SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

URE zatwierdził ceny energii dla gospodarstw domowych, średni wzrost to 5,8 proc.

Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfy na sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Średni wzrost cen energii dla tych odbiorców wyniesie 5,8%.

"Średni wzrost cen energii elektrycznej w kraju dla odbiorców w gospodarstwach domowych wyniesie 5,8%. O 5,7% wzrosną natomiast średnio ceny dystrybucji energii dla tej grupy odbiorców. Te wysokości przełożą się na wzrost rachunku odbiorcy w gospodarstwie domowym o 5,8%" - czytamy w komunikacie URE.

Według urzędu, oznacza to, że rachunki gospodarstw domowych wzrosną średnio o 3,26 zł miesięcznie w przypadku grupy odbiorców płacących jednakową cenę energii przez całą dobę, którzy średnio zużywają 1500 kWh rocznie - tzw. grupa G11. Z kolei w przypadku odbiorców należący do grupy taryfowej G12, w której cena energii jest zróżnicowana w zależności od pory doby i tygodnia (zużywający rocznie ok. 3000 kWh) zapłacą średnio o 5,32 zł miesięcznie więcej.

URE podkreślił, że dążąc do uwzględnienia w taryfach jedynie uzasadnionego poziomu cen pięciokrotnie wzywał przedsiębiorstwa do korekty złożonych wniosków. "W efekcie udało się prawie czterokrotnie zredukować oczekiwania sprzedawców prądu" - czytamy dalej w komunikacie, w którym urząd podał, że w złożonych we wrześniu 2009 roku wnioskach taryfowych przedsiębiorstwa wnosiły nawet o 23-proc. wzrost cen energii.

We wtorek urząd poinformował też, że do tej pory zatwierdzone zostało także trzynaście z czternastu taryf dystrybucyjnych. Do zatwierdzenia pozostała jeszcze jedna taryfa dla RWE Stoen Operator. Średni wzrost stawek dystrybucyjnych dla odbiorców wszystkich grup taryfowych wyniósł 5,0%.

Na początku września URE zrezygnował z zapowiadanego wcześniej zwolnienia przedsiębiorstw energetycznych z obowiązku przedkładania do zatwierdzenia taryf dla energii elektrycznej sprzedawanej gospodarstwom domowym (tzw. grupa G).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: URE zatwierdził ceny energii dla gospodarstw domowych, średni wzrost to 5,8 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl