SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP będzie codziennie nadawać homilie Jana Pawła II

Na antenie TVP1 codziennie będą pokazywane fragmenty archiwalnych homilii św. Jana Pawła II. Będzie je można obejrzeć po głównym wydaniu "Wiadomości", czyli w czasie największej oglądalności.

Homilia Jana Pawła II zostanie wyemitowana w piątek o godz. 20.00. Jak wynika z ramówki TVP1, na cykl zarezerwowano 5 minut.

Natomiast w czwartek ramówkę stacji zmieniono dużo mocniej - zaraz po "Wiadomościach" i orędziu marszałek Sejmu Elżbiety Witek pokazano trwające ponad 40 minut kazanie, które Jan Paweł II wygłosił 2 czerwca 1979 roku w Warszawie podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski. Wypowiedział wtedy słynne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!"

 

„Franciszkańska 3” o Janie Pawle II

Od poniedziałku o Janie Pawle II głośno w mediach za sprawą reportażu TVN24 "Franciszkańska 3" autorstwa Marcina Gutowskiego. Materiał pokazany w programie "Czarno na białym" na podstawie relacji pokrzywdzonych i dokumentów przedstawia zaniechania polskiego papieża w sprawie księży pedofilów z czasów przed objęciem Stolicy Apostolskiej. Karol Wojtyła jako biskup i arcybiskup krakowski nie podejmował odpowiednich działań po sygnałach o przestępstwach seksualnych podlegających mu księży - opisano w materiale.

- Reportaż „Franciszkańska 3” jest efektem wielomiesięcznej pracy, opartej na wieloźródłowych dokumentach, relacjach świadków i - co najważniejsze - daje głos samym ofiarom. Przeszedł kilkuetapową weryfikację i powstał zgodnie z najwyższymi standardami dziennikarskimi - skomentowano materiał w "Faktach" TVN. - Rolą niezależnych i rzetelnych mediów jest pokazywać fakty, nawet jeśli są one bolesne i trudne do przyjęcia. Każdy z Państwa może reportaż samodzielnie ocenić, jest on dostępny w TVN24 GO - dodał.

W reportażu wypowiadali się m.in. Tomasz Terlikowski, Tomasz Krzyżak z „Rzeczpospolitej” i przyjaciółka papieża Anna Karoń-Ostrowska. - Jedno po tym filmie (i książce, a także tekstach Krzyżaka i Litki) jest oczywiste, że kard. Karol Wojtyła wiedział o przypadkach pedofilii, i że opowieść o tym, że nie spotkał się z nimi w Polsce, i że uważał je za efekt działania służb, nie jest prawdziwa. Dlaczego tak było? Na to pytanie staram się odpowiedzieć w filmie - stwierdził Terlikowski na Facebooku.

- Ale dla mnie najmocniejszym elementem reportażu są rozmowy ze skrzywdzonymi. I ich żal, że przez wszystkie te lata nikt ich nie poszukał, nikt się z nimi nie skontaktował, nikt nie pochylił się nad ich cierpieniem. Ich życie jest wartością, ich krzywda jest warta pamiętania. O nich trzeba pamiętać.  To jest fundamentalna wartość personalizmu, którego uczył Jan Paweł II (i to nawet jeśli w tych sprawach nie był mu - z powodów systemowych - wierny) - zaznaczył.

Polskie władze w związku z reportażem, (choć nie stwierdzono tego wprost) wezwały w czwartek do MSZ ambasadora USA Marka Brzezinskiego. W wydanym komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że „uznaje, że potencjalne skutki tych działań są tożsame z celami wojny hybrydowej mającej na celu doprowadzenie do podziałów i napięć w polskim społeczeństwie”

Według danych Nielsena prawie 1,1 mln widzów oglądało w TVN24 reportaż Marcina Gutowskiego. Stacja zanotowała średnio 8,2 proc. udziału w rynku w grupie ogólnej i 5,6 proc. w grupie komercyjnej 16-49.

Dołącz do dyskusji: TVP będzie codziennie nadawać homilie Jana Pawła II

63 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
WALTER
No i bardzo dobrze, Polacy kochają JPII, to jedna z naszych największych postaci
odpowiedź
User
LRO
Mam nadzieje, że co godzinę!
odpowiedź
User
OMD
Ciekawe jaka będzie oglądalność?
odpowiedź