SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Walentynki popularne w Polsce

Walentynki na stałe wpisały się do naszych kalendarzy, większość z nas wie o Dniu Zakochanych, a ponad połowa zamierza go spędzać w wyjątkowy sposób.

Podobnie jak przed rokiem, większość badanych (97 proc.) wie o Dniu Zakochanych, a ponad połowa (56 proc.) zamierza go spędzać w wyjątkowy sposób. Choć decyzje i plany dotyczące Walentynek w niektórych przypadkach wyraźnie różnią kobiety i mężczyzn, zakochani zamierzają w ten dzień wyrazić swoje uczucia przede wszystkim w stosunku do swoich życiowych partnerów (77 proc.) - wynika z badania  Gemius.

W 2007 roku polscy internauci najchętniej będą świętować Walentynki obdarowując bliską osobę. Dokładnie tak samo liczna, jak w roku poprzednim, grupa  badanych (42 proc.), którzy będą obchodzić Dzień Zakochanych, zamierza kupić z tej okazji prezent. Niemal jedna trzecia internautów obchodzących Walentynki (29 proc.) myśli o wysłaniu walentynkowych życzeń lub kartki, a romantyczną kolację 14 lutego planuje 23 proc. ankietowanych świętujących Dzień Zakochanych. W tym roku odsetek osób, które podczas badania nie miały sprecyzowanych planów na walentynkowy wieczór, spadł o 5 punktów procentowych w porównaniu do roku ubiegłego. Wzrosła za to o 4 punkty procentowe liczba internautów, którzy nie planują obchodzić tego dnia w szczególny sposób.

Wyniki badania wskazują na różnice w walentynkowych planach kobiet i mężczyzn. Więcej pań (26 proc.) niż panów (21 proc.) myśli o kolacji, bądź wizycie w kawiarni. Natomiast  znacznie liczniejsza grupa mężczyzn (42 proc.) niż kobiet (4 proc.) planuje wręczyć swojej „Walentynce” kwiaty. Jednak panowie i panie jednym głosem mówią o chęci obdarowania najbliższej osoby z okazji Walentynek – prezent zamierza kupić 42 proc. kobiet i 42 proc. mężczyzn.

Różnice w postawach wobec obchodzenia Dnia Zakochanych zmieniły się także na przestrzeni lat. W tym roku wyraźnie mniej kobiet, w porównaniu do zeszłorocznego badania, wyśle z tej okazji kartkę (27 proc.), wzrósł zaś odsetek mężczyzn, którzy planują napisać życzenia.

Walentynkowe prezenty
Popularność prezentów wręczanych z okazji Walentynek rośnie. Są już nieodłącznym elementem obchodzonego Dnia Zakochanych. Kupujemy je przede wszystkim osobie, z którą jesteśmy w związku (43 proc.). Mniej, bo niemal jedna trzecia (28 proc.) badanych, zamierza obdarować innych, z którymi łączą ich ciepłe uczucia. Warto podkreślić, że spośród internautów deklarujących chęć zakupu prezentu na Walentynki, tylko 7 proc. uczyni to za pośrednictwem internetu. Największa grupa z nich (9 proc.) w sklepie internetowym wybierze bieliznę.

Jak wskazuje raport Gemius „Walentynki 2007”, plany związane z zakupami podarunków walentynkowych różnią panie i panów. Mężczyźni mają zamiar sprezentować swojej wybrance przede wszystkim słodycze (34 proc.), maskotki (29 proc.) oraz biżuterię (29 proc.). Podczas gdy kobiety planują zakup odzieży i bielizny (27 proc.), słodyczy (25 proc.) oraz kosmetyków (12 proc.). Obie grupy internautów są idealnie zgodne co do jednego prezentu – zarówno 24 proc. kobiet, jak i mężczyzn, wybierze w tym roku perfumy. Dużo więcej kobiet (32 proc.) niż mężczyzn (22 proc.) w czasie przeprowadzonego badania nie podjęło jeszcze decyzji co do planowanego zakupu.

Struktura odpowiedzi na pytanie o wysokość planowanych wydatków na podarunki nie zmieniła się znacząco w stosunku do 2006 roku. Najwięcej internautów zamierzających dokonać zakupu  wyda na prezenty walentykowe od 21 do 50 złotych (37 proc.). Podarunki warte ponad 300 złotych zamierza kupić w tym roku 4 proc. internautów deklarujących chęć obdarowania bliskich. Znaczne różnice widoczne są w planowanych wydatkach kobiet i mężczyzn. To mężczyźni wydadzą średnio więcej niż kobiety, a znacznie większy odsetek panów (37 proc.) niż pań (20 proc.) zapłaci za podarunek dla partnera ponad 100 złotych.

Walentynkowe życzenia
W tym roku, co trzeci internauta obchodzący Walentynki (29 proc.) uznał, że Dzień Zakochanych jest okazją do wysłania życzeń. Najwięcej, bo aż połowa (48 proc.) internautów, którzy planują złożyć życzenia walentynkowe, zamierza je przekazać bliskim osobiście. Dla porównania w roku ubiegłym najbardziej popularne były życzenia wysyłane za pomocą SMS-ów (45 proc.), osobiście zaś planował je złożyć co trzeci respondent deklarujący chęć złożenia życzeń walentynkowych (32 proc.).

Jak pokazują tegoroczne wyniki badania, 41 proc. internautów planuje wysłać życzenia korzystając z poczty e-mail. Nadal dużą popularnością cieszą się walentynkowe kartki  i listy doręczane bliskim pocztą – niemal 40 proc. internautów 14 lutego. skorzysta z tej możliwości. SMS-y, tak popularne przed rokiem, tym razem wybierze co trzeci internauta (36 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 24 stycznia – 2 lutego 2007 na witrynach korzystających z bezpłatnego audytu site-centric stat24/PBI.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Walentynki popularne w Polsce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl