SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Uwaga w wysoko oprocentowanych rachunkach banków roi się od haczyków

Rosnące od kilku miesięcy przeciętne oprocentowanie lokat bankowych pozostaje zupełnie bez wpływu na konta oszczędnościowe. Dodatkowo w ofertach wysoko oprocentowanych rachunków aż roi się od haczyków.

Pierwsza podwyżka stóp procentowych, wzrost średniego oprocentowania lokat i wysoka dynamika inflacji to elementy, które choć trochę powinny odbić się na opłacalności kont oszczędnościowych. Ta się jednak nie zmienia, a banki wciąż kuszą rachunkami, które stawiają przed klientami duże wymogi przy nie mniejszych ograniczeniach. W niektórych instytucjach konieczność założenia konta osobistego wygląda tylko, jak niewinny występek na długiej liście grzechów.

Dwadzieścia najwyżej oprocentowanych rachunków oszczędnościowych dla salda 10 tys. zł

Nazwa banku

Nazwa konta oszczędnościowego

Oprocentowanie

Obowiązkowy ROR?

Kapitalizacja

BNP Paribas Fortis

Konto WIĘCEJ oszczędnościowe

5,8% (dz: 6,5%)

tak

dzienna

Polbank EFG

Konto Mocno Oszczędzające

4,75% (dz: 5,86%)

tak

dzienna

Getin Bank
(Getin Online)

Konto oszczędnościowe

4,5% (dz: 5,56%)

tak

dzienna

Meritum Bank

MeritumKonto Silnie Zarabiające

4,5% (dz: 5,56%)

tak

dzienna

Kredyt Bank

Konto Oszczędnościowe - Lokata Swobodna

4,3% (dz: 5,31%)

tak

dzienna

Bank BPH

Sezam Oszczędzam Plus

4,2% (dz: 5,19%)

nie

dzienna

Deutsche Bank

db Konto Oszczędnościowe 24h

4,09% (dz: 5,05%)

tak

dzienna

Euro Bank

Rachunek Oszczędnościowy

4,05% (dz: 5%)

tak

dzienna

Kredyt Bank

Konto Oszczędnościowe

5,00%

nie

miesięczna

Lukas Bank

Oferta "Codzienne zyski"

4,05% (dz: 5%)

tak

dzienna

Toyota Bank

Konto oszczędnościowe

4,85%

tak

miesięczna

Meritum Bank

MeritumKonto Celowe

4,75%

tak

miesięczna

DnB Nord

Konto Oszczędnościowe

4,60%

nie

miesięczna

Bank Millennium

Konto Oszczędnościowe Codziennie Więcej

3,65% (dz: 4,5%)

tak

dzienna

Allianz

Konto oszczędnościowe Plus

4,45%

tak

miesięczna

Getin Bank

Rachunek TOP (pakiet Getin24)

4,45%

tak

miesięczna

Lukas Bank

Rachunek Oszczędzam, oferta "Zyski dobrze skalkulowane"

4,25%

tak

kwartalna

Deutsche Bank

db Konto Oszczędnościowe (dla posiadaczy konta dbNET)

4,05%

tak

miesięczna

Citi Handlowy

Konto SuperOszczędnościowe

4,04%

nie

miesięczna

Alior Bank

Konto oszczędnościowe

3,25% (dz: 4,01%)

nie

dzienna

Oprocentowanie w nawiasach oznacza stawki porównywalne z depozytami od których pobierany jest podatek.

Źródło: Open Finance, stan na 8 marca 2011 r.


Średnio trzy na cztery konta oszczędnościowe mogą być założone wyłącznie razem z rachunkiem osobistym. To również warunek konieczny, żeby mieć konto z najzyskowniejszej piątki na rynku. Łączenie obu produktów ma pomagać klientom w zarządzaniu domowymi finansami. Tyle teorii, bo w praktyce to kolejny sposób na sprzedaż wiązaną. W wybranych przypadkach banki uporczywie dążąc do osiągnięcia zamierzonego celu nie pozwalają nawet na przelew środków z konta oszczędnościowego do innego banku. Przykładowo w Meritum Banku klient może przelewać oszczędności wyłącznie w obrębie banku, podobnie jest w Lukas Banku i Raiffeisen Banku. Z kolei Allianz Bank umożliwia wykonanie przelewu zewnętrznego, ale tylko pod warunkiem, że nie przez internet. Natomiast Bank BPH pobiera prowizję od wszystkich przelewów zewnętrznych, mimo że nie wymaga założenia ROR-u. Tym samym bank nie stosuje przymusu, ale każdy kto odpowiednio policzy dojdzie do wniosku, że jeśli chce mieć w BPH konto oszczędnościowe, to tylko razem z osobistym.

Obowiązkowy ROR to dopiero początek listy intrygujących rozwiązań, które dotyczą zarówno ofert przeciętnych, jak i tych najlepszych. Dlatego wad nie jest pozbawiony również najwyżej oprocentowany rachunek na rynku, który w banku BNP Paribas Fortis daje zarobić 5,8 proc. bez podatku. Problem w tym, że kapitalizacja odsetek odbywa się tylko w dni robocze. Wystarczy więc zbyt wysokie saldo, żeby po weekendzie bank pobrał od klienta podatek. Rzeczywiście jest to konto antypodatkowe, ale graniczne saldo do uniknięcia daniny dla fiskusa jest usytuowane znacznie niżej niż w pozostałych instytucjach. Nic więc dziwnego, że bank zdecydował się płacić klientom znacznie więcej niż konkurenci.

Banki nie stronią również od ofert ograniczonych czasowo. Już 14 marca w internetowym oddziale Getin Banku dobiega końca promocja i nie wiadomo czy bank dalej utrzyma dotychczasową stawkę (4,5 proc. bez podatku). Z kolei Kredyt Bank daje 5 proc. na koncie, od którego jeszcze zostanie pobrany podatek. Jest to przeciętna oferta, a i tak potrwa tylko do 19 czerwca. Dodatkowo promocyjne oprocentowanie dotyczy tylko nowych środków wpłacanych przez klienta. A i to nie wszystko, bo bank wypracowane odsetki przelewa codziennie na ROR. Klient nie ma więc możliwości powiększać zgromadzonego na koncie oszczędnościowym kapitału i korzystać z procentu składanego.

Konto oszczędnościowe ma również skłonić do aktywnego korzystania z rachunku osobistego. Można to dobrze zobrazować na przykładzie Citi Handlowego i Lukas Banku. Pierwsza z instytucji wymaga comiesięcznych wpływów na ROR rzędu 1,5 tys. zł lub płatności kartą na co najmniej 500 zł. W przeciwnym razie miesięczny abonament za Konto SuperOszczędnościowe wyniesie aż 30 zł. Co więcej, w momencie wypłaty środków z konta klient traci prawo do odsetek za dany miesiąc. Z kolei Lukas Bank w ofercie „Zyski dobrze skalkulowane” wymaga stałego zasilania rachunku osobistego i comiesięcznych wpłat na konto oszczędnościowe w kwocie nie niższej niż 100 zł. Ponadto odsetki kapitalizowane są z kwartalną częstotliwością, a to już rzadkość na polskim rynku.

Codzienna kapitalizacja, to nie jedyny powód dla którego klienci mogą mieć problem z właściwą oceną oprocentowania rachunku oszczędnościowego. Za właściwy przykład może posłużyć Toyota Bank, gdzie istnieje aż pięć stawek oprocentowania – każda dla innej kwoty, dla której odsetki naliczane są osobno. Więc jeśli klient lokuje 10 tys. zł, to odsetki będzie miał liczone według czterech różnych stóp procentowych, od 3,85 do 4,85 proc. Nie lepiej jest w Banku Pekao, gdzie dla salda do 5 tys. zł środki są nieoprocentowane. Dopiero po przekroczeniu 5 tys. zł całość zgromadzonego kapitału podlega oprocentowaniu.

Mnogość pułapek, które czekają na klienta podczas zakładania konta oszczędnościowego powoduje, że ciężko będzie o dalszy dynamiczny rozwój tego produktu, jaki obserwowaliśmy przez ostatnie dwa, trzy lata. Nie pomaga w tym również próba wyeliminowania przez Ministerstwo Finansów depozytów antypodatkowych. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że klienci wciąż będą wybierać oferty nieskomplikowane, nawet kosztem niższych zysków.


Michał Sadrak, Open Finance

Dołącz do dyskusji: Uwaga w wysoko oprocentowanych rachunkach banków roi się od haczyków

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xnr65
zobacz tu:

http://najlepsze-konto-bankowe.blogspot.com
odpowiedź