SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT upomina TVP za materiał o Tusku ze słowami „für Deutschland”. „Widz czuł się epatowany”

Temat powrotu Donalda Tuska do krajowej polityki był tak eksploatowany przez TVP, że widzowie mogli czuć się epatowani nadmierną kumulacją tych samych informacji - brzmi odpowiedź, jakiej KRRiT udzieliła członkowi rady programowej publicznego nadawcy, Krzysztofowi Luftowi. - W tym przypadku naruszenia ustawy są tak rażące, że Rada nie mogła zignorować mojej skargi - komentuje dla portalu Wirtualnemedia.pl Luft.

Donald Tusk, fot. kadr z "Wiadomości" TVP Article

Skarga dotyczyła materiałów o Donaldzie Tusku i jego wystąpieniu w Gdańsku, nadanego 19 i 20 lipca br. w „Wiadomościach” TVP.  Krzysztof Luft napisał wówczas do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, że - jego zdaniem - materiał ten stanowił ”pogwałcenie ustawowych zasad bezstronności, rzetelności, wyważenia i wysokiej jakości, wymienionych w art 21 ustawy o RiTv”. - Nosił on też cechy nachalnej propagandy: czterokrotne powtarzanie tego samego ujęcia Donalda Tuska mówiącego po niemiecki „für Deutchland", a także dwukrotnie innego ujęcia ze słowami „danke fur alles" - pisze były członek KRRiT.

„Eksploatacja tematu wywołała sprzeciw”

W odpowiedzi Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznaje, że było wiele skarg na te materiały (z naszych informacji wynika, że około 40), a przeprowadzona analiza wykazała, że temat powrotu Tuska do krajowej polityki „był przez nadawcę ilustrowany ciągle tymi samymi materiałami”. - Eksploatacja tego tematu w kolejnych wydaniach serwisów informacyjnych wywołała sprzeciw wielu widzów, którzy - w ocenie KRRiT - mogli czuć się epatowani nadmierną kumulacją tych samych informacji i towarzyszących im powtarzanych obrazów, z czym wiązał się brak lub znikoma ilość nowych wiadomości - czytamy w odpowiedzi na skargę.

Z analizy przeprowadzonej przez Krajową Radę wynika też, że w audycjach o Donaldzie Tusku zostały przez nadawcę zastosowane także dodatkowe zabiegi: „wielokrotne wplatanie do różnych materiałów wyrwanych z kontekstu fragmentów nagrań archiwalnych, zgromadzonych przy innych okazjach (np. słowo „Deutschland", wypowiedziane przez Donalda Tuska, zbliżenia na jego zaciśniętą pięść oraz zmiana rzeczywistej kolorystyki archiwalnych nagrań), a także zamieszczanie pasków informacyjnych podkreślających ww. przekaz”. W konkluzji KRRiT pisze: - Zastosowane środki nie stanowiły bezstronnej informacji w rozumieniu przepisów ustawy z 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji.

KRRiT upomina TVP

Przewodniczący rady skierował więc do Telewizji Polskiej wystąpienie, w którym zwrócił uwagę na konieczność przestrzegania przepisów zawartych ustawie o radiofonii i telewizji, które „zobowiązują publiczne media do obiektywnego, rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk oraz sprzyjania swobodnemu kształtowaniu się opinii publicznej”.  - Naruszenia ustawy w kontekście propagandowej nagonki na Donalda Tuska są tak rażące, że KRRiT nie mogła zignorować mojej skargi w tej sprawie. Upomnienie jest bardzo łagodną sankcją jak na te bezprzykładne patologie, ale najważniejsze, że KRRiT przyznała, iż Wiadomości i TVP Info łamią zasady bezstronności, rzetelności i obiektywizmu - jak widać warto reagować i pisać skargi – komentuje w rozmowie z nami Krzysztof Luft.

W listopadzie br. Rada programowa Telewizji Polskiej odrzuciła wniosek Krzysztofa Lufta o naukową ekspertyzę głównego wydania „Wiadomości” TVP z dni, gdy relacjonowano tam demonstrację poparcia dla obecności Polski w UE, na której obecny był także Donald Tusk. - Na prośbę o uzasadnienie odmowy, przewodniczący zakończył: "nie będziemy dyskutować, zamykam posiedzenie" - informuje Luft.

Ekwiwalent reklamowy Tuska – 18,8 mln zł

Od chwili, gdy Tusk został p.o. przewodniczącego Platformy Obywatelskiej aż do początków sierpnia br. w „Wiadomościach” TVP poświęcono mu 78 materiałów, z czego tylko trzy miały wydźwięk neutralny, a zero - pozytywny. Ekwiwalent reklamowy polityka w samych „Wiadomościach” osiągnął 18,8 mln zł - wynika z analizy Press-Service Monitoring Mediów dla Wirtualnemedia.pl.

Według danych Nielsen Audence Measurement we wrześniu br. główne wydanie „Wiadomości” oglądało średnio 2,41 mln osób , z czego 1,88 mln w TVP1, a 524,6 tys. w TVP Info.

Dołącz do dyskusji: KRRiT upomina TVP za materiał o Tusku ze słowami „für Deutschland”. „Widz czuł się epatowany”

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pol
Jedy Nie PO lska stacja cała prawda cała dobe dostarcza nam nie epatowanych informacji.W tej stacji pracował Durczok Miecugow...by rzec oddali...wszystko co mieli najceniejsze
0 0
odpowiedź
User
Mordo Siuris
Są jeszcze tacy widzowie, którzy traktują ten program na poważnie?
0 0
odpowiedź
User
grzegorz
Przecież ten materiał jest prawdziwy . Były premier polskiego państwa złożył hołd niemcom w jęgo oczystym języku czyli niemieckim. W końcu polskość to nienormalność.
0 0
odpowiedź