SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Skarga w KRRiT na materiał „Wiadomości” o Donaldzie Tusku. „Cechy nachalnej propagandy”

Członek rady programowej TVP, Krzysztof Luft, złożył we wtorek skargę w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji na materiał poniedziałkowych „Wiadomości”, opisujący ostatnie działania Donalda Tuska - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. - Apeluję ponownie do przewodniczącego rady o pilne i kompleksowe zajęcie się problemem przedstawiania Donalda Tuska przez TVP - mówi nam Luft.

Screen z materiału "Wiadomości", autorstwa Macieja SawickiegoArticle

Chodzi o materiał Macieja Sawickiego pt. „Ruski ład Donalda Tuska”, który wyemitowano w poniedziałkowym, głównym wydaniu „Wiadomości”. Wielokrotnie pojawiły się w nim słowa, wypowiadane po niemiecku przez Tuska („fur Deutschland” oraz „Danke fur alles”), były też rozmowy z przechodniami, którzy akcentowali nieudolność rządów Donalda Tuska i to, że (rzekomo) brakowało na wszystko wówczas pieniędzy w budżecie.

Materiał Sawickiego oburzył Krzysztofa Lufta, członka rady programowej TVP. We wtorek zgłosił on na skargę w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. - Nie wytrzymałem. To był skrajny przypadek pogwałcenia ustawowych zasad bezstronności, rzetelności, wyważenia i wysokiej jakości, wymienionych w artykule 21 ustawy o radiofonii i telewizji - mówi w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl. - Mało tego: nosił w dodatku cechy nachalnej propagandy.

W piśmie do KRRiT Luft skrupulatnie wymienia, że czterokrotnie powtórzono to samo ujęcie Donalda Tuska, mówiącego po niemiecku „fur Deutchland”, a także dwukrotnie inne ujęcie: ze słowami „danke fur alles”. - Wykorzystano też inne ujęcia, pochodzące z wystąpienia Donalda Tuska, adresowanego przed laty do słuchaczy z Niemiec, które nie miało żadnego związku z wczorajszym wystąpieniem w Gdańsku - chodziło jedynie o tworzenie i utrwalanie wrażenia, że Donald Tusk reprezentuje interesy niemieckie, co zresztą wynikało również z komentarza - czytamy w skardze. - Wzywam KRRiT do wykorzystanie swoich ustawowych uprawnień i zatrzymanie tej niebezpiecznej oraz bezprawnej kampanii nienawiści realizowanej przez nadawcę publicznego.

Krzysztof Luft mówi nam, że zainteresuje tym materiałem także przewodniczącego rady nadzorczej TVP, Wojciecha Skurkiewicza. - A właściwie zintensyfikuje tylko argumenty, zawarte we wniosku, złożonym już wcześniej u przewodniczącego - podsumowuje.

Chodzi o pismo, jakie Luft wraz z dwójką innych członków rady (Iwona Śledzińska-Katarasińska, Joanna Scheuring-Wielgus) złożył u Skurkiewicza tydzień temu. Wnioskowano w nim o skontrolowanie tego, jak Donald Tusk jest przedstawiany w ostatnich tygodniach na antenie TVP Info i w programach informacyjnych TVP1 i TVP2. „Objęcie kierowania największą partią opozycyjną przez byłego premiera i byłego przewodniczącego Rady Europejskiej budzi wyjątkowo duże zainteresowanie opinii publicznej i wielkie emocje. Dlatego szczególnie ważne jest, aby telewizja publiczna rzetelnie przedstawiała tę sytuację, a w szczególności nie eskalowała napięć i podziałów w społeczeństwie” - napisano we wniosku. 

TVP atakuje Donalda Tuska

Tusk od momentu, gdy ogłosił powrót do polskiej polityki ostro krytykuje Telewizję Polską, a ta (szczególnie informacyjny kanał TVP Info) odpowiada mu w równie ostry sposób. Już w kilka dni po objęciu przywództwa w PO, na korytarzu w budynku Senatu pytanie Tuskowi próbował zadać reporter TVP Info Miłosz Kłeczek.  - Dlaczego odcina się pan od Sławomira Nowaka? Mówił pan, że to więzień polityczny, że jakieś insynuacje wokół niego krążą, że jest w areszcie wydobywczym. A dziś pan mówi: to sprawa między prokuraturą, sądem a Sławomirem Nowakiem - dopytywał. - Ma pan inne zadania na dzisiaj? - ripostował Tusk.

- Nie będę odpowiadał na pytania tych, którzy zaangażowali się w nagonkę; mogę ewentualnie debatować z mocodawcą, tzn. z prezesem Kaczyńskim - powiedział wczoraj lider PO Donald Tusk, zwracając się do TVP Info. Do prezesa PiS zaapelował: "Rozmawiaj ze mną uczciwie o tym, co jest w Polsce i nie wysyłaj nagonki".

Obecna rada programowa TVP została powołana przez Radę Mediów Narodowych w lutym br. Tworzą ją: Waldemar Andzel, Krzysztof Mróz, Wojciech Skurkiewicz, Anna Sobecka, Mirosława Stachowiak-Różecka, Janusz Daszczyński, Krzysztof Luft, Iwona Śledzińska-Katarasińska, Joanna Scheuring-Wielgus, Artur Andrysiak, Albert Stawiszyński, Wanda Nadobnik, Wojciech Korkuć, Norbert Klimiuk i Michał Drożdż.

W czerwcu 2021 roku „Wiadomości” oglądało 1,98 mln osób (1,59 mln w TVP1 i 391 tys. w TVP Info) . Udział serwisu uplasował się na poziomie 18,63 proc. (rok wcześniej było to 22,90 proc.). Z kolei w pierwszym półroczu 2021 roku kanał TVP Info notował średni dobowy udział na poziomie 3,70 proc.

Dołącz do dyskusji: Skarga w KRRiT na materiał „Wiadomości” o Donaldzie Tusku. „Cechy nachalnej propagandy”

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Oj boli ,boli,boli Donalda T. prawda a to dopiero początek jej odkrywania.
odpowiedź
User
Prawdziwy Polak
Gdyby krytykował jak tvn PIS to nie byłoby problemu. Ale sposób w jaki robi tvp to propaganda jak za komuny. Ohyda za nasze pieniądze.
odpowiedź
User
xxse
Ale ten elektorat pisu musi być głupi skoro taka tępa propaganda na nich działa :) To jest naprawdę inny świat, inne plemie.
odpowiedź