SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP pozywa Grzegorza Brauna za nazwanie Jacka Kurskiego „recydywistą”

Telewizja Polska złożyła w sądzie pozew przeciwko posłowi Konfederacji Grzegorzowi Braunowi za nazwanie Jacka Kurskiego „przestępcą recydywistą” - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Nadawca żąda publicznych przeprosin i wpłaty 10 tys. zł. na cel charytatywny.

Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej / fot. tvp Article

W zeszłym tygodniu posłowie Konfederacji podczas konferencji prasowej zapowiedzieli złożenie wniosku do prokuratury o ściganie przez prokuraturę Jacka Kurskiego. Podejrzeają, że szef TVP popełnił o przestępstwo z Kodeksu karnego związane z manipulacją wynikiem wyborczym oraz z Prawa prasowego, nie publikując przeprosin mimo prawomocnego orzeczenia sądowego.

W trakcie konferencji posłowie Konfederacji mocno skrytykowali prezesa TVP. - Jacek Kurski ma dłuższą historię działań bezprawnych, najprawdopodobniej po prostu przestępczych. Przypominam, że pan Bogdan Czajkowski ujawnił przed sądem dowody na nielegalność prezesury Jacka Kurskiego w TVP S.A. Kurski jest - z naszego punktu widzenia - przestępcą-recydywistą. Nie godzi się, by na czele firmy, która w szyldzie ma Polskę, nominalnie zwie się publiczną, działać ma - w teorii - pro publico bono, stał człowiek o trwałej skłonności do działań nielegalnych i zachowań nieuczciwych - powiedział Grzegorz Braun.

 

TVP chce przeprosin i wpłaty charytatywnej

Jak się dowiedział portal Wirtualnemedia.pl, w piątek Telewizja Polska złożyła pozew do sądu przeciwko Braunowi, żądając przeprosin wygłoszonych podczas zwołanej konferencji prasowej, a także wpłaty 10 tys. zł. na cele charytatywne.

W wyborach do Sejmu kandydaci Konfederacji otrzymali 1,25 mln głosów, co dało 6,81 proc. ogółu i zapewniło 11 mandatów poselskich. Ugrupowanie nie wprowadziło natomiast żadnego polityka do Senatu.

W „Wiadomościach” dwa razy przeproszono Konfederację

W ostatnich dwóch tygodniach kampanii wyborczej wskutek przegranych procesów w trybie wyborczym dwa razy w głównym wydaniu „Wiadomości” wyemitowano przeprosiny skierowane do Konfederacji

Ugrupowanie najpierw pozwało Telewizję Polską w sprawie materiału w „Wiadomościach” z 26 września, w którym omawiając wyniki sondażu wyborczego dla „Super Expressu”, w dwóch przedstawionych grafikach pominięto Konfederację. Sądy obu instancji przyznały rację Konfederacji. W czwartek 3 października na początku „Wiadomości” pokazano zasądzone przeprosiny, jednocześnie w tym samym materiale i jego zapowiedzi określono orzeczenie sądu jako kuriozalne i sugerowano, że Konfederacja może liczyć na przychylność niektórych sędziów.

Liderzy ugrupowania ocenili, że wyrok sądu został wykonany nienależycie. Zapowiedzieli kolejne działania prawne wobec publicznego nadawcy. - Złożymy w sądzie wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego zmierzającego do tego, aby przeprosiny zostały opublikowane ponownie, tym razem w formie prawidłowej, zgodnej z wyrokiem, nieopatrzonej kłamstwami, manipulacjami i autorskimi komentarzami redaktorów Telewizji Polskiej - opisał Michał Wawer.

TVP oceniła te roszczenia jako bezpodstawne. - Sprostowanie informacji o przedmiotowym sondażu zostało wykonane w sposób całkowicie zgodny z postanowieniem Sądu. Treść, sposób wyeksponowania przeprosin, czas ich wyświetlenia oraz pozostałe zapisy postanowienia Sądu zostały w pełni zrealizowane - przekazało portalowi Wirtualnemedia.pl centrum informacji publicznego nadawcy.

Ponadto Konfederacja wygrała z TVP proces dotyczący relacji w „Wiadomościach” z 29 września. Przeprosiny korygujące podaną tam informację pokazano w programie w zeszły czwartek. - Przedstawiliśmy nieprawdziwe informacje na temat wsparcia dla 15-letniego Jakuba Baryły, który w sierpniu z krzyżem w ręku stanął na trasie marszu LGBT w Płocku. Niezgodnie z prawdą wskazaliśmy, że jedynie politycy Prawa i Sprawiedliwości wstawili się za Jakubem Baryłą - stwierdzono w komunikacie.

Według danych Nielsen Audience Measurement we wrześniu br. główne wydanie „Wiadomości” oglądało przeciętnie 2,74 mln osób, z czego 2,17 mln w TVP1, a 561 tys. w TVP Info.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP pozywa Grzegorza Brauna za nazwanie Jacka Kurskiego „recydywistą”

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tvidz
A dlaczego TVP? Pana Kurskiego nie stać na proces we własnej sprawie?
41 3
odpowiedź
User
Olo
To się zaczyna cyrk błaznów...
9 6
odpowiedź
User
julia
A dlaczego TVP? Czy to prywatny folwark Pana Kurskiego?
31 1
odpowiedź
User
Jesse
Największy błąd PO, PSL i innych - zero pozwów za codzienne kłamstwa. Każda tego rodzaju sprawa przez ostatnie 4 lata była do wygrania. Panowie od Korwina pokazują jak się to robi...
34 9
odpowiedź
User
Dorota
Pan Kurski złożył aplikacje w konkursie po terminie (relacja m.in. pana Skowronskiego) a na przesłuchaniu wykazał się buta oraz brakiem wiedzy. To nominat polityczny a nie merytoryczny. Braun mówił mocno, ale prawdziwie.
15 8
odpowiedź