła testy emisji cyfrowej telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2. Pierwszy etap trwał około trzy miesiące, sygnał był emitowany z obiektów nadawczych w Krakowie i Katowicach. Testy miały pomóc w sprawdzeniu poprawności odbioru programów. Kolejne testy planowane są w przyszłości m.in. w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.

TVP z kolejną rekompensatą abonamentową

W 2019 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł.

W drugiej połowie kwietnia br. zgodnie z nowelizacją ustawy abonamentowej, która weszła w życie w marcu, minister finansów przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu obligacje skarbowe o wartości 1,95 mld zł. 5 maja zostały one zasymilowane z inną serią obligacji, tak żeby minister finansów mógł je wykupić. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w ramach tegorocznej rekompensaty TVP dostała 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne ośrodki radiowe - 119,3 mln zł.

Głównie dzięki tej rekompensacie w pierwszej połowie br. Telewizja Polska zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, z czego 1,8 mld zł pochodziło z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, natomiast wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

Pod koniec stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 rok. Zapisano w niej, że Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymają z budżetu państwa do 1,95 mld zł rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu rtv.

Dołącz do dyskusji: TVP przygotowuje hybrydowy dekoder z opcją nPVR i dostępem do VOD

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Rozumiem że każdy dostanie taki dekoder za darmo. Wszak to telewizja publiczna finansowana z publicznych pieniędzy.
odpowiedź
User
chybaja
Rozumiem że każdy dostanie taki dekoder za darmo. Wszak to telewizja publiczna finansowana z publicznych pieniędzy.


Nie. Gdyby tak było to by były wrzaski i lamenty, że to niezgodne z prawem, ogranicza wolność, bo ktoś może sobie nie życzyć.
odpowiedź
User
Ano
I rozumiem z ukrytym śledzeniem abonentów... czy zapłacili 🤪
odpowiedź