SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pajączkowska i Arleth twarzami TVP World, swój program będzie miał Michał Rachoń

Karolina Pajączkowska, Dawid Arleth, Celine Bernatowicz i David Kennedy - to nazwiska niektórych dziennikarzy, którzy mają być twarzami uruchomionego w czwartek nowego kanału TVP World. Z naszych informacji wynika, że własny program ma też wkrótce poprowadzić na tej antenie Michał Rachoń.

Najwięcej pieniędzy w 2023 roku MSZ przeznaczy na TVP WorldArticle

W czwartek Telewizja Polska uruchomiła w pełni anglojęzyczny, całodobowy kanał - TVP World.  Planowany pierwotnie na styczeń 2022r. start przyspieszono, gdyż kanał ma być odpowiedzią nadawcy publicznego na narastający kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Misją kanału - jak zaznaczył prezes TVP, Jacek Kurski - ma być zwalczanie dezinformacji oraz fake newsów.

Komentarze, informacje i dokumenty

Ramówka TVP World składa się głównie z informacji i komentarzy. W ciągu dnia na antenie emitowane będą także filmy dokumentalne dotyczące obecnej sytuacji na granicy, oraz programy publicystyczne: „Eastern Express”, „Business Arena”, „Future Insight” oraz „The Culture Tribe”. Jak podkreśla nadawca - ze względu na nadzwyczajne okoliczności ramówka programu jest podporządkowana bieżącym wydarzeniom na granicy polsko-białoruskiej.

TVP World jest aktualnie dostępny na portalu internetowym pod adresem tvpworld.com, satelitarnie, także w USA, za pośrednictwem TVP Info.

TVP World planuje nadawać za pośrednictwem Astry 19,2E, aby dotrzeć do mieszkańców Europy Zachodniej i amerykańskiej platformy Dish Network. Na razie wystartowała testowa emisja za pośrednictwem Eutelsata 33E. Obejmuje on zasięgiem Europę, Afrykę Północną i Bliski Wschód, ale to mało popularna pozycja orbitalna. 

Za przygotowanie materiałów antenowych odpowiadają: Grzegorz Kuczyński (kierownik Redakcji Serwisów Informacyjnych) oraz Paweł Pietkun (szef Redakcji Publicystyki, Reportażu i Dokumentu).

Zobacz także: TVP kontra Russia Today. Jacek Kurski mówi o „naszym Poland Today”

Rachoń przeniesie program z PolandIN

Kanał ma też już z grubsza wykrystalizowany skład prezenterów. Będą nimi m.in. Karolina Pajączkowska, Donald Arleth, Celine Bernatowicz, Klaudia Czerwińska, Jan Darasz, Sally Jastrzębska, Maciej Mikos, Marcin Nowak, Erika Oley-Trojanowska, Krzysztof Mularczyk, Anna Jabłońska, Jonasz Rewiński i David Kennedy. Pajączkowska i Arleth w ostatnich latach przeszli do TVP Info z TVN24, pracują razem na antenie m.in. przy programie informacyjnym w języku angielskim – „Flash News”. Jak ustaliliśmy - nowe obowiązki w TVP World nie oznaczają, że prezenterzy znikną z TVP Info.

Z naszych informacji wynika, że na antenie TVP World swój program ma mieć także Michał Rachoń, który od marca br. prowadził w anglojęzycznym kanale TVP PolandIN autorską audycję „Rock Rachoń”. Dziennikarz dyskutował w nim w języku angielskim z polskimi i zagranicznymi gośćmi o sprawach międzynarodowych istotnych z puntu widzenia Polski. Ta formuła ma zostać z grubsza zachowana i przeniesiona do TVP World. Nie jest jeszcze znany termin debiutu audycji.

Od początku października na TVP Info nadawany jest program „Raport z granicy”, poświęcony hybrydowemu atakowi na polską granicę. Oprócz polskiej wersji językowej, nadawca uruchomił bardzo szybko wersję anglojęzyczną, a także w językach rosyjskim i arabskim. Wkrótce dołożono do tego wersję po francusku. Program emitowany jest na antenie TVP Info, ale także w mediach społecznościowych. Dziesięciominutowy format pojawia się na antenie dwa razy dziennie: o godz. 19:20 i 21:20. Polskojęzyczną wersję prowadzi Łukasz Sobolewski.

Zobacz także: Eksperci krytykują TVP World. „Russia Today w wersji prowincjonalnej”

TVP World z 22,6 mln budżetu w 2022 roku

W projekcie Karty Powinności można znaleźć informacje na temat TVP World. W przyszłym roku stacja ma kosztować 22,6 mln zł, a w 2024 roku już 30 mln zł. W ramówce TVP World informacje mają stanowić 26 proc. czasu antenowego, publicystyka 27 proc., kultura 26 proc., edukacja 2 proc., a sport 1 proc. Kanał ma nadawać 23 godziny na dobę.

Koszt uruchomienia internetowej stacji TVP Poland In wyniósł 1,8 mln zł. Nadawca publiczny wydaje rocznie na kanał 13,5 mln zł.

Dyrektorem TVP World jest Marcin Darmas, a jego zastępcami Filip Styczyński i Dawid Wildstein. Stanowisko szefa serwisu pełni Grzegorz Kuczyński.

Dołącz do dyskusji: Pajączkowska i Arleth twarzami TVP World, swój program będzie miał Michał Rachoń

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jutub
To ma być poważna stacja informacyjna??? Ta stacja to jeden wielki niewypał, a kasa która na to poleciała to po prostu zmarnowane pieniądze. Lepiej by było, gdyby za taką telewizję wziął się Polsat. Byłoby bardziej obiektywnie...
odpowiedź
User
Helmut Klopp
A Lachoń będzie z napisami, czy z lektorem?
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Rzecznik Lachoń po "hamerykańsku".
Suweren po podojeniu krów i odmówieniu litanii będzie oglądał wniebowzięty.
odpowiedź