SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP3 Bydgoszcz gotowa do nadawania w jakości HD. „Czekamy na miejsce na MUX”

Od kilku dni TVP3 Bydgoszcz nadaje swoje informacyjne programy z nowego studia. Oddano je do użytku w ramach przygotowań do rozpoczęcia nadawania w jakości HD, ale nie wiadomo kiedy widzowie zobaczą lokalne programy w tej jakości. - Czekamy na miejsce na MUX - mówi dyrektor ośrodka Michał Rybicki. MUX-3 cały czas nadaje w starym standardzie telewizji cyfrowej.

Nowa czołówka "Zbliżeń" Fot. Screenshot/Bydgoszcz.tvp.plArticle

Prace nad nowym studiem w TVP3 Bydgoszcz trwały od kilku miesięcy, zakończono je w październiku i kilka dni temu zaczęto nadawać programy informacyjne z nowych pomieszczeń. Zaprezentowano też widzom odnowioną nową czołówkę „Zbliżeń” – sztandarowego programu informacyjnego bydgoskiej „Trójki” , informując, iż zmiany są możliwe dzięki odświeżeniu studia, a także (a nawet przede wszystkim) - reżyserki. - Jesteśmy przygotowani do nadawania w HD, czekamy tylko na nasze miejsce na MUX i będziemy mogli dla państwa zaproponować najlepszej jakości wizję dźwięk i obraz – powiedział Michał Rybicki, dyrektor TVP3 Bydgoszcz.

"Zbliżenia" to codzienny program informacyjny nadawany w TVP3 Bydgoszcz od września 1994 r. Główne wydanie emitowane jest o godz. 18:30, pozostałe o godz. o 8:30 (bez weekendu), 14:30, 16:30 i 21:30, a w sobotę o godz. 10 nadawane jest podsumowanie tygodnia dla niesłyszących.

Bydgoski ośrodek – podobnie jak 15 innych w całej Polsce  – czeka na możliwość emisji w HD na MUX-3, gdzie teraz programy Trójki nadawane są w wersji SD. Plan był taki, aby stopniowo na trzecim multipleksie wprowadzać TVP3 w wersji HD, jednak nie jest to obecnie możliwe, bo MUX- 3 nadal pozostaje w starym standardzie naziemnym.

To skutek marcowej decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej: na jej mocy MUX-3 do końca 2023 roku może nadawać w standardzie DVB-T. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że cały czas blisko milion gospodarstw domowych wciąż nie ma telewizorów lub dekoderów obsługujących DVB-T2/HEVC.

TVP3 w HD "do połowy przyszłego roku"?

Kiedy publiczny nadawca przełączy regionalne wersje TVP na standard HD? Tego na razie nie wiadomo. Jeszcze w lutym br. w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl TVP utrzymywała, że realne jest, by oddziały regionalne zaczęły nadawać w nowym standardzie stopniowo jeszcze w tym roku. Teraz jednak nikt już nie potwierdza tych informacji, a dyrektorzy ośrodków regionalnych mają ogólną wiedzę na ten temat, sprowadzającą się do stwierdzenia, że „nastąpi to wkrótce”.

Kolejny termin przełączeń emisji na HD, o jakim można usłyszeć nieoficjalnie na Woronicza, to drugi lub trzeci kwartał 2023 roku. Jak się dowiadujemy, najpewniej mógłby to być stopniowy proces, rozciągnięty na lato i jesień przyszłego roku. - Produkcja i emisja programu w jakości HD (w Bydgoszczy) planowo rozpocznie się w pierwszej połowie przyszłego roku – zapowiadał zresztą w lipcu publiczny nadawca.

Jedynym kanałem regionalnym publicznego nadawcy, jaki w tym roku nadawał programy w HD, była TVP3 Warszawa. Warszawski kanał pojawił się w całej Polsce w multipleksie eksperymentalnym w lutym br., zastępując stację TVP Polonia. Kanał w takim standardzie dostępny był też dla operatorów kablowych. Jednak w październiku, w wyniku włączenia nowej stacji TVP Nauka, program TVP3 Warszawa HD zniknął z tego multipleksu – pozostaje wciąż w jakości SD na MUX-3, podobnie jak 15 pozostałych regionalnych anten.

TVP narzeka na brak miejsca na MUX-ach

Problem niewystarczającego miejsca w telewizji naziemnej wydaje się być szerszy. W opublikowanej w październiku decyzji rezerwacyjnej UKE, regulator przytoczył fragmenty stanowiska nadawcy publicznego, który skarżył się na brak miejsca na dotychczas zajmowanych multipleksach.

- Z istoty obowiązku realizacji misji nadawcy publicznego, określonej w art. 21 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, wynika, że wszystkie programy nadawców publicznych powinny być dostępne dla jak największej liczby odbiorców, a podstawową zaletą naziemnej telewizji cyfrowej jest powszechny, bezpłatny dostęp dla wszystkich do emitowanych treści oraz łatwość ich odbioru”, a „na obecnym etapie wdrażania telewizji cyfrowej zasoby częstotliwości pozostające w dyspozycji nadawcy publicznego są niewystarczające – przytoczono w decyzji.

Dalej TVP wskazuje, że funkcjonujące obecnie multipleksy są już całkowicie zagospodarowane, co „wyklucza możliwość udostępniania odbiorcom kolejnych programów wyspecjalizowanych spółki określonych kartą powinności”.

Decyzją Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji multipleks szósty przypadnie na stałe Telewizji Polskiej. W MUX-6, który ma teraz charakter eksperymentalny są nadawane: TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Dokument, TVP Nauka oraz duble stacji TVP1, TVP2 i TVP Info. UKE zdecydował, że w multipleksie znajdzie się osiem kanałów określonych w Karcie Powinności. Koszt rezerwacji MUX-6 na 10 lat to blisko 8 mln zł rocznie.

Średni dobowy udział TVP3 we wrześniu 2022 roku wyniósł 0,94 proc.

Dołącz do dyskusji: TVP3 Bydgoszcz gotowa do nadawania w jakości HD. „Czekamy na miejsce na MUX”

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
TVP3 Bydgoszcz to u mnie na pilocie nr3 a oglądam codziennie m.in. serwis informacyjny Zbizenia.
odpowiedź
User
Mikołaj
MUXy TVP są tak wypełnione ze dzisiaj wprowadzono do nich anglojęzyczny TVP World na który czekały miliony odbiorców w Polsce.
odpowiedź
User
Irek świrek
TVP Bydgoszcz naziemnie w HD a TVP Seriale wyłącznie na satelicie i w kablu I dodatkowo w standardzie SD w trzeciej dekadzie XXI w.
odpowiedź