SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Telewizja Polska uruchamia kanał TVP Wilno

Nowy kanał TVP Wilno, którego emisja zaplanowana jest na Wileńszczyźnie, w rejonach święciańskim, solecznickim i wileńskim rozpocznie emisję 17 września o 17.30. Ma być skierowany do Polaków zainteresowanych polską historią, kulturą i aktualnymi wydarzeniami.

Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrój, koferencja TVP / fot. N.Bochyńska Article

Prace nad uruchomieniem kanału TVP Wilno trwały co najmniej kilka miesięcy, jego start publiczna telewizja zapowiadała już w ubiegłym roku. W marcu br. prezes TVP Jacek Kurski, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk oraz wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podpisali porozumienie w sprawie utworzenia, współfinansowania i dystrybucji tej stacji. Początkowo TVP Wilno miało rozpocząć działalność w maju br., ale prace uległy opóźnieniu.

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój podano oficjalną datę startu nadawania - będzie to 17 września o 17.30 (czasu polskiego; 18.30 czasu litewskiego).

Kanał będzie emitowany na Wileńszczyźnie, w rejonach święciańskim, solecznickim i wileńskim. Ma być skierowany do Polaków mieszkających w tamtym regionie, których interesuje polska historia, kultura oraz wydarzenia. Jak podaje publiczny nadawca, "głównym celem projektu jest przedstawienie życia Polaków na Litwie, promowanie pozytywnego wizerunku Polski i upowszechnianie języka polskiego".

Programy TVP Polonia, pasmo "Info Wilno"

Początkowo kanał nie będzie nadawał przez 24 godziny na dobę. W ramówce - w popołudniowym paśmie - będzie można zobaczyć m.in. pięć razy w tygodniu (od poniedziałku do piątku) program "Info Wilno", w którym mają znaleźć się wiadomości lokalne oraz najważniejsze informacje z Litwy.

Program TVP Wilno będzie się składać z ramówki TVP Polonia oraz z bloku przygotowanego dla mieszkańców Litwy, którego emisja będzie trwać od godziny 17.30 do 20.00 czasu polskiego (18:30 – 21:00 czasu litewskiego). Spośród polskich produkcji ma być emitowany "Czas honoru", "Ranczo", "Rodzinka.pl" czy "Ojciec Mateusz". W soboty będą pokazywane filmy o tematyce historycznej, a w tygodniu cykle reportaży: "Polacy na Kresach", "Polacy na świecie" oraz "Polacy zmieniający świat". W ramówce znajdą się także programy dla dzieci oraz rozrywkowe: "Lato, muzyka, zabawa. Wakacyjna trasa Dwójki" oraz odcinki "Szansy na sukces".

Zespół dziennikarski stanowią bardzo młode osoby, które uczą się zawodu od zera, przechodzą one regularne szkolenia. Redakcja i zaplecze techniczno-technologiczne znajduje się w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Nad projektem ze strony Telewizji Polskiej czuwała od marca br. Marzena Paczuska, wiceprezes TVP (od czasu powołania do zarządu). - Chcemy, żeby TVP Wilno wzmocniło poczucie tożsamości Polaków mieszkających na Litwie. Naszym celem jest również rozwijanie przyjacielskich relacji polsko–litewskich. Będzie to antena, która łączy - argumentowała Marzena Paczuska podczas konferencji w Krynicy.

Dodała też, że jest to projekt, który "publiczny nadawca traktuje w kategorii misji, której nie wypełnia żadna z komercyjnych stacji".

Kierownikiem Redakcji Zamiejscowej w Wilnie została Edyta Maksymowicz, niegdyś korespondentka TVP mieszkająca w Wilnie. Pracę redakcji będzie koordynować Mirosłav Ciunovic, zastępca dyrektora TVP Polonia ds. TVP Wilno.

Podczas konferencji prasowej w Krynicy-Zdrój, organizowanej przez Telewizję Polską zarówno marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, jak i wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślali, że "ta inicjatywa jest szczególnie ważna z punktu widzenia interesu państwa, ponieważ kanał ten będzie prezentować prawdę o Polsce i polską rację stanu".

Projekt jest współfinansowany ze środków ministerstwa spraw zagranicznych oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska uruchamia kanał TVP Wilno

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
marketer
Już widzę te treści bogoojczyzniane i ociekające pisowską propagandą. Choć w ramówce jakoś mało kościoła.
Nie wróżę powodzenia temu przedsięwzięciu, pewne jest natomiast ze tvpis utopi w nim kolejną transzę naszych pieniędzy.
A Litwini szczęśliwie poza TVP Wilno mają do wyboru kilkaset innych kanałów z czego z pewnością zrobią uzytek
20 29
odpowiedź
User
Nicko
A teraz wyobraźmy sobie, że Niemcy otwierają ZDF Breslau.
50 26
odpowiedź
User
.
TVP Wilno, na Litwie, Radio Racja dla Białorusinów w Polsce - 2 częstotliwości, audycje dla mniejszości w Polskim Radio codziennie.... nie za dużo tego?
9 18
odpowiedź
User
.
A teraz wyobraźmy sobie, że Niemcy otwierają ZDF Breslau.

w Berlinie jest jakaś stacja Radio Polen?
Już mamy na MUX R3 Radio Poland w obcych językach.
15 4
odpowiedź
User
Telesceptyk
Mlody zespó dziennikarzy, ktory uczy sie zawodu od zera, baza z Domu Kultury... Nie wierzę w to, co czytam. Co sie stało z tą TVP? Jaja jak berety, chociaz tak naprawdę to bardzo smutne...
13 17
odpowiedź