SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wenezuela wprowadza walutę Digital Bolivar

Rząd Wenezueli zdecydował się na kolejną denominację i wprowadzenie nowej rodzaj waluty na terenie kraju - digital boliwarów. Kraj od lat zmaga się z wciąż narastającą hiperinflacją, przez co tamtejsza waluta w zatrważającym tempie traci na wartości.

Digital BolivarArticle

Wprowadzenie cyfrowej wersji boliwara ma przede wszystkim na celu „odjęcie” 6 zer od obecnego bilonu (praktyka ta była już tam stosowana wcześniej). Ma to na celu, według tamtejszej władzy, ustabilizowanie cen rynkowych oraz gospodarki krajowej. Przed zmianą waluty 1 mln boliwarów był odpowiednikiem 0,23 dolara amerykańskiego. Po wprowadzeniu cyfrowej wersji waluty, jeden dolar powinien równoważyć się z 4,2 nowych boliwarów.

Zastosujemy skalę monetarną, która usuwa sześć zer z naszej krajowej waluty. Innymi słowy, kwoty i wszystko wyrażane w walucie krajowej, zostanie podzielone przez milion (1000000) - czytamy w oświadczeniu Centralnego Banku Wenezueli.  

Kolejna denominacja

Obecnie stosowany boliwar został wprowadzony do obiegu 1 stycznia 2008 roku, równocześnie zastępując „mocnego boliwara”. Wtedy rząd wprowadził denominację, odejmując 3 zera (1000 - 1). Podobną metodę zastosowano w roku 2018, kiedy to usunięto 5 zer (100000 - 1). Ze względu na galopującą hiperinflację, podstawową walutą używaną przez mieszkańców Wenezueli stał się dolar amerykański, jako że ma on znacznie stabilniejszy kurs.

Co ciekawe, wraz z pojawieniem się wersji digital, do użytku wejdą również nowe bilony i monety. Pełna cyfryzacja byłaby niewykonalna, zważywszy na to, że w kraju często występują problemy z brakiem dostaw prądu. Dodatkowo wymagałoby to od każdego mieszkańca posiadania odpowiednich urządzeń z dostępem do internetu.

Jak więc ma działać cyfrowa wersja nowej waluty w Wenezueli?

Przede wszystkim wartość banknotu i boliwara w formie elektronicznej będzie identyczna (10 boliwarów na papierze będzie odpowiadało 10 boliwarom cyfrowym). Wiadomo również, że do obsługi digital boliwar nie będzie wymagana żadna aplikacja, a jedynie telefon zdolny do odbierania SMS-ów (bo to właśnie tą metodą będą one dystrybuowane).

Wprowadzenie cyfrowej waluty ma pomóc w uszczelnieniu systemu podatkowego, dzięki czemu więcej pieniędzy wpłynie do skarbu państwa. To z kolei ma doprowadzić do spowolnienia inflacji i ewentualnej stabilizacji ekonomicznej. Największym problemem rządu Wenezueli będzie zachęcenie obywateli do korzystania z krajowej waluty, wszak tamtejsi mieszkańcy nie są ufni i obserwują od wielu lat ciągły, dramatyczny spadek jej wartości.

Digital boliwar stał się oficjalną walutą 1 października 2021 roku, jednakże banki wykorzystały ten dzień na chwilowe wstrzymanie działalności w celu przygotowania się do denominacji. Jak zapewnia wiceprezydent kraju, Delcy Rodriguez, nowe boliwary o nominale 5 i 10 wejdą do obiegu 4 października.

Dołącz do dyskusji: Wenezuela wprowadza walutę Digital Bolivar

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mmm...
Ludzi żal...
odpowiedź