SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruszyły internetowe zbiórki na pomoc ofiarom agresji Rosji na Ukrainę

Na platformach Siepomaga.pl i Zrzutka.pl rozpoczęto kilka zbiórek pieniędzy na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie. Najwięcej pozyskano jak na razie w ramach zbiórek Fundacji Siepomaga i Polskiej Akcji Humanitarnej.

Article

Fundacja Siepomaga uruchomiła w czwartek ogólnopolską zbiórkę pieniędzy, której celem jest pomoc ofiarom wojny na Ukrainie. Do czwartku do godz. 18:50 zebrano ponad 1,2 mln zł.

"Nie potrafimy przewidzieć, co się wydarzy w najbliższych dniach, scenariusze jednak nie są optymistyczne, a ludziom trzeba pomóc” – zaznaczono w opisie akcji na stronie internetowej fundacji.

Podkreślono, że zakres pomocy udzielonej ofiarom wojny będzie uzależniony od rozwoju konfliktu na Ukrainie i dostosowany do potrzeb. „Monitorujemy sytuację, będziemy w stałym kontakcie z organizacjami pomocowymi działającymi na rzecz Ukrainy, które zgłoszą się do nas z prośbą o wsparcie. Każda godzina to nowe informacje, wszystko zmienia się dynamicznie” – zaznaczono.

Zbiórka jest prowadzona przez Fundację Siepomaga, która, jak zaznaczono, jako organizacja pożytku publicznego może szybko finansowo wesprzeć inne organizacje pomocowe. „Całość kwoty przekazana zostanie na pomoc ofiarom konfliktu na Ukrainie” – podkreślono.

Fundacja pomocowa prosi też o kontakt organizacje, które wspierają działania na rzecz Ukrainy.

"Konflikty zbrojne wywoływane w gabinetach na najwyższych szczeblach władzy w największym stopniu dotykają tych najmniejszych i najbardziej bezbronnych - ludność cywilną, kobiety, dzieci, osoby starsze. Ten na wschodzie Ukrainy trwa nieprzerwanie od 2014 roku, jednak wydarzenia z ostatnich dni pokazują, że wojenna zawierucha posunęła się za daleko. Chcielibyśmy mieć tę moc, by móc powiedzieć stop. Możemy jednak działać i robić to, na czym znamy się najlepiej. Nieść pomoc tam, gdzie pojawia się cierpienie" - napisano w oświadczeniu fundacji.

Pieniądze dla Ukraińców zbiera też Polska Akcja Humanitarna

Własną zbiórkę na platformie Siepomaga.pl uruchomiła w czwartek również Polska Akcja Humanitarna.

- W związku z wojną w Ukrainie apelujemy o pilne wsparcie! Będziemy zapewniać pomoc bezpośrednią (żywność i inne formy wsparcia) dla ludzi, którzy muszą uciekać ze swoich domów. Nasze wsparcie obejmie osoby poszkodowane w wyniku konfliktu, włączając w to przemieszczających się wewnątrz kraju oraz uchodźczynie i uchodźców przyjeżdżających do Polski - wyliczono w opisie zbiórki.

- Sytuacja jest bardzo dynamiczna, na bieżąco monitorujemy potrzeby na miejscu. Będziemy Was informować o kolejnych działaniach. Bądźmy solidarni i solidarne, pomóżmy! - zachęcono.

Do godz. 14:40 6,2 tys. osób przekazało w ramach zbiórki łącznie 385 tys. zł.

Zbiórki na Zrzutka.pl

Szereg zbiórek na pomoc ofiarom ataku Rosji na Ukrainę uruchomiono również w serwisie Zrzutka.pl. Zbiórkę zatytułowaną „Misja Ukraina- potrzebna pomoc na ewakuację dzieci i osób starszych z atakowanych terenów” założyła Fundacja HumanDoc.

- Musimy zacząć ewakuację w bezpieczne miejsca starszych i przede wszystkim dzieci. Potrzebujemy pieniądze przede wszystkim na benzynę, generatory prądu, leki (uspokajające, nasercowe, opaski uciskowe, przeciwbólowe), jedzenie. Działajmy! Nie ma czasu do stracenia - opisała fundacja.

W ramach zbiórki do godz. 14:40 prawie 600 osób przekazało 42,4 tys. zł (wyznaczony cel to 60 tys. zł).

Zbiórkę na platformie uruchomiła też Fundacja Otwarty Dialog. - 100% środków zostanie przekazane Ukraińcom, bezpośrednio lub w formie pomocy humanitarnej (podobnie jak 1+ mln zł przekazany przez nas w 2013-14) - zapowiedziała.

Do godz. 14:40 kilkanaście osób wpłaciło 2,9 tys. zł.

Natomiast Fundacja Pomagam na swojej platformie internetowej już we wtorek zaczęła zbiórkę „Solidarni z Ukrainą”. - Żeby zapewnić jak najskuteczniejszą pomoc, zebrane środki przekażemy ukraińskim organizacjom zajmującymi się pomocą humanitarną. Osoby tam pracujące wiedzą najlepiej, jakiego wsparcia Ukraińcy potrzebują w tych trudnych chwilach - opisano.

- Każda złotówka to gest wsparcia i solidarności z zaatakowanymi przez Rosję. Pomóż wpłatą i udostępnij dalej, gdzie tylko się da - niech świat widzi, że jesteśmy #SolidarniZUkrainą - zaapelowano.

Pisarz Szczepan Twardoch na Facebooku zamieścił (jako komentarz do swojego wpisu) listę „zaufanych ukraińskich organizacji, którym powinniśmy dać dużo pieniędzy”. Zaznaczył, że otrzymał ją od tłumacza jego książek na język ukraiński.

- Proszę niniejszym moich znajomych dziennikarzy o rozpropagowanie tejże listy w dostępnych im kanałach - dodał Twardoch.

 

Dołącz do dyskusji: Ruszyły internetowe zbiórki na pomoc ofiarom agresji Rosji na Ukrainę

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Arek
Caritas tez zbiera i to nie od dzisiaj. Polecam zajrzec na ich strone
odpowiedź
User
Ciasny Wiesiek
Niech oddadza swoje 13 i 14 emerytury na pomoc . .
odpowiedź
User
Assl
Caritas tez zbiera i to nie od dzisiaj. Polecam zajrzec na ich strone
Caritas ciągle tylko zbiera i zbiera. Działań jakoś nie widać.
odpowiedź