SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP w „Minęła 20” przeprosiła Gdańsk za materiał atakujący imigrantów (wideo)

Telewizja Polska wykonała prawomocny wyrok w procesie wytoczonym jej przez władze Gdańska za antyimigrancki materiał wyemitowany w „Minęła 20” w październiku 2016 roku. Przeprosiny dla miasta odczytano w programie oraz zamieszczono na profilach społecznościowych TVP Info.

Wpis twitterowy TVP Info z przeprosinami dla Gdańska Article

W komunikacie Telewizja Polska „przeprasza Gminę Miasta Gdańska za naruszenie jej dóbr osobistych w postaci dobrego imienia, wiarygodności publicznej i zaufania społecznego w materiale wideo o zabarwieniu ksenofobicznym i rasistowskim komentującym powołanie w Gdańsku Rady Imigrantów, wyemitowanym jako materiał wprowadzający do telewizyjnego magazynu ‘Minęła dwudziesta’ w TVP Info z dnia 31 października 2016 roku oraz udostępnionym na fanpage'u TVP Info na Facebooku i Twitterze i na stronie internetowej tvp.info”.

W piątek o 3 w nocy oświadczenie zamieszczono na profilu twitterowym TVP Info, obserwowanym przez 717 tys. użytkowników. Natomiast w sobotę na początku programu „Minęła 20” odczytał je Adrian Klarenbach.

TVP prawomocnie przegrała z władzami Gdańska

Publikacja przeprosin to realizacja prawomocnego orzeczenia wydanego w połowie lutego przez Sąd Apelacyjny w Warszawie. Sąd podtrzymał orzeczenie pierwszej instancji w procesie wytoczonym Telewizji Polskiej przez władze Gdańska w sprawie krótkiego materiału w „Minęła 20”, w którym punktem wyjścia było powołanie przez prezydenta ówczesnego prezydenta tego miasta Pawła Adamowicza rady ds. imigrantów.

W materiale umieszczono m.in. nagrania z zagranicy, na których imigranci przedstawieni byli jako ludzie agresywni i groźni; przytoczono także wypowiedź Adamowicza: „Nie ma prawdziwych Polaków! Można zeskanować każdego z nas i wyszedłby niezły przegląd narodowościowej tablicy Mendelejewa. To nas wzbogaca! Imigrantka i imigrant to jest szansa dla Gdańska! Każdy człowiek wzbogaca miasto!”. Prezydent Gdańska uznał, że materiał narusza dobra osobiste Gdańska i wniósł sprawę do sądu.

Zaraz po wyemitowaniu te relacji zawieszony został wydawca „Minęła 20” Krystian Krawiel, a kierownictwo Telewizyjnej Agencji Informacyjnej zapowiedziało wyjaśnienie okoliczności przygotowania materiału. Przez kilkanaście dni Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymała 37 skarg na relację.

W styczniu 2020 roku Sąd Okręgowy uznał, że Telewizja Polska rzeczywiście naruszyła dobra osobiste Gdańska. W wyroku wskazano, że nadawca ma przeprosić Gdańsk i wpłacić 50 tys. zł na Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek. Przeprosiny miały być odczytane na początku programu „Minęła 20”, umieszczone na portalu TVP.Info i w mediach społecznościowych. Wyrok nie był prawomocny i TVP odwołała się od niego.

W drugiej instancji podtrzymano w całości to orzeczenie. Sędzia Małgorzata Kuracka w ustnym uzasadnieniu wyroku podkreśliła, że materiał „został sporządzony w sposób niedopuszczalny, który nie licował z powagą i misją telewizji publicznej, miał charakter bardzo jednostronny i wybiórczy”. Zaznaczyła też, jak istotnym był czas, w którym spot ukazał się w TVP: w Polsce toczyła się wówczas dyskusja o przyjmowaniu imigrantów. - Sąd uznał, że spot był rasistowski, ksenofobiczny i stygmatyzował gminę.

Początkowo przeprosiny krótko tylko na Twitterze

Zaraz potem Telewizja Polska wyemitowała przeprosiny, ale tylko przez krótki czas na profilu twitterwym TVP Info. Nadawca tłumaczył, że złożył do Sądu Apelacyjnego wniosek o wstrzymanie wykonania wyroku i zapowiedziała skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.

Reprezentujący Gdańsk w tej sprawie mec. Tomasz Ejtminowicz zwrócił uwagę, że TVP w ogóle nie wykonała wyroki na Facebooku, gdzie na fanpage’u TVP Info przeprosiny powinny być widoczne przez trzy doby, z czego przez dobę jako „przypięty” wpis.

- Jeżeli telewizja nadal będzie odmawiać wykonania wyroku, sąd może nałożyć grzywnę. I może robić to aż do skutku. Pierwsze dwie grzywny nie mogą przekroczyć kwoty 15 tys. zł, kolejne mogą być już wyższe i mogą sumować się nawet do miliona złotych - stwierdził mec. Ejtminowicz.

Według danych Nielsen Audience Measurement w lutym br. średnia widownia minutowa TVP Info wynosiła 250 670 widzów, a udział stacji w rynku oglądalności - 3,68 proc. (po spadku o 12,3 proc. w skali roku).

Przeciętna oglądalność „Minęła 20” od 1 stycznia do 22 lutego br. wyniosła 513,9 tys. osób, co przełożyło się na 3,43 proc. udziału w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów. Rok wcześniej program miał 619,4 tys. oglądających więcej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP w „Minęła 20” przeprosiła Gdańsk za materiał atakujący imigrantów (wideo)

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
czaro
Gdzie jest izba dyscyplinarna? Polacy mają prawo wiedzieć o przestępczości obcych.
1 0
odpowiedź