SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wałbrzych strefą wolną od plastiku

Radni Wałbrzycha jako pierwsi w Polsce wprowadzili w mieście zakaz używania i sprzedaży jednorazowych produktów z plastiku. W mieście nie będzie można też sprzedawać i udostępniać toreb z tworzywa sztucznego.

Article

W ramach przyjętej przez Radę Miejską Wałbrzycha uchwały na terenie wszystkich nieruchomości stanowiących własność gminy wprowadzono zakaz posiadania, używania, udostępniania oraz sprzedaży plastikowych produktów jednorazowego użytku. Na terenie całego miasta wprowadzono też zakaz sprzedaży oraz udostępniania klientom toreb na zakupy z tworzywa sztucznego.

Wałbrzych wypowiada wojnę plastikowi

Wałbrzych uchwalił tak radykalne przepisy zwalczające plastik jako pierwsze miasto w Polsce i jedno z pierwszych w Europie. Już w maju ubiegłego roku w mieście wprowadzono całkowity zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich, a także na imprezach miejskich.

Obecna regulacja ma charakter precedensowy. Ale rozwiązań na szczeblu krajowym na razie nie ma, a nie ma też czasu do stracenia. W trosce o zdrowie wałbrzyszan i o środowisko trzeba podejmować takie decyzje – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha, cytowany przez naszemiasto.pl.

Zakaz jednorazowego plastiku na ternie obiektów gminy ma zacząć obowiązywać 21 marca, zaś od 1 września w wałbrzyskich sklepach nie będzie można pakować zakupów do foliowych toreb, kupować ich bądź udostępniać.

Prezydent Wałbrzycha liczy na to, że przepisów nie uchyli wojewoda. Jak mówi portalowi naszemiasto.pl., celem uchwały nie jest karanie mieszkańców, ale troska o ich dobrostan i jakość środowiska naturalnego. Za złamanie przepisów będzie groziło upomnienie, a w wyjątkowych wypadkach kara do 500 złotych.

Zakaz ma objąć takie produkty jak słomki, opakowania na jedzenie, sztućce, talerzy, pojemniki na napoje.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wałbrzych strefą wolną od plastiku

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gwidon
Straż Miejska ma już na dworcu rozstrzeliwać przyjezdnych z plastikowymi torbami.
odpowiedź
User
Kamila Z
tego plastiku jest zdecydowanie za dużo! Musimy w końcu pomyśleć o środowisku.
Wszystko da się zastąpić - jednorazowe reklamówki, plastikowe butelki - da się bez tego!
Do sklepu teraz chodzimy ze swoją torbą, a do naszej firmy wynajmujemy dystrybutor wody waterpoint.
odpowiedź