SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W polskich domach decyzje zakupowe podejmują kobiety

W polskich gospodarstwach domowych nawet co piąta osoba decydująca o zakupie nie dokonuje go osobiście, a większość decyzji zakupowych podejmuje jedna osoba. Najczęściej jest to kobieta - pokazuje badanie Mindshare Polska.

Article

Działający w Mindshare Polska pion Business Planning wydał raport z ilościowego badania rynku, którego celem była identyfikacja osób podejmujących decyzje zakupowe w gospodarstwach domowych w Polsce w 17 kategoriach produktów i usług.

Analizą objęto różne kategorie: podstawowych produktów spożywczych, przez odzież, kosmetyki, AGD, meble, po usługi telekomunikacyjne. Eksperci Mindshare skupili się również na identyfikacji różnic pomiędzy decydentami a kupującymi.

Główni decydenci definiowani są w badanu jako członkowie gospodarstwa domowego, którzy mają największy wpływ na to, co kupuje się do domu (niezależnie od tego, czy sami dokonają zakupu).

Kupujący to członek gospodarstwa domowego, dokonujący finalnego zakupu (niezależnie czy miał wpływ na podejmowanie decyzji).

Kto decyduje, a kto kupuje

Z badania Mindshare wynika, że osoby będące głównymi decydującymi o tym, jaki produkt czy usługę kupić, w większości badanych kategorii są najczęściej także je nabywają. Około 15-20 proc. osób decydujących o zakupie nie dokonuje go osobiście. Ponad 90 proc. osób jest jednocześnie głównymi decydentami i kupującymi w gospodarstwach domowych.

Okazuje się, że to kobiety są głównymi decydentkami i kupującymi większość produktów i usług w gospodarstwach domowych. To one wybierają i kupują: produkty FMCG, meble, odzież, obuwie, lekarstwa czy sprzęt AGD. Mężczyźni częściej kupują i wybierają jedynie samochody, usługi telekomunikacyjne oraz sprzęt RTV.


- Z naszego badania wynika, że większość decyzji oraz zakupów w gospodarstwach domowych podejmują kobiety. Jednak świadomi zagrożeń wynikających z uogólnień wiedzieliśmy, że zachowania konsumenckie mogą znacząco różnić się ze względu na daną kategorię produktową czy też grupę wiekową. Właśnie dlatego podzieliliśmy nasz projekt badawczy tak, by jak najdokładniej odpowiadał na wszystkie pytania, których dotychczas nie można było skonfrontować z żadnymi danymi - podsumowuje Karolina Chołuj, Director, business planning w Mindshare Polska.

Ilościowe badanie zostało zrealizowane metodą CAWI na próbie N-1032 internautów, reprezentatywnej dla badanej populacji pod względem płci, wieku i wielkości miejsca zamieszkania.

Dołącz do dyskusji: W polskich domach decyzje zakupowe podejmują kobiety

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
biedny miś
I gdzie to równouprawnienie!? :-D
odpowiedź