SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Uzależniony od gier 15-latek trafił do szpitala. Pierwszy taki przypadek na świecie

Piętnastoletni chłopiec został umieszczony na dwa miesiące w szpitalu w Castellon w Hiszpanii ze względu na silne uzależnienie do gry komputerowej. To pierwszy na świecie odnotowany przypadek tak silnego uzależnienia od gier, że wymagana była hospitalizacja - poinformowała agencja EFE.

Według psychiatry Matiasa Reala odpowiedzialnego za realizację programu dotyczącego zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w szpitalu w Castellon, chłopiec grał w "Fortnite" przez 20 godzin dziennie i wykazywał zachowania podobne do uzależnienia do alkoholu i narkotyków. „Wszystko obracało się wokół wyzwań gry, tego, co jest na ekranie, co dalej trzeba zrobić, ta gra całkowicie zdominowała jego życie” - powiedział.

Chłopiec odizolował się od otoczenia

Chłopiec całkowicie odizolował się od otoczenia, przestał chodzić do szkoły, chociaż wcześniej był bardzo dobrym uczniem, odrzucał wszelkie interakcje społeczne, był ciągle rozdrażniony, zaniedbywał higienę osobistą i nie odżywiał się regularnie. Jak w przypadku każdego nałogu, wykazywał narastające trudności w kontrolowaniu związanych z nim zachowań. W końcu rodzina zdecydowała się poszukać pomocy u lekarzy.

Kiedy terapia psychologiczna w celu ograniczenia godzin grania nie dała rezultatu, lekarz zdecydował o całkowitym wykluczeniu gry z życia chłopca, „jak od alkoholika oddala się butelkę”. Młody człowiek został hospitalizowany. Jak podkreślił psychiatra, do tej pory nie było opublikowanego w literaturze naukowej przypadku takiego uzależnienia, które wymagałoby hospitalizacji w celu „detoksykacji od ekranu komputerowego”.

Matias Real ujawnił prawdziwą przyczynę leżącą u podłoża uzależnienia u chłopca - była nią śmierć matki po dwóch latach walki z rakiem. Gra komputerowa pozwalała dziecku na oddalenie się od traumatycznych przeżyć, na znieczulenie emocjonalne, na polepszenie samopoczucia. „Uzależnienie od gier komputerowych może działać jako regulator lęku wewnętrznego” - powiedział psychiatra.

Matias Real zaapelował do rodziców, aby ograniczali czas przebywania przed komputerem dzieci i młodzieży, a nawet wykluczyli z jego użytkowania najmłodszych. „Chodzi i ich rozwój” - powiedział, cytowany przez EFE.

Międzynarodowa Organizacja Zdrowia uznała w 2019 r. uzależnienie od gier komputerowych za zaburzenie psychiczne.

Dołącz do dyskusji: Uzależniony od gier 15-latek trafił do szpitala. Pierwszy taki przypadek na świecie

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
P
Można się uzależnić od wszystkiego. Dla niektórych to jedyne co daje przyjemność, ale to uciekanie przed światem, problemami, a raczej przed samym sobą. Pytanie dlaczego tak późno zareagowano.
odpowiedź
User
Gal
"Pierwszy taki przypadek na świecie". - Doprawdy? Pogadajcie z psychiatrami dziecięcymi.
odpowiedź
User
Gal
Można się uzależnić od wszystkiego. Dla niektórych to jedyne co daje przyjemność, ale to uciekanie przed światem, problemami, a raczej przed samym sobą. Pytanie dlaczego tak późno zareagowano.

Ciekawsze pytanie, dlaczego młodzi ludzie coraz częściej i liczniej uciekają od świata rzeczywistego do świata wirtualnego.
odpowiedź