SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jan Pospieszalski rozmawia z TVP o przywróceniu „Warto rozmawiać”, apeluje o to CMWP

Telewizja Polska obstaje przy stanowisku, że ostatni odcinek „Warto rozmawiać” naruszył zasady etyki dziennikarskiej. Redakcja programu nie przyjmuje jednak tego orzeczenia do wiadomości, podkreślając, że zostało ono wydane z pominięciem obowiązujących procedur. W obronie twórców programu stanęło Centrum Monitoringu Wolności Prasy przy SDP.

Jan Pospieszalski, fot. TVPArticle

12 kwietnia TVP wyemitowała odcinek programu (prowadzi go Jan Pospieszalski), poświęconego walce rządu z pandemią. Zarówno prowadzący, jak i goście wypowiadali się w podobnym tonie: - W rok po ogłoszeniu pandemii, kolejnych falach zarażeń statystyki pokazują, że szczepienia nie spowodowały oczekiwanego zatrzymania choroby, a polityka lockdownów, w tym także zamknięcie służby zdrowia, przynosi fatalne rezultaty – mówił Pospieszalski na początku programu.

Na temat wpływu pandemii na gospodarkę i służbę zdrowia dyskutowali w programie epidemiolog, były wiceminister zdrowia dr Zbigniew Hałat, dr Zbigniew Martyka - ordynator oddziału zakaźnego w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej, alergolog prof. Ryszard Rutkowski, prawnik Piotr Schramm oraz publicysta Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute.

Komisja Etyki: zasady zostały naruszone

Odcinek mocno skrytykowała posłanka PiS i członkini Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka. Na Twitterze napisała, że „skandaliczny” jej zdaniem przekaz programu wymaga reakcji Rady. - Na najbliższym posiedzeniu złożę projekt stanowiska RMN w tej sprawie - zapowiedziała. Dodała, że poprosi o wyjaśnienia prezesa TVP, Jacka Kurskiego.

W poniedziałek, na kilka minut przez emisją kolejnego odcinka audycji, zdjęto ją z anteny. We wtorek natomiast Komisja Etyki Telewizji Polskiej stwierdziła, że odcinek „Warto rozmawiać” o walce rządu z pandemią naruszył zasady etyki dziennikarskiej obowiązujące w TVP.

- W audycji zaprezentowano wyłącznie głosy krytyczne wobec podejmowanych działań w walce z pandemią. Dochowanie zasad rzetelności dziennikarskiej jest szczególne ważne w czasie, gdy ludzie walczą o zdrowie i życie i gdy tak wielu widzów, w oparciu o wiedzę z audycji telewizji publicznej może podejmować decyzje odnoszące się do własnego zdrowia, a w szczególności szczepień czy zachowania zasad profilaktyki - czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie centrum informacji TVP.

Pospieszalski: termin w trakcie ustalania

Jan Pospieszalski, proszony przez portal Wirtualnemedia.pl o komentarz do opinii Komisji Etyki, odparł tylko: - Nie chcę tego komentować. Rozmowy (z TVP) trwają, termin emisji kolejnego odcinka jest w trakcie ustalania.

Redakcja programu „Warto Rozmawiać” opublikowała w środę w mediach społecznościowych komunikat. Wynika z niego, że twórcy audycji nie przyjmują do wiadomości orzeczenia Komisji Etyki TVP. - W naszej ocenie orzeczenie to wydane zostało z pominięciem procedur, które zakładają wysłuchanie wszystkich stron prowadzonego postępowania. Prowadzący i producent programu nigdy nie zostali wezwani przed Komisję, by złożyć wyjaśnienia w sprawie programu z 12.04.2021 – czytamy w nim.

Redakcja programu "Warto Rozmawiać" nie przyjmuje do wiadomości orzeczenia Komisji Etyki TVP z 19.04.2021. W naszej...

Opublikowany przez Warto Rozmawiać Środa, 21 kwietnia 2021

CMWP apeluje o przywrócenie „Warto rozmawiać”

Zapytaliśmy posłankę Joannę Lichocką, czy satysfakcjonuje ją szybkie ustosunkowanie się publicznego nadawcy do zastrzeżeń wobec programu Jana Pospieszalskiego.

- Nie chciałabym już tego komentować. Napisałam pisma, nie mam żadnej odpowiedzi na te pisma. O tym, co się dzieje, dowiaduję się z mediów. Rozwiązanie całej tej sytuacji to sprawa prezesa zarządu TVP - powiedziała nam posłanka. - Tu nie chodzi o moje odczucia, chodzi o zdrowie i życie obywateli i skuteczną walkę z pandemią. Te nadrzędne cele powinny przyświecać nam wszystkim - zaznaczyła.

Głos w sprawie programu „Warto rozmawiać” zajęła też szefowa Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP, Jolanta Hajdasz. Zaapelowała do kierownictwa TVP o emisję programu z 19 kwietnia b.r. i przywrócenie dotychczasowego stałego miejsca tego programu w ramówkach Telewizji Polskiej.

- Redaktor Jan Pospieszalski i wydawca programu red. Paweł Nowacki, autorzy programu „Warto rozmawiać” to cenieni i powszechnie znani w Polsce dziennikarze, z niekwestionowanym dorobkiem zawodowym, cieszący się od wielu lat wiarygodnością i zaufaniem widzów. W przeszłości wielokrotnie wykazywali się odwagą cywilną w poruszaniu trudnych i kontrowersyjnych tematów, realizując misję telewizji publicznej. W ocenie CMWP SDP zawieszenie programu „Warto rozmawiać” byłoby dla w/w twórców niezasłużoną i wyjątkowo dokuczliwą represją, która zagrażałaby realizacji zasady wolności słowa w demokratycznym państwie i obniżałaby jakość debaty publicznej w Polsce – czytamy w stanowisku.

W sezonie 2020/2021 program „Warto rozmawiać” Jana Pospieszalskiego ogląda średnio 122 tys. widzów w TVP1. Premiery cyklu w TVP3 śledzi 80 tys. osób - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl. W analizowanym okresie najwięcej widzów przyciągnął odcinek pokazany 1 lutego. Śledziło go średnio 280 tys. osób.

Udział TVP1 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2020 roku wyniósł 9,66 proc.

Dołącz do dyskusji: Jan Pospieszalski rozmawia z TVP o przywróceniu „Warto rozmawiać”, apeluje o to CMWP

37 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Romuś
I pomyśleć, że Jasiu przed 2015 rokiem, tyle opowiadał w swoim programie w TVP, jaka to cenzura panuje w TVP.
Raz nawet zaprosił Wojtusia Sumlińskiego, który opowiadał w TVP, że nie może występować w TVP.
odpowiedź
User
Edi
Kto podnosi rękę na Partię...
odpowiedź
User
Atn
Rewolucja zjada swoje dzieci.
odpowiedź