SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP pozywa Grzegorza Brauna za nazwanie Jacka Kurskiego „recydywistą”

Telewizja Polska złożyła w sądzie pozew przeciwko posłowi Konfederacji Grzegorzowi Braunowi za nazwanie Jacka Kurskiego „przestępcą recydywistą” - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Nadawca żąda publicznych przeprosin i wpłaty 10 tys. zł. na cel charytatywny.

Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej / fot. tvpArticle

W zeszłym tygodniu posłowie Konfederacji podczas konferencji prasowej zapowiedzieli złożenie wniosku do prokuratury o ściganie przez prokuraturę Jacka Kurskiego. Podejrzeają, że szef TVP popełnił o przestępstwo z Kodeksu karnego związane z manipulacją wynikiem wyborczym oraz z Prawa prasowego, nie publikując przeprosin mimo prawomocnego orzeczenia sądowego.

W trakcie konferencji posłowie Konfederacji mocno skrytykowali prezesa TVP. - Jacek Kurski ma dłuższą historię działań bezprawnych, najprawdopodobniej po prostu przestępczych. Przypominam, że pan Bogdan Czajkowski ujawnił przed sądem dowody na nielegalność prezesury Jacka Kurskiego w TVP S.A. Kurski jest - z naszego punktu widzenia - przestępcą-recydywistą. Nie godzi się, by na czele firmy, która w szyldzie ma Polskę, nominalnie zwie się publiczną, działać ma - w teorii - pro publico bono, stał człowiek o trwałej skłonności do działań nielegalnych i zachowań nieuczciwych - powiedział Grzegorz Braun.

 

TVP chce przeprosin i wpłaty charytatywnej

Jak się dowiedział portal Wirtualnemedia.pl, w piątek Telewizja Polska złożyła pozew do sądu przeciwko Braunowi, żądając przeprosin wygłoszonych podczas zwołanej konferencji prasowej, a także wpłaty 10 tys. zł. na cele charytatywne.

W wyborach do Sejmu kandydaci Konfederacji otrzymali 1,25 mln głosów, co dało 6,81 proc. ogółu i zapewniło 11 mandatów poselskich. Ugrupowanie nie wprowadziło natomiast żadnego polityka do Senatu.

W „Wiadomościach” dwa razy przeproszono Konfederację

W ostatnich dwóch tygodniach kampanii wyborczej wskutek przegranych procesów w trybie wyborczym dwa razy w głównym wydaniu „Wiadomości” wyemitowano przeprosiny skierowane do Konfederacji

Ugrupowanie najpierw pozwało Telewizję Polską w sprawie materiału w „Wiadomościach” z 26 września, w którym omawiając wyniki sondażu wyborczego dla „Super Expressu”, w dwóch przedstawionych grafikach pominięto Konfederację. Sądy obu instancji przyznały rację Konfederacji. W czwartek 3 października na początku „Wiadomości” pokazano zasądzone przeprosiny, jednocześnie w tym samym materiale i jego zapowiedzi określono orzeczenie sądu jako kuriozalne i sugerowano, że Konfederacja może liczyć na przychylność niektórych sędziów.

Liderzy ugrupowania ocenili, że wyrok sądu został wykonany nienależycie. Zapowiedzieli kolejne działania prawne wobec publicznego nadawcy. - Złożymy w sądzie wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego zmierzającego do tego, aby przeprosiny zostały opublikowane ponownie, tym razem w formie prawidłowej, zgodnej z wyrokiem, nieopatrzonej kłamstwami, manipulacjami i autorskimi komentarzami redaktorów Telewizji Polskiej - opisał Michał Wawer.

TVP oceniła te roszczenia jako bezpodstawne. - Sprostowanie informacji o przedmiotowym sondażu zostało wykonane w sposób całkowicie zgodny z postanowieniem Sądu. Treść, sposób wyeksponowania przeprosin, czas ich wyświetlenia oraz pozostałe zapisy postanowienia Sądu zostały w pełni zrealizowane - przekazało portalowi Wirtualnemedia.pl centrum informacji publicznego nadawcy.

Ponadto Konfederacja wygrała z TVP proces dotyczący relacji w „Wiadomościach” z 29 września. Przeprosiny korygujące podaną tam informację pokazano w programie w zeszły czwartek. - Przedstawiliśmy nieprawdziwe informacje na temat wsparcia dla 15-letniego Jakuba Baryły, który w sierpniu z krzyżem w ręku stanął na trasie marszu LGBT w Płocku. Niezgodnie z prawdą wskazaliśmy, że jedynie politycy Prawa i Sprawiedliwości wstawili się za Jakubem Baryłą - stwierdzono w komunikacie.

Według danych Nielsen Audience Measurement we wrześniu br. główne wydanie „Wiadomości” oglądało przeciętnie 2,74 mln osób, z czego 2,17 mln w TVP1, a 561 tys. w TVP Info.

Dołącz do dyskusji: TVP pozywa Grzegorza Brauna za nazwanie Jacka Kurskiego „recydywistą”

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tvidz
A dlaczego TVP? Pana Kurskiego nie stać na proces we własnej sprawie?
odpowiedź
User
Olo
To się zaczyna cyrk błaznów...
odpowiedź
User
julia
A dlaczego TVP? Czy to prywatny folwark Pana Kurskiego?
odpowiedź