SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja Polska wyda 600 mln zł na nową siedzibę TVP Info, ma umowę z wykonawcą

W zeszłym tygodniu Telewizja Polska podpisała umowę z Korporacją Budowlaną Doraco na wybudowanie nowej siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. Wartość brutto zlecenia to 606,9 mln zł.

Wizualizacja nowej siedziby Telewizyjnej Agencji InformacyjnejWizualizacja nowej siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej

Oferta Korporacji Budowlanej Doraco z ceną maksymalną 606,9 mln zł miesiąc temu została uznana przez Telewizję Polską za najkorzystniejszą. W przetargu, ogłoszonym w sierpniu ub.r., przesłano jeszcze cztery oferty, z wyższymi kwotami:
- konsorcjum firm Adamietz (jako lider) i EBS BUD (jako partner) - 607,2 mln zł,
- Mirbud - 626,1 mln zł,
- Mostostal Warszawa - 632 mln zł,
- PORR - 642,9 mln zł.

Przy ich ocenie 97 proc. stanowiła cena brutto, a 3 proc. - okres zapewnianej gwarancji jakości na urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne (m.in. stacje transformatorowe, rozdzielnie, baterie UPS, RUPS, agregaty) oraz wszelkie urządzenia sanitarne, wentylacji i klimatyzacji.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Oferta Doraco dostała maksymalne 100 pkt. Ofercie Adamietz i EBS BUD przyznano 99,95 pkt, tej Mirbudu - 97,03 pkt, s oferty Mostostalu Warszawa i PORR zostały odrzucone.

Początkowo Telewizja Polska na sfinansowanie budowy zamierzała przeznaczyć maksymalnie 495,6 mln zł. Po zapoznaniu się ze złożonymi ofertami budżet został podwyższony do 606,9 mln zł.

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, w środę w zeszłym tygodniu TVP podpisała umowę z Doraco, wartość netto zamówienia (bez VAT) to 493,41 mln zł.

Jak będzie wyglądać nowa siedziba TVP Info

W ramach umowy Doraco odpowiada w całości za budowę nowej siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej - wraz z usługami, garażem podziemnym, infrastrukturą towarzyszącą i zagospodarowaniem terenu. Obiekt powstanie przy siedzibie głównej TVP na ul. Woronicza w Warszawie.

TVP ma 36 miesięcy na realizację wszystkich robót.

W dokumentacji przetargowej opisano, że nowa siedziba Telewizyjnej Agencji Informacyjnej ma składać się z dwóch budynków. Ten oznaczony numerem 1 będzie składał się z dwupoziomego garażu podziemnego oraz pięciu kondygnacji naziemnych.

Na parterze wyznaczono m.in. dwa studia telewizyjne z pomieszczeniami towarzyszącymi oraz pomieszczenia biurowe i socjalne, na pierwszym piętrze - studio TVP Sport, pomieszczenia dla montażystów i grafików oraz kantynę pracowniczą, na drugim piętrze - pomieszczenia redakcyjne i montażowe, na trzecim - dwa studia telewizyjne na potrzeby TVP3, główny pokój komutacyjny i centrum danych, na czwartym piętrze - pokoje biurowe, redakcyjne oraz sale konferencyjne.

Przestrzeń na newsroom TAI wyznaczono na parterze oraz pierwszym, drugim i trzecim piętrze.

Budynek nr dwa ma mieć 10 kondygnacji (bez parkingu podziemnego). W większości zaplanowano pomieszczenia biurowe, gospodarcze i archiwa. Natomiast na dziewiątym piętrze ma działać studio panoramiczne z reżyserką i pomieszczeniami zapleczowymi.

- Kształt budynków wpisuje się w przestrzeń ograniczoną z jednej strony istniejącymi budynkami D i F, z drugiej strony istniejącymi szpalerami drzew wzdłuż linii rozgraniczającej ul. Woronicza. W części centralnej, zgodnie z zapisami zawartymi w MPZP, występuje dominanta wysokościowa (10 kondygnacji) porządkująca widok perspektywiczny - stwierdzono w opisie.

- Zaprojektowano trzy główne wątki elewacji, wspólne dla obu nowoprojektowanych budynków, dwa z nich (z wertykalnym podziałem) nawiązują poprzez czytelny rytm do istniejących w najbliższym sąsiedztwie budynków D, F i B, natomiast trzeci: duże panoramiczne przeszklenia - umożliwia wytworzenie interesujących interakcji w publicznej przestrzeni ulicy Woronicza oraz „ożywia” elewację północną budynku nr 1, otwierając go na publiczną strefę ul. Woronicza - dodano.

Telewizyjna Agencja Informacyjne odpowiada za realizację wszystkich treści informacyjnych i publicystycznych w TVP, na czele z TVP Info oraz „Wiadomościami”, „Panoramą” i „Teleexpressem”. Obecnie siedziba TAI mieści się w budynku przy placu Powstańców w ścisłym centrum Warszawy. Wiosną 2020 roku, zaraz po wybuchu epidemii, realizację „Teleexpressu” przeniesiono tymczasowo do siedziby TVP przy ul. Woronicza.

Doraco buduje dla TVP halę zdjęciową

Korporacja Budowlana Doraco realizuje już dla Telewizji Polskiej duży projekt przy ul. Woronicza. Na początku stycznia zainaugurowano tam budowę hali zdjęciowej, która będzie kosztowała ok. 150 mln zł. Doraco zostało wybrane do przeprowadzenia budowy w przetargu.

Obiekt, zaprojektowany przez pracownię PIG Architekci, ma zostać oddany do użytku w 2024 roku. - Hala wprowadzi nową jakość w produkcji Telewizji Polskiej, a przede wszystkim - uniezależni nas od dostawców zewnętrznych. Będziemy samowystarczalni - zapowiedział prezes TVP Jacek Kurski.

Będą trzy nowe siedziby oddziałów TVP

W sierpniu ub.r. wbito symboliczną łopatę pod budowę nowej siedziby oddziału TVP w Gorzowie Wielkopolskim. - To już 21 wiek i telewizja publiczna musi mieć najwyższy standard, nie tylko dziennikarski, ale również i organizacyjny - powiedział Jacek Kurski.

Miesiąc później ruszyły prace na budowie nowej siedziby publicznego nadawcy w Kielcach. Przetarg na budowę obu obiektów Telewizja Polska rozstrzygnęła jesienią 2020 roku, wybrała konsorcjum, które zaproponowało cenę 28,66 mln zł.

Wiosną Telewizja Polska ogłosiła też ostateczny wynik ogłoszonego pod koniec marca przetargu na zaprojektowanie i budowę nowej siedziby TVP Olszyn. Złożono jedną ofertę - konsorcjum firm PBO Śląsk i WODPOL zaproponowało cenę maksymalnie 22,41 mln zł.

W ub.r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł.

W planie finansowym na br. Telewizja Polska zapisała wzrost przychodów do 3,42 mld zł, zwiększyć mają się zarówno wpływy z reklam i sponsoringu, jak i rekompensaty abonamentowej. W górę pójdą też koszty energii i usług zewnętrznych, a ze sprzedaży obligacji skarbowych nadawca spodziewa się minimum 171 mln zł straty.

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska wyda 600 mln zł na nową siedzibę TVP Info, ma umowę z wykonawcą

43 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Meliss
A tymczasem ilość zmarłych w Polsce rośnie...ale lepiej te kase wydać na TVP. Plują wam w twarz i się śmieją.
odpowiedź
User
walter
I to jest inwestycja ...
odpowiedź
User
seba
Wybudować obok siedzibę Polskiego Radia i wzorem BBC połączyć "dublujące się" sekcje by lepiej wykorzystać potencjał ludzki, zarówno w Centrali jak i ośrodkach regionalnych.
Połowa pracowników z tv i tak w radiu się udziela.
odpowiedź