SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP kontra Wirtualna Polska. Wzywa do zaprzestania nadawania jej kanałów na WP Pilot

TVP i Wirtualna Polska do tej pory nie porozumiały się w sprawie zasady must carry, must offer. Mimo trwającego postępowania sądowego, WP nadaje sygnał TVP z wyłączeniem transmisji z mundialu oraz programów meczowych na WP Pilot. Telewizja Polska miała wysłać już dwa pisma do Wirtualnej Polski z wezwaniem do zaprzestania nadawania jej sygnału - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł KulaArticle

Telewizja Polska i Wirtualna Polska rozpoczęły negocjacje w sprawie obecności kanałów TVP w WP Pilot w połowie maja br. Problemem, jeśli chodzi o stosowanie zasady must carry, must offer (obejmuje kanały: TVP1, TVP2, Polsat, TVN, TV4, TV Puls i regionalną antenę TVP), był fakt, że Wirtualna Polska transmitowała sygnał Telewizji Polskiej za pośrednictwem swojej usługi WP Pilot. Natomiast publiczny nadawca nie chciał, aby jego kanały były rozpowszechniane w czasie mundialu, tłumacząc, że  poniósł wysokie koszty za wykupienie praw do transmisji.

Jacek Świderski podczas tegorocznej konferencji PIKE zapowiedział, że szefowie Wirtualnej Polski spotkali się wcześniej z przedstawicielami wszystkich nadawców, których dotyczy zasada must carry, must offer. Na wyłączenie sygnału jej stacji naciskała wtedy tylko Telewizja Polska. - Mundial jest transmitowany tylko w TVP, więc trudno oczekiwać, żebyśmy wstrzymali emisję Polsatu, skoro tam nie ma tych transmisji. Panu prezesowi Kurskiemu bardzo zależało, żeby mundial był tylko w TVP. Deklarował chęć porozumienia z nami, ustaliliśmy wstępnie warunki biznesowe. Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom naszego przyszłego partnera - opisał Świderski. - Jeżeli negocjacje zatrzymałyby się w martwym punkcie, mamy prawo przywrócić sygnał TVP, o ile nie zmieni się otoczenie regulacyjne - zaznaczył.

Na czas rozmów - do 16 lipca br., stacje publicznego nadawcy miały nie być dostępne w usłudze oferowanej przez WP, jednak krótko po starcie mistrzostw świata w piłce nożnej Wirtualna Polska przywróciła kanały Telewizji Polskiej na WP Pilot, tyle że z wyłączeniem transmisji meczów i programów meczowych stacji.

TVP wzywa do zaprzestania naruszeń, KRRiT podtrzymuje stanowisko

W związku ze sporem, Telewizja Polska miała wysłać już dwukrotnie pismo do Wirtualnej Polski z wezwaniem do zaprzestania naruszeń, tj. do zakończenia streamowania kanałów TVP bez jej zgody.

Członek zarządu TVP Maciej Stanecki komentuje w rozmowie z nami:  - Wbrew naszemu wezwaniu spółka Netwizor (której właścicielem jest WP - przyp.red.) nie zaprzestała nieuprawnionego dostarczania użytkownikom internetu oraz sieci mobilnych programów TVP w serwisie WP Pilot. Poprosiliśmy KRRiT o zajęcie stanowiska w tej sprawie i liczymy, że wobec braku naszej zgody na nadawanie programów TVP w serwisie Wirtualnej Polski, Krajowa Rada zareaguje jednoznacznie - podkreślił.

KRRiT zajęła stanowisko dotyczące stosowania must carry, must offer na polskim rynku już 22 maja br. W oficjalnym komunikacie podano, że zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji - nadawca, który rozpowszechnia program objęty zasadą must carry, must offer - nie może odmówić operatorowi rozpowszechniającemu kanał zgody na jego rozprowadzanie, ani też nie może uzależniać oddzielenia takiej zgody od uiszczenia wynagrodzenia (w tym z tytułu udzielenia licencji za korzystanie z nadawania). KRRiT przypominała wtedy, że niezastosowanie się do wezwania skutkować będzie karą pieniężną nałożoną przez przewodniczącego organu. Z drugiej strony jednak – do rozpoczęcia rozprowadzania programów w zgodzie z powyższym przepisem konieczne jest uzyskanie stosownej zgody nadawcy (a więc w myśl tej zasady WP musiałaby uzyskać zgodę TVP na nadawanie).

 - Rozpowszechnianie cudzego nadania bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom jest zabronione – stwierdziła 22 maja br. KRRiT, tym samym podtrzymując swoje stanowisko z lipca 2013 roku.

Na pytanie, jak Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odnosi się do nadawania sygnału TVP przez WP Pilot, przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski odpowiedział w rozmowie z nami: - Podtrzymujemy swoje stanowisko z maja br. Zasada must carry, must offer obowiązuje również wobec platform internetowych. Podtrzymujemy także stanowisko, że zasada ta nie zwalnia operatora z konieczności zawarcia umowy z nadawcą. Krótko mówiąc: Telewizja Polska musi udostępnić swój sygnał, ale Wirtualna Polska nie może korzystać z niego bez zgody TVP - powiedział Wirtualnemedia.pl Witold Kołodziejski.

WP nie komentuje sprawy, TVP oczekuje na rozwiązanie sporu

Wirtualna Polska nie chce komentować swoich działań. - Negocjacje z Telewizją Polską wciąż trwają. Do czasu ich zakończenia nie udzielamy komentarzy - powiedział nam Michał Siegieda, rzecznik Wirtualnej Polski.

Wbrew zdaniu WP, Telewizja Polska uważa, że w tej chwili nie toczą się żadne negocjacje. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, publiczny nadawca w związku z wysłanymi przez siebie pismami czeka już tylko na decyzje KRRiT, licząc, że ta opowie się po jego stronie. Niezależnie od stanowiska organu, w tej sprawie toczy się również postępowanie sądowe.

Wiceprezes TVP Maciej Stanecki podkreśla, że żadnej umowy ze spółką Netwizor w zakresie braku transmisji na czas mundialu nie było, ale była „dobra wola właścicieli usługi WP Pilot, którą TVP doceniła”.

- Odpowiedzieliśmy, wystawiając sygnał internetowy z meczami i zgadzając się na to, aby był wykorzystany na stronie Wirtualnej Polski. Natomiast WP z tego nie skorzystała. Trzeba zdać sobie sprawę, że toczy się postępowanie (sądowe – przyp.red.) w sprawie Netwizora i wszelkie naruszenia praw TVP nie pozostaną niezauważone - zaznacza w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Trybunał Sprawiedliwości UE zajmie się podobną sprawą

Spór między TVP, a Wirtualną Polską, która korzysta z sygnału telewizji publicznej bez zgody nadawcy może pomóc rozwiązać wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w podobnej sprawie.

W czwartek, 5 lipca br. rzecznik Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda opinię w kwestii swobodnego świadczenia usług przez France Télévisions. Stacja żąda wyjaśnień w sprawie streamingu jej kanału w internecie przez spółkę Playmédia.

Przewodniczący KRRiT w rozmowie z nami tłumaczy, że choć opinia rzecznika nie będzie wiążąca, „wiele powie na temat kierunku, w którym zmierza Trybunał i na tej podstawie będzie można przypuszczać, jakie będzie jego ostateczne stanowisko”.

Gdyby z kolei wyrok Trybunału był jednoznaczny i sprzeczny z obecnym podejściem do zasady must carry, must offer oraz stanowiskiem prezentowanym przez KRRiT, konieczna będzie zmiana przepisów ustawy o radiofonii i telewizji. Wyrok TSUE jest bowiem wiążący dla państw członkowskich, a więc także dla Polski.

WP Pilot dostępny w całej Unii Europejskiej

Wirtualna Polska kupiła Netwizor pod koniec 2016 roku, wyceniając firmę na 2,27 mln zł. W połowie ub.r. platforma, działająca wcześniej pod nazwą VideoStar, została przekształcona w WP Pilot. Od 20 marca z usługi można korzystać w całej Unii Europejskiej, po wejściu w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie transgranicznego przenoszenie usług internetowych.

W WP Pilot można oglądać na żywo ponad 80 stacji telewizyjnych, w tym 32 za darmo. Płatne pakiety kosztują natomiast od 3,90 do 24,90 zł. Z większością nadawców Wirtualna Polska podpisała stosowne umowy.

W pierwszym kwartale br. Wirtualna Polska Holding zanotowała wzrost wpływów sprzedażowych o 13,8 proc. do 117,81 mln zł oraz 8,33 mln zł zysku netto (wobec 2,98 mln zł rok wcześniej). W segmencie internetowym, stanowiącym zdecydowaną większość jej działalności (do firmy od półtora roku należy też Telewizja WP) miała 114,91 mln zł przychodów ze sprzedaży (o 11,9 proc. więcej niż rok wcześniej), w tym 110,89 mln zł wpływów gotówkowych (po wzroście o 17,4 proc. w skali roku), oraz 34,59 mln zł zysku EBITDA (39,5 proc. więcej niż przed rokiem).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP kontra Wirtualna Polska. Wzywa do zaprzestania nadawania jej kanałów na WP Pilot

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ciekawy
Pytanie do pana Świderskiego: Jeśli WP Pilot spełnia tylko wymogi ustawy, to gdzie jest TVP Info? Od początku tego kanału nie ma w ofercie.
odpowiedź
User
kuba
Pytanie do pana Świderskiego: Jeśli WP Pilot spełnia tylko wymogi ustawy, to gdzie jest TVP Info? Od początku tego kanału nie ma w ofercie.


TVP info nie jest objęte must carry. TVP regionalna kiedyś była TVP Warszawa. Teraz faktycznie nie widzę jej na wp.
odpowiedź
User
ddf
Telewizja Publiczna? Taka publiczna że nie można jej nadawać, hahahaha
odpowiedź