SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Robert Szaj dyrektorem kanału TVP Nauka, start w 2022 roku

Telewizja Polska planuje uruchomienie kanału TVP Nauka. Jego dyrektorem został Robert Szaj - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

fot. Robert Szaj/ Facebook Article

TVP Nauka ma rozpocząć nadawanie w 2022 roku, a roczny koszt przygotowania oferty programowej i jego dystrybucji ma wynosić ok. 40 mln złotych.

- Pracujemy nad startem TVP Nauka i TVP Muzyka, ale w pierwszej kolejności nad TVP Nauka. Robert Szaj który kieruje pracami nad tym kanałem, jest popularyzatorem astronomii. Te kanały będą dostępne w telewizji naziemnej, dzięki planowanej kompresji sygnału po refarmingu Na naziemnej telewizji cyfrowej powstaną nowe możliwości nadawcze, będziemy dysponowali większą ilością slotów, poszerzymy bezpłatna ofertę - powiedział Jacek Kurski, prezes TVP w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.

Za TVP Nauka odpowiada Robert Szaj

Jak wynika z naszych informacji, trwają prace nad koncepcją nowego kanału, która jest cały czas ulepszana. - Pewne jej elementy zostały już przyjęte. Naszym celem jest dotarcie z przekazem popularnonaukowym i naukowym do szerokiego grona odbiorców, w szczególności do ludzi młodych, uczniów, studentów, ludzi ciekawych świata. Będziemy się zajmowali naukami ścisłymi, technicznymi, ekologią, przyrodą, medycyną czy problemami nauk ekonomicznych i społecznych, chcemy pokazać te treści w sposób możliwie atrakcyjny i mamy na to konkretne oryginalne pomysły. W każdej audycji będziemy przekazywali sporą dawkę wiedzy, ale w sposób przystępny dla widza. Nasza forma przekazu będzie na miarę TVP Nauka, przemyślana i skuteczna. Chcemy też współpracować z popularyzatorami nauki z różnych dziedzin, ale też z najlepszymi ekspertami w Polsce i na świecie - mówi w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Robert Szaj, dyrektor kanału TVP Nauka.

Jak zaznacza, start w telewizji naziemnej przewidziany jest w 2022 roku. - Zgodnie z Kartą Powinności Telewizji Polskiej, wystartujemy w 2022 roku, przypuszczam, że będzie to druga połowa 2022 roku. Wcześniej chcielibyśmy jednak pokazać nasze treści za pośrednictwem dedykowanego portalu internetowego TVP Nauka. Te treści będą dostępne już w tym roku - zarówno w formie tekstów jak i krótkich wideo, odsyłając jednocześnie - kiedy już będzie gotowy kanał linearny lub zasoby VoD - do treści multimedialnych. Dystrybucję treści poprzez internet chcielibyśmy rozpocząć możliwie szybko - zaznacza.

Na podobne rozwiązanie TVP zdecydowała się w przypadku kanału TVP Kultura i TVP Historia - oba nadawane są także online pod nazwą TVP Kultura 2 i TVP Historia 2.

Robert Szaj pytany o przebieg prac podaje, że obecnie zespół jest w trakcie pozyskiwania treści, które mają znaleźć się w ofercie kanału w formie licencji, ale i przygotowywania własnych produkcji. - Trzeba pamiętać, ze prace nad TVP Nauka są jeszcze na początkowym etapie. Jesteśmy w trakcie pozyskiwania treści w oparciu o starannie wyselekcjonowane, najciekawsze licencje, przygotowujemy też koncepcje nowych formatów dla własnych produkcji. Budowa nowego kanału, o tak zobowiązującej treści i na oczekiwanym od TVP wysokim poziomie jakości przekazu, to poważne wyzwanie - podkreśla w rozmowie z nami.

Robert Szaj dołączył do TVP jesienią ubiegłego roku, początkowo był pełnomocnikiem zarządu Telewizji Polskiej ds. uruchomienia TVP Nauka. Kieruje fundacją Nicoalus Copernicus w Truszczynach, zajmuje się popularyzowaniem wiedzy na temat Mikołaja Kopernika. Był także szefem sztabu wyborczego PiS w Elblągu, a od marca 2016 roku do maja 2017 roku zasiadał na stanowisku prezesa w spółce Energa Wytwarzanie.

Z dokumentu przekazanego KRRiT przez TVP wynika, że publiczna telewizja ma w planach stworzenie także TVP Muzyka oraz TVP 4K. Wkrótce ma także ruszyć TVP World, który docelowo zastąpi PolandIN, działającą w internecie. Pod koniec ubiegłego roku ruszył TVP Dokument.

TVP z kolejną rekompensatą abonamentową

W 2019 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł.

W drugiej połowie kwietnia ub.r. zgodnie z nowelizacją ustawy abonamentowej, która weszła w życie w marcu, minister finansów przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu obligacje skarbowe o wartości 1,95 mld zł. 5 maja zostały one zasymilowane z inną serią obligacji, tak żeby minister finansów mógł je wykupić. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w ramach tegorocznej rekompensaty TVP dostała 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne ośrodki radiowe - 119,3 mln zł.

Głównie dzięki tej rekompensacie w pierwszej połowie ub.r. Telewizja Polska zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, z czego 1,8 mld zł pochodziło z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, natomiast wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

Pod koniec stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 rok. Zapisano w niej, że Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymają z budżetu państwa do 1,95 mld zł rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu rtv.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Robert Szaj dyrektorem kanału TVP Nauka, start w 2022 roku

45 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolik
TVP Kobieta kosztuje polowe tego co planuje sie na TVP Nauka mimo ze jest to kanał tanszy w produkcji a i tak mnostwo powtorek. Ciezko sobie wyobrazic zeby ten kanal byl porzadnie przygotowany.
16 10
odpowiedź
User
LG
"Too Shy" Kajagoogoo
8 7
odpowiedź
User
Jarek
Nie prościej nazywać te kanały TVP Powtórka 1, TVP Powtórka 2 itd.?
26 12
odpowiedź