SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja Polska uruchamia kanał TVP Wilno

Nowy kanał TVP Wilno, którego emisja zaplanowana jest na Wileńszczyźnie, w rejonach święciańskim, solecznickim i wileńskim rozpocznie emisję 17 września o 17.30. Ma być skierowany do Polaków zainteresowanych polską historią, kulturą i aktualnymi wydarzeniami.

Prace nad uruchomieniem kanału TVP Wilno trwały co najmniej kilka miesięcy, jego start publiczna telewizja zapowiadała już w ubiegłym roku. W marcu br. prezes TVP Jacek Kurski, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk oraz wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podpisali porozumienie w sprawie utworzenia, współfinansowania i dystrybucji tej stacji. Początkowo TVP Wilno miało rozpocząć działalność w maju br., ale prace uległy opóźnieniu.

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój podano oficjalną datę startu nadawania - będzie to 17 września o 17.30 (czasu polskiego; 18.30 czasu litewskiego).

Kanał będzie emitowany na Wileńszczyźnie, w rejonach święciańskim, solecznickim i wileńskim. Ma być skierowany do Polaków mieszkających w tamtym regionie, których interesuje polska historia, kultura oraz wydarzenia. Jak podaje publiczny nadawca, "głównym celem projektu jest przedstawienie życia Polaków na Litwie, promowanie pozytywnego wizerunku Polski i upowszechnianie języka polskiego".

Programy TVP Polonia, pasmo "Info Wilno"

Początkowo kanał nie będzie nadawał przez 24 godziny na dobę. W ramówce - w popołudniowym paśmie - będzie można zobaczyć m.in. pięć razy w tygodniu (od poniedziałku do piątku) program "Info Wilno", w którym mają znaleźć się wiadomości lokalne oraz najważniejsze informacje z Litwy.

Program TVP Wilno będzie się składać z ramówki TVP Polonia oraz z bloku przygotowanego dla mieszkańców Litwy, którego emisja będzie trwać od godziny 17.30 do 20.00 czasu polskiego (18:30 – 21:00 czasu litewskiego). Spośród polskich produkcji ma być emitowany "Czas honoru", "Ranczo", "Rodzinka.pl" czy "Ojciec Mateusz". W soboty będą pokazywane filmy o tematyce historycznej, a w tygodniu cykle reportaży: "Polacy na Kresach", "Polacy na świecie" oraz "Polacy zmieniający świat". W ramówce znajdą się także programy dla dzieci oraz rozrywkowe: "Lato, muzyka, zabawa. Wakacyjna trasa Dwójki" oraz odcinki "Szansy na sukces".

Zespół dziennikarski stanowią bardzo młode osoby, które uczą się zawodu od zera, przechodzą one regularne szkolenia. Redakcja i zaplecze techniczno-technologiczne znajduje się w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Nad projektem ze strony Telewizji Polskiej czuwała od marca br. Marzena Paczuska, wiceprezes TVP (od czasu powołania do zarządu). - Chcemy, żeby TVP Wilno wzmocniło poczucie tożsamości Polaków mieszkających na Litwie. Naszym celem jest również rozwijanie przyjacielskich relacji polsko–litewskich. Będzie to antena, która łączy - argumentowała Marzena Paczuska podczas konferencji w Krynicy.

Dodała też, że jest to projekt, który "publiczny nadawca traktuje w kategorii misji, której nie wypełnia żadna z komercyjnych stacji".

Kierownikiem Redakcji Zamiejscowej w Wilnie została Edyta Maksymowicz, niegdyś korespondentka TVP mieszkająca w Wilnie. Pracę redakcji będzie koordynować Mirosłav Ciunovic, zastępca dyrektora TVP Polonia ds. TVP Wilno.

Podczas konferencji prasowej w Krynicy-Zdrój, organizowanej przez Telewizję Polską zarówno marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, jak i wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślali, że "ta inicjatywa jest szczególnie ważna z punktu widzenia interesu państwa, ponieważ kanał ten będzie prezentować prawdę o Polsce i polską rację stanu".

Projekt jest współfinansowany ze środków ministerstwa spraw zagranicznych oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska uruchamia kanał TVP Wilno

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
marketer
Już widzę te treści bogoojczyzniane i ociekające pisowską propagandą. Choć w ramówce jakoś mało kościoła.
Nie wróżę powodzenia temu przedsięwzięciu, pewne jest natomiast ze tvpis utopi w nim kolejną transzę naszych pieniędzy.
A Litwini szczęśliwie poza TVP Wilno mają do wyboru kilkaset innych kanałów z czego z pewnością zrobią uzytek
odpowiedź
User
Nicko
A teraz wyobraźmy sobie, że Niemcy otwierają ZDF Breslau.
odpowiedź
User
.
TVP Wilno, na Litwie, Radio Racja dla Białorusinów w Polsce - 2 częstotliwości, audycje dla mniejszości w Polskim Radio codziennie.... nie za dużo tego?
odpowiedź