SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Watchdog Polska zawiadamia prokuraturę ws. materiałów TVP o Adamie Bodnarze

Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska zawiadomiło prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez zarząd Telewizji Polskiej. Chodzi o materiały na temat Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, które zdaniem zgłaszających miały być groźbą, wpływającą na wykonywanie przez rzecznika obowiązków służbowych. TVP nie komentuje sprawy.

Article

Aktywiści z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska przekonują, że działalność Rzecznika Praw Obywatelskich jest bardzo ważna dla działania państwa, a wpływanie na jego działanie jest niedopuszczalną ingerencją. - 19 czerwca 2019 roku Rzecznik wykonał swój ustawowy obowiązek i zwrócił uwagę na nieadekwatne i pokazowe aresztowanie mężczyzny podejrzanego o popełnienie przestępstwa - podkreślili w komunikacie opublikowanym w środę.

- I oto na scenę wkroczyła finansowana z naszych podatków i abonamentów telewizja publiczna. Niby nie organ władzy, który musi przestrzegać ładu, ale jednak instytucja która władzę bez wątpienia dzierży, i której przedstawiciele muszą przestrzegać ładu. Telewizja uruchomiła cały swój potencjał rażenia, by przekazać następujący komunikat: „Strzeż się człowieku, który przypominasz nam o zakazie tortur. Inaczej cię zniszczymy moralnie”. Rzecznik był szkalowany. Zaatakowano też jego rodzinę. To sprawa niebywała i kryminalna - oceniono w komunikacie

 

W związku z tym aktywiści złożyli w Prokuraturze Rejonowej Warszawa - Mokotów zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członków zarządu TVP: Jacka Kurskiego, Marzenę Paczuską i Mateusza Matyszkowicza. - Odwołujemy się do art. 224 § 1 Kodeksu Karego mówiącego o karze za groźbę bezprawną - podkreślili.

Paragraf ten stanowi, że „Kto przemocą lub groźbą bezprawną wywiera wpływ na czynności urzędowe organu administracji rządowej, innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”

O komentarz do tego zawiadomienia poprosiliśmy Jacka Kurskiego i biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Od minionego czwartku „Wiadomości” i TVP Info informowały wielokrotnie o tym, że 14-letni syn Adama Bodnara razem z dwoma kolegami grozili nożem swoim rówieśnikom i żądał od nich drobnych kwot pieniężnych.

Spór wokół materiałów telewizji publicznej przeniósł się tez do mediów społecznościowych. Blogerka Kataryna zarzuciła szefowi TVP.info Samuelowi Pereirze, że krytykuje Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara w ramach osobistej zemsty. W odpowiedzi Pereira przypomniał, że fundacja, z którą związana jest Kataryna, wspierała Bodnara jako kandydata na RPO.

O źródłach wiedzy dla dziennikarzy w sprawie syna A. Bodnara twittował też dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, Jarosław Olechowski.

Stanowisko w sprawie opisywania przez TVP spraw rodzinnych Bodnara zajęli też podczas walnego zgromadzenia członkowie Towarzystwa Dziennikarskiego. W oświadczeniu ocenili, że materiały TVP o Adamie Bodnarze służyły wyłącznie zdyskredytowaniu go jako niewygodnego dla partii rządzącej. - Aby uderzyć w Adama Bodnara nie cofnięto się nawet przed wykorzystaniem informacji dotyczących jego życia prywatnego insynuując, że mają związek z jego oceną traktowania zatrzymanych i podejrzanych przez organy ścigania - stwierdzili dziennikarze zrzeszeni w organizacji.

Wcześniej w obronie Bodnara stanęły m.in. inicjatywa Wolne Sądy i Stowarzyszenie Sędziów Themis oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Watchdog Polska zawiadamia prokuraturę ws. materiałów TVP o Adamie Bodnarze

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
poPO
"uruchomiła cały swój potencjał rażenia"
Młodzież z WG - używanie mądrych słów w tekście nie oznacza, że ten będzie ważniejszy. Styl i treść tego komunikatu Was ośmiesza. Zmieńcie ten wpis - taka rada starszego kolegi.
6 1
odpowiedź