SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jan Pospieszalski rozmawia z TVP o przywróceniu „Warto rozmawiać”, apeluje o to CMWP

Telewizja Polska obstaje przy stanowisku, że ostatni odcinek „Warto rozmawiać” naruszył zasady etyki dziennikarskiej. Redakcja programu nie przyjmuje jednak tego orzeczenia do wiadomości, podkreślając, że zostało ono wydane z pominięciem obowiązujących procedur. W obronie twórców programu stanęło Centrum Monitoringu Wolności Prasy przy SDP.

Jan Pospieszalski nie wróci do TVP Fot. materiały TVP Article

12 kwietnia TVP wyemitowała odcinek programu (prowadzi go Jan Pospieszalski), poświęconego walce rządu z pandemią. Zarówno prowadzący, jak i goście wypowiadali się w podobnym tonie: - W rok po ogłoszeniu pandemii, kolejnych falach zarażeń statystyki pokazują, że szczepienia nie spowodowały oczekiwanego zatrzymania choroby, a polityka lockdownów, w tym także zamknięcie służby zdrowia, przynosi fatalne rezultaty – mówił Pospieszalski na początku programu.

Na temat wpływu pandemii na gospodarkę i służbę zdrowia dyskutowali w programie epidemiolog, były wiceminister zdrowia dr Zbigniew Hałat, dr Zbigniew Martyka - ordynator oddziału zakaźnego w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej, alergolog prof. Ryszard Rutkowski, prawnik Piotr Schramm oraz publicysta Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute.

Komisja Etyki: zasady zostały naruszone

Odcinek mocno skrytykowała posłanka PiS i członkini Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka. Na Twitterze napisała, że „skandaliczny” jej zdaniem przekaz programu wymaga reakcji Rady. - Na najbliższym posiedzeniu złożę projekt stanowiska RMN w tej sprawie - zapowiedziała. Dodała, że poprosi o wyjaśnienia prezesa TVP, Jacka Kurskiego.

W poniedziałek, na kilka minut przez emisją kolejnego odcinka audycji, zdjęto ją z anteny. We wtorek natomiast Komisja Etyki Telewizji Polskiej stwierdziła, że odcinek „Warto rozmawiać” o walce rządu z pandemią naruszył zasady etyki dziennikarskiej obowiązujące w TVP.

- W audycji zaprezentowano wyłącznie głosy krytyczne wobec podejmowanych działań w walce z pandemią. Dochowanie zasad rzetelności dziennikarskiej jest szczególne ważne w czasie, gdy ludzie walczą o zdrowie i życie i gdy tak wielu widzów, w oparciu o wiedzę z audycji telewizji publicznej może podejmować decyzje odnoszące się do własnego zdrowia, a w szczególności szczepień czy zachowania zasad profilaktyki - czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie centrum informacji TVP.

Pospieszalski: termin w trakcie ustalania

Jan Pospieszalski, proszony przez portal Wirtualnemedia.pl o komentarz do opinii Komisji Etyki, odparł tylko: - Nie chcę tego komentować. Rozmowy (z TVP) trwają, termin emisji kolejnego odcinka jest w trakcie ustalania.

Redakcja programu „Warto Rozmawiać” opublikowała w środę w mediach społecznościowych komunikat. Wynika z niego, że twórcy audycji nie przyjmują do wiadomości orzeczenia Komisji Etyki TVP. - W naszej ocenie orzeczenie to wydane zostało z pominięciem procedur, które zakładają wysłuchanie wszystkich stron prowadzonego postępowania. Prowadzący i producent programu nigdy nie zostali wezwani przed Komisję, by złożyć wyjaśnienia w sprawie programu z 12.04.2021 – czytamy w nim.

Redakcja programu "Warto Rozmawiać" nie przyjmuje do wiadomości orzeczenia Komisji Etyki TVP z 19.04.2021. W naszej...

Opublikowany przez Warto Rozmawiać Środa, 21 kwietnia 2021

CMWP apeluje o przywrócenie „Warto rozmawiać”

Zapytaliśmy posłankę Joannę Lichocką, czy satysfakcjonuje ją szybkie ustosunkowanie się publicznego nadawcy do zastrzeżeń wobec programu Jana Pospieszalskiego.

- Nie chciałabym już tego komentować. Napisałam pisma, nie mam żadnej odpowiedzi na te pisma. O tym, co się dzieje, dowiaduję się z mediów. Rozwiązanie całej tej sytuacji to sprawa prezesa zarządu TVP - powiedziała nam posłanka. - Tu nie chodzi o moje odczucia, chodzi o zdrowie i życie obywateli i skuteczną walkę z pandemią. Te nadrzędne cele powinny przyświecać nam wszystkim - zaznaczyła.

Głos w sprawie programu „Warto rozmawiać” zajęła też szefowa Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP, Jolanta Hajdasz. Zaapelowała do kierownictwa TVP o emisję programu z 19 kwietnia b.r. i przywrócenie dotychczasowego stałego miejsca tego programu w ramówkach Telewizji Polskiej.

- Redaktor Jan Pospieszalski i wydawca programu red. Paweł Nowacki, autorzy programu „Warto rozmawiać” to cenieni i powszechnie znani w Polsce dziennikarze, z niekwestionowanym dorobkiem zawodowym, cieszący się od wielu lat wiarygodnością i zaufaniem widzów. W przeszłości wielokrotnie wykazywali się odwagą cywilną w poruszaniu trudnych i kontrowersyjnych tematów, realizując misję telewizji publicznej. W ocenie CMWP SDP zawieszenie programu „Warto rozmawiać” byłoby dla w/w twórców niezasłużoną i wyjątkowo dokuczliwą represją, która zagrażałaby realizacji zasady wolności słowa w demokratycznym państwie i obniżałaby jakość debaty publicznej w Polsce – czytamy w stanowisku.

W sezonie 2020/2021 program „Warto rozmawiać” Jana Pospieszalskiego ogląda średnio 122 tys. widzów w TVP1. Premiery cyklu w TVP3 śledzi 80 tys. osób - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl. W analizowanym okresie najwięcej widzów przyciągnął odcinek pokazany 1 lutego. Śledziło go średnio 280 tys. osób.

Udział TVP1 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2020 roku wyniósł 9,66 proc.

Dołącz do dyskusji: Jan Pospieszalski rozmawia z TVP o przywróceniu „Warto rozmawiać”, apeluje o to CMWP

37 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Romuś
I pomyśleć, że Jasiu przed 2015 rokiem, tyle opowiadał w swoim programie w TVP, jaka to cenzura panuje w TVP.
Raz nawet zaprosił Wojtusia Sumlińskiego, który opowiadał w TVP, że nie może występować w TVP.
78 8
odpowiedź
User
Edi
Kto podnosi rękę na Partię...
83 5
odpowiedź
User
Atn
Rewolucja zjada swoje dzieci.
80 6
odpowiedź