SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Reaktywacja TVP World przesunięta. Będą trzy pasma na żywo

Telewizja Polska przygotowuje się do reaktywacji kanału TVP World. Ponowny start stacji nie nastąpi jednak w poniedziałek 26 lutego br. jak wcześniej planowano. Przedłużają się bowiem prace związane z adaptacją dotychczasowego studia „Panoramy”, do którego przenieść ma się kanał. 

fot. AKPAfot. AKPA

Stacja przestała nadawać 20 grudnia ub.r., gdy wyłączono też sygnał TVP Info i TVP3. Obie te stacje już od dawna ponownie emitują program. Taka sama sytuacja ma dotyczyć TVP World, który będzie nadawać z placu Powstańców - zajmie tam studio wykorzystywane do 19 grudnia ub.r. przez „Panoramę”.  - Prace z przygotowaniem studia pod oprawę TVP World i związane z oprogramowaniem się przedłużają - mówi nam osoba zaangażowana w projekt.

Dlatego wątpliwe jest, by kanał ruszył w tym tygodniu, bo jego ekipa musi najpierw zacząć produkować program do puszki. - TVP World wznowi nadawanie w najbliższym czasie - informuje enigmatycznie biuro prasowe TVP.

Kanał ma informować przede wszystkim o najważniejszych wydarzeniach w Europie i na świecie i pokazywać je z perspektywy Europy Środkowo-Wschodniej. W stacji poruszane będą też tematy z Polski, o ile będą mieć kontekst międzynarodowy. Program ma być realizowany przez trzy ekipy na zmianę: poranną, dzienną i wieczorną - będą one tworzyć trzygodzinne pasma na żywo, w których znajdą się informacje i publicystyce - w każdym paśmie będzie poruszanych kilka tematów. Resztę ramówki wypełnią magazyny tematyczne i powtórki.

- Zespół TVP World tworzą osoby z bogatym doświadczeniem zawodowym, posiadające wiedzę na temat historii, polityki, gospodarki krajowej i międzynarodowej, które biegle posługują się językiem angielskim. Prezenterami będą nadal najważniejsze twarze anteny, czyli: Don Arleth, Sasha Fahrbach, Maciej Mikos czy Aleksandra Marchewicz. W redakcji pozostanie większość dotychczasowych pracowników, ale do zespołu dołączą też nowe osoby - informuje Wirtualnemedia.pl biuro prasowe TVP.

Nowym szefem TVP World w miejsce odwołanego Filipa Styczyńskiego został w styczniu br. Jerzy Kamiński.

Będą zmiany w ramówce TVP World

Telewizja Polska podaje, że na antenie TVP World pojawi się kilka nowych propozycji, natomiast znikną z anteny programy „Rock Rachoń” i „Middle East Obserwer”. „Rock Rachoń” prowadzony był przez Michała Rachonia, który obecnie jest dyrektorem programowym TV Republika.

Dotychczasowe studio międzynarodowego kanału w siedzibie przy ul. Woronicza jest zajęte przez programy “19.30”,  “Panorama” i „Teleexpress”.

TVP World utrzymuje się z dofinansowania, jakie TVP otrzymuje od Ministerstwa Spraw Zagranicznych. - Na 2024 r. w projekcie budżetu zaplanowano kwotę z roku 2022 [ok. 74,5 mln zł – przyp. red.]. Pragniemy jednak zauważyć, że decyzja o kontynuowaniu istnienia kanału TVP World należy do publicznego nadawcy (w myśl art. 25 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji). Dopiero w dalszej kolejności i po przeprowadzeniu stosownej analizy zostanie podjęta decyzja co do dalszego finansowania przez MSZ tego kanału – informowało Wirtualnemedia.pl biuro rzecznik prasowego MSZ.   

Kanał TVP World zaczął nadawać w listopadzie 2021 roku. W Polsce trafił do ponad 20 sieciach kablowych, m.in. w sieci UPC Polska, Orange, Chopin, Evio, Dolsat, JMDI oraz Supermedia. Kanał udostępniony został też bezpłatnie na brytyjskiej platformie telewizyjnej Freeview oraz w amerykańskim serwisie OTT Sling TV.

Dołącz do dyskusji: Reaktywacja TVP World przesunięta. Będą trzy pasma na żywo

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mikołaj
I po co komu ten kanał? Chyba tylko żeby Pan Sikorski mógł się pochwalić swoim nienagannym angielskim przed chsmami tudzież pokazać swoją żonę. Innego uzasadnienia dla przepalenia kilkudziesięciu mln zł rocznie nie ma
odpowiedź
User
Michał
26 listopada? Mamy dopiero końcówkę lutego....A poza tym 26 listopad to wtorek.
odpowiedź
User
Sisi
Tego kanału NIKT za granicą nie odbiera! To juz Polonia ma wieksza dystrybucję. Nie mozna tam wsadzić pasma newsowego trzy razy dziennie?
odpowiedź