SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Wiadomości” najbardziej stronnicze w kampanii wyborczej, zastrzeżenia do Polskiego Radia. „O PiS tylko dobrze”

Towarzystwo Dziennikarskie po 15-dniowym monitoringu mediów przed wyborami parlamentarnymi ocenia, że „Wiadomości” TVP, a także radiowa Jedynka i Trójka nie były pluralistyczne, bezstronne ani niezależne. - Raport po raz pierwszy wykazuje podporządkowanie partii rządzącej nie tylko TVP, ale i Polskiego Radia - komentuje dla portalu Wirtualnemedia.pl Andrzej Krajewski z organizacji.

Michał Adamczyk zapowiadający materiał w "Wiadomościach" 30 września br., fot. TVPArticle

Autorzy raportu we wnioskach wskazują, że na 162 tematy „Wiadomości” TVP1 w badanym okresie, aż 119 miało związek z komitetami wyborczymi (73 proc.). Ogółem te tematy zajęły 83 proc. czasu antenowego „Wiadomości”.

W tym samym czasie w „Faktach” TVN tematów takich było 52 proc. (71 ze 136), a zajęły one 59 proc. ich czasu. Polsatowskie „Wydarzenia” poświęciły wyborom najmniej uwagi: Na 164 tematy tylko 45 było związanych z wyborami (27 proc.) i zajęły one 30 proc. czasu wszystkich monitorowanych wydań.  

PiS dominował we wszystkich stacjach

Ponad połowa tematów „Wiadomości” związanych z wyborami (66) dotyczyła PiS i niemal wszystkie przedstawiały ten komitet w pozytywnym świetle - podkreślają autorzy opracowania. W „Faktach” 46 tematów związanych z komitetami wyborczymi (na 54 tematy ogółem), dotyczyło przede wszystkim PiS. Z tego 40 miało ujemny wydźwięk, a 6 –dodatni. Tylko trzy tematy wyborcze „Faktów” dotyczyły przede wszystkim PO (w tym dwa były dodatnie, a jeden neutralny). Lewica miała cztery pozytywne tematy na antenie, a Konfederacja - jeden.


W najmniej zainteresowanych wyborami „Wydarzeniach”, na 27 tematów 17 dotyczyło przede wszystkim PiS-u. Z tej puli 13 miało wydźwięk pozytywny, trzy - negatywny i jeden - neutralny. Siedem dotyczyło PO, z czego sześć miało wydźwięk negatywny, a jeden - pozytywny. Lewica miała jeden temat pozytywny, PSL- jeden neutralny, a Konfederacja też jeden.

Goście: w „Wiadomościach” głównie politycy PiS

W ciągu 15 dni przed wyborami zaproszono do studia „Wiadomości” 21 gości: 14 z PiS, 4 z Koalicji Obywatelskiej, po jednym z PSL i Lewicy, a z Konfederacji nikogo. Goście z partii opozycyjnych - jeśli byli zapraszani - występowali zawsze z politykami PiS; goście z PiS natomiast siedem razy wystąpili samodzielnie - wynika z badania.

W czwartek przed ciszą wyborczą „Gościem Wiadomości” był premier Mateusz Morawiecki, a w piątek - Jarosław Kaczyński. Tego dnia „Wiadomości” trwały też 45 minut zamiast - jak zwykle - około 30. Generalnie w trakcie badania w „Wiadomościach” najdłużej i najczęściej pokazywany był prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Rozmowę z zaproszonym politykiem na koniec programu prowadzą także „Wydarzenia” Polsatu. W ostatnim tygodniu przed wyborami gośćmi co wieczór byli przywódcy pięciu ogólnopolskich komitetów wyborczych: Jarosław Kaczyński z PiS, Grzegorz Schetyna z KO, Paweł Kukiz z PSL (Władysław Kosiniak Kamysz był 30 września), Adrian Zandberg z Lewicy i Robert Winnicki z Konfederacji (zamiast chorego Janusza Korwina-Mikke).

TVP „prowadziła na antenie kampanię Czabańskiego”

W podsumowaniu autorzy raportu najwięcej uwag mają do TVP. Ich zdaniem „Wiadomości” opuszczały lub marginalizowały ważne informacje dnia (na przykład o awanturze w Sejmie z powodu odwołania trzech wiceprezesów NIK), a także kreowały informacje dnia (np. podsumowanie wartości inwestycji za cztery lata materiałem pt. „Rząd znalazł bilion złotych na inwestycje”).

Zdaniem autorów analizy, dziennikarze i redaktorzy „Wiadomości” użyli też tragedii dziecka do rządowej propagandy. - O tym, że wojskowy samolot Gulfstream przewozi chore dziecko na operację do USA „Wiadomości informowały siedem razy- czytamy w raporcie.

Fake newsy i podważanie wyroków

Raport wylicza także inne zarzuty względem głównego programu informacyjnego TVP. „Wiadomości” miały podać fake newsa o tanich mieszkaniach dla polskich rodzin. Podważały także wyroki sądowe: orzeczenie nakazujące przeprosiny dla Konfederacji nazwały „kuriozalnym”.

Jednym z głównych zarzutów jest jednak to, że na antenie programu prowadzono kampanię wyborczą zwierzchnika - Krzysztofa Czabańskiego. - Przewodniczący Rady Mediów Narodowych, która decyduje o obsadzie szefów mediów publicznych, był „Gościem Wiadomości” 4 października i był w nich cytowany. Kandydat na posła z okręgu toruńskiego (dwójka na liście PiS) bardzo często występował w Polskim Radio.

Towarzystwo Dziennikarskie wytyka także „Wiadomościom” manipulowanie obrazem i dźwiękiem na korzyść PiS, publikowanie materiałów stanowiących reklamę wyborczą partii rządzącej oraz emitowanie jednostronnych materiałów oskarżających, a nawet poniżających opozycję.


„Wydarzenia” neutralne, „Fakty” śledcze

Monitoring wykazał natomiast polityczną neutralizację „Wydarzeń” Polsatu - w trakcie 15 dni przeprowadzania badań w programie ukazywały się najczęściej lekkie, niepolityczne informacje, głównie o tematyce kryminalnej. Stanowiły 51 proc. wszystkich relacji, podczas gdy w „Faktach” niemal o połowę mniej, bo 24 proc.  

„Fakty” TVN - jak podkreślają autorzy raportu - jako jedyne eksponowały dziennikarstwo śledcze (w materiale „Superwizjera” ujawniono zastrzeżenia co do wynajmu kamienicy przez prezesa NIK Mariana Banasia) i rozliczały rządzących przed wyborami. - Często jednak było to dziennikarstwo „bez kropki nad i”. Brakowało w nim komentarza wyjaśniającego znaczenie podawanych faktów - czytamy w raporcie Towarzystwa Dziennikarskiego.

Polskie Radio też głównie o PiS

Informacyjne serwisy Polskiego Radia - podobnie jak „Wiadomości” TVP - wśród informacji wyborczych stawiały głównie na tematy pozytywnie ukazujące PiS. - Znalazło się także miejsce na informacje neutralne, a nawet negatywne, czego nie ma w „Wiadomościach” - czytamy w raporcie.  

Więcej informacji związanych z komitetami wyborczymi w stosunku do pozostałych było w radiowej Jedynce niż w Trójce. Z 87 „partyjnych” informacji w serwisach Jedynki o 7 i 8 rano, 53 pozytywne były dla PiS, ale także 8 neutralnych i jedną negatywną. KO ma11 negatywnych i po dwie pozytywne i neutralne. Lewica - dwie pozytywne i dwie neutralne, tak samo jak PSL, a Konfederacja - dwie neutralne. Natomiast w serwisach Trójki o godz. 7, 8 i 9 rano dominowały także pozytywne informacje o PiS - było ich 67, neutralne (7) i negatywne (2). KO ma 2 pozytywne, 9 negatywnych i 4 neutralne; Lewica 2 pozytywne i jedną neutralną, PSL - 2 pozytywne.

W wypowiedziach dla Jedynki liderem był nie Jarosław Kaczyński, ale premier Mateusz Morawiecki. Minister zdrowia Łukasz Szumowski miał taki sam czas „setek” (466 sekund) co Kaczyński. W pierwszej dziesiątce polityków zmieścił się prezydent Andrzej Duda, ale przed nim był Krzysztof Czabański (7 miejsce) i Janusz Wojciechowski (8 miejsce).  W Trójce pod względem czasu „setek” Jarosław Kaczyński był na pierwszym miejscu, za nim premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda, a jako czwarty - Krzysztof Czabański.

„Media dawniej publiczne, teraz partyjne”

- „Wiadomości” TVP nie spełniły wymogów art. 21.1 ustawy o radiofonii i telewizji, nakazujących by programy telewizji publicznej charakteryzowały się „pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością”. To samo można powiedzieć o serwisach informacyjnych, doborze polityków-gości i stosunku dziennikarzy do nich w Programach Pierwszym i Trzecim Polskiego Radia - czytamy w podsumowaniu raportu. Jego autorzy podkreślają, że media publiczne prowadziły agitację wyborczą na rzecz PiS, co „jest sprzeczne z Kodeksem Wyborczym i podważa równość wyborów do Sejmu i Senatu przeprowadzonych 13 października 2019 r.”.

- Nasz raport po raz pierwszy wykazuje podporządkowanie PiS-owi nie tylko TVP, ale i Polskiego Radia. Statystyki obecności kandydatów do Sejmu i Senatu w "Wiadomościach" i serwisach Polskiego Radia dowodzą skali ich upartyjnienia. Media, dawniej publiczne, a obecnie partyjne - stały się pasem transmisyjnym partii do mas - komentuje dla portalu Wirtualnemedia.pl Andrzej Krajewski.

Podobne wnioski płynęły z cząstkowego raportu z monitoringu, opublikowanego pod koniec kampanii wyborczej. TVP w trakcie kampanii sprzyjały wyłącznie partii rządzącej, jednocześnie ośmieszając polityków opozycji - oceniono w opracowaniu.

Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że oglądalność głównego wydania „Wiadomości” we wrześniu br. wynosiła 2,74 mln (wzrost o 12,76 procent, co daje 310 tys. osób).

Olechowski wytyka Ordyńskiemu dobór gości w programie TVP Info

W piątek do wyników raportu Towarzystwa Dziennikarskiego odniósł się na Twitterze Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. - Towarzystwo Dziennikarskie pseudoraportem atakuje „Wiadomości” za rzekomy brak pluralizmu. Jedną z twarzy Towarzystwa jest red. Jan Ordyński, który przez wiele lat prowadził programy publicystyczne w TVP Info - przypomniał Olechowski.

- Poniżej przykłady jego „obiektywizmu” i „pluralizmu” - dodał, załączając listę gości w wybranych programach Ordyńskiego 2010-2015. Przeważają na niej politycy Platformy Obywatelskiej i partii lewicowych oraz liberalni publicyści, m.in. z „Gazety Wyborczej” i „Polityki”.

Jan Ordyński od jesieni 2009 do stycznia 2016 roku prowadził w TVP Info różne cykle wywiadów, m.in. „InfoRozmowę” i „Rozmowę Dnia”, był też gospodarzem programu „Gorący Temat” w TVP2.

PiS wygrało wybory

W niedzielnych wyborach do Sejmu PiS uzyskał 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 27,40 proc., SLD - 12,56 proc., PSL - 8,55 proc., a Konfederacja - 6,81 proc. - podała w poniedziałek wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza.

Jak poinformował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz, w niedzielnych wyborach do Sejmu na wszystkie listy kandydatów na posłów oddano łącznie 18 470 710 ważnych głosów. Na PiS zagłosowało 8 051 935 osób, czyli 43,59 proc. Z kolei na Koalicję Obywatelską oddano 5 060 355 głosów, co stanowi 27,40 proc. Komitet wyborczy SLD skupiający również Wiosnę i Lewicą Razem zdobył 2 319 946 głosów, czyli 12,56 proc. Na komitet wyborczy PSL oddano 1 578 523 głosy, co stanowi 8,55 proc. Piąte miejsce zajęła Konfederacja, na którą oddano 1 256 953 głosy, co daje im wynik 6,81 proc.

Frekwencja wyniosła 61,74 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Wiadomości” najbardziej stronnicze w kampanii wyborczej, zastrzeżenia do Polskiego Radia. „O PiS tylko dobrze”

68 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
pełne zaskoczenie.
odpowiedź
User
Xtz
Najdziwniejsze jest to, że od 3 dni w Wiadomościach jest spokojnie... Normalne, paski, normalne newsy - coś jest nie tak.
odpowiedź
User
jjm
Fajni ci towarzysze dziennikarze - tacy nie za bardzo obiektywni.
Każdy wie jakie jest tvp ale towarzysze dziennikarze są ostatni, którzy ma moralne prawo rozliczać innych. Nie macie w domach luster? Dzisiaj wam przeszkadza to co z wcześniej sami robiliście (z minami mędrców pouczających ciemny naród). A idziecie w ... las.
odpowiedź