SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP nadal nie przeprosiła Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej za krytyczne materiały w "Wiadomościach"

"TVP nie wykonuje wyroku sądu i nie publikuje przeprosin" - żali się Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, która wytoczyła Telewizji Polskiej proces. W listopadzie sąd uznał, że nadawca jest zobowiązany do trzykrotnych przeprosin w głównym wydaniu "Wiadomości" oraz wpłacenia 30 tys. zł na cel społeczny. Sprawa dotyczy naruszenia dóbr osobistych Fundacji w materiałach publikowanych w "Wiadomościach" w 2016 r.

"Telewizja Polska S.A. przeprasza Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej za to, że w wyemitowanych na antenie TVP1 wydaniach „Wiadomości” o godz. 19.30 w dniach 24, 25 października 2016 r., a także 27 listopada 2016 r. materiałach, zamieszczone zostały nieprawdziwe i dyskredytujące informacje, poddające w wątpliwość prawidłowość działania Fundacji" - to tylko fragment przeprosin, które powinny się trzykrotnie znaleźć w głównym wydaniu "Wiadomości" w TVP1. Ale jak dotąd się nie pojawiły.

A powinien, bo zobowiązuje do tego wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 2 grudnia 2021 r. Zgodnie z nim Telewizja Polska miała na własny koszt opublikować przeprosiny w ciągu dwóch tygodni od uprawomocnienia się wyroku. Tym bardziej, że rok później Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał w całości wyrok Sądu Okręgowego.

"Wiadomości" krytykował nawet minister Gliński

Przeprosiny mają dotyczyć informacji, które pojawiły się w październiku i listopadzie 2016 r. w "Wiadomościach" TVP1. Wyemitowano tam kilka krytycznych informacji na temat działania i finansowania niektórych organizacji pozarządowych. Opisano m.in., że środki trafiły do organizacji związanych z byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego Jerzym Stępniem, córką ówczesnego prezesa TK Różą Rzeplińską oraz Zofią Komorowską, córką byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Stępień powiązany jest z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej, na którą - jak wynikało z materiałów "Wiadomości" - władze Warszawy przeznaczyły duże pieniądze.

W latach 2011-2014 Fundacja miała też dostać z dwóch różnych ministerstw niemal 17 mln zł dotacji. - To pokazuje, że jest duże zaangażowanie sędziów i byłych sędziów Trybunału Konstytucyjnego w działalność o charakterze politycznym - komentował wówczas dla TVP poseł PiS Stanisław Piotrowicz. Pod koniec listopada 2016 r. sposób prezentowania działalności organizacji pozarządowych przez "Wiadomości" skrytykował wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

Fundacja chce postępowania egzekucyjnego wobec TVP

Na początku 2018 r. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie cywilny pozew przeciwko Telewizji Polskiej dotyczący emitowanych w "Wiadomościach" informacji o działalności tej organizacji. Domagano się przeprosin w głównym wydaniu "Wiadomości", a także na stronie internetowej TVP.

- Chcemy też zasądzenia 30 tys. zł na cel charytatywny, wskazany przez Fundację - mówił wówczas portalowi Wirtualnemedia.pl mec. Maciej Ślusarek z kancelarii "Leśnodorski, Ślusarek i Wspólnicy", reprezentujący FRDL w tym procesie. W grudniu 2021 r. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że TVP naruszyła dobra osobiste Fundacji. Zasądzono przeprosiny i wpłatę 30 tys. zł na charytatywny cel. Telewizja odwołała się od wyroku, lecz 3 listopada ub. r. Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok niższej instancji. Nadawca musi więc trzykrotnie przeprosić Fundację w głównym wydaniu "Wiadomości", a także wpłacić 30 tys. zł na cel społeczny - na rzecz organizacji Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Wyrok jest prawomocny.

Tymczasem do dziś TVP nie wyemitowała przeprosin na swojej antenie. Zrobiła to za to Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej na swojej stronie internetowej. "Robimy to w jej zastępstwie. Publikujemy również uzasadnienie wyroku z dn. 3 listopada 2022 r." - napisała FRDL. Jednocześnie Fundacja napisała, że w związku z nieopublikowaniem przeprosin przez TVP, wystąpi do sądu o wszczęcie postępowania egzekucyjnego wobec pozwanego.

Zapytaliśmy biuro prasowe Telewizji Polskiej, dlaczego do tej pory nie opublikowało przeprosin. Odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

Dołącz do dyskusji: TVP nadal nie przeprosiła Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej za krytyczne materiały w "Wiadomościach"

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gruszek
Nie przeproszą TVP....manipulacje i kłamstwa cały czas wszystko nic
odpowiedź
User
zxcvbnm
TVP złoży(ła) chyba skargę konstytucyjną na niekorzystne wyroki, za które przepraszać nie zamierza.
odpowiedź
User
Klemens Pupa
Wszystko błoto flaszki olejem Kurski uciekł.
odpowiedź