SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Większość Polaków akceptuje odkładanie ślubu lub rezygnację z niego

Ponad trzy piąte badanych (63 proc.) akceptuje fakt, że młodzi ludzie odkładają decyzję o małżeństwie lub w ogóle z niego rezygnują - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Większość Polaków akceptuje odkładanie ślubu lub rezygnację z niego

Według CBOS odkładanie ślubu na później bądź całkowite odrzucenie możliwości wstąpienia w związek małżeński - to rozwiązania praktykowane coraz częściej i spotykające się z coraz większym zrozumieniem.

Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS, ponad trzy piąte badanych (63 proc.) akceptuje fakt, że młodzi ludzie odkładają decyzję o małżeństwie lub w ogóle z niego rezygnują. Od 2008 r. przyzwolenie na taką postawę wzrosło o 6 punktów.

W ocenie największej części ankietowanych mężczyźni nie zakładają rodziny, ponieważ: preferują życie bez zobowiązań (45 proc.), obawiają się trudności finansowych (33 proc.) lub mieszkaniowych (29 proc.), nie spotkali właściwej osoby (29 proc.). Ok. jednej czwartej badanych uważa, że mężczyźni wolą nieformalne relacje partnerskie (25 proc.), boją się nieudanego związku lub obowiązków rodzicielskich (po 24 proc.). Jedna piąta badanych (19 proc.) sądzi, że do rezygnacji ze ślubu skłania mężczyzn przekonanie, iż posiadanie rodziny koliduje z karierą zawodową, a 12 proc. - że powoduje nimi ogólna niechęć do ojcostwa.

Nieco inaczej interpretowane są pobudki kobiet; dwie piąte respondentów uważa, że ich postawa wynika z obawy przed nieudanym małżeństwem (41 proc.), jedna trzecia łączy ją z trudnościami ze znalezieniem odpowiedniego kandydata na męża oraz niesprzyjającą sytuacją mieszkaniową (po 34 proc.), ponad jedna czwarta - z warunkami finansowymi (28 proc.) oraz z przyzwyczajeniem do swobody, braku ograniczeń (27 proc.), a jedna piąta - z akceptacją życia "na kocią łapę" (21 proc.). 15 proc. badanych wskazuje dystansowanie się od roli matki, a 11 proc. - obawę przed odpowiedzialnością wynikającą z posiadania dzieci.

Sondaż pokazał jednocześnie, że w społeczeństwie utrzymuje się przywiązanie do instytucji małżeństwa; przeważająca część Polaków (54 proc.) opowiada się za formalizacją związków kohabitacyjnych, w tym 15 proc. jest zdania, że osoby żyjące razem bez ślubu powinny bezwzględnie zawrzeć małżeństwo, a 39 proc. uważa, że jest ono dobrym rozwiązaniem, jednak nie należy do niego nikogo zmuszać.

Natomiast prawie dwie piąte ankietowanych (37 proc.) wyraża przekonanie, że jeśli ludzie się kochają i darzą zaufaniem, to status ich związku nie ma większego znaczenia. Nieliczni są przeciwni legalizacji związków (5 proc.) bądź nie mają zdania na ten temat (4 proc.).

Polacy przywiązani są do ślubów wyznaniowych. Więcej niż jedna czwarta ankietowanych (28 proc.) uznaje prymat ślubu konkordatowego - uroczystości kościelnej, niosącej ze sobą skutki prawne, a zbliżona część (27 proc.) przyznaje, że mimo iż ślub cywilny jest wystarczający, małżonkowie powinni zawrzeć również ślub kościelny. Tylko co jedenasty badany (9 proc.) uważa, że ślub wyznaniowy nie ma większego znaczenia, natomiast co trzeci (33 proc.) nie przywiązuje do tych spraw większej wagi.

Podzielone są z kolei opinie na temat życia bez stałego partnera. Niespełna połowa respondentów (49 proc.) odrzuca taki model, a ponad dwie piąte (44 proc.) go akceptuje. Większość Polaków (61 proc.) zaprzecza jednocześnie, jakoby życie singla było atrakcyjniejsze od tego, jakie wiodą osoby pozostające w związku.

CBOS przypomniał, że w ostatnim dwudziestoleciu podwyższył się przeciętny wiek nowożeńców (o około 3 lata, do 26 lat u kobiet i 28 lat u mężczyzn) oraz średni wiek urodzenia pierwszego dziecka (o około 4 lata, do 27 lat), znacząco zwiększyła się też liczba matek 30-40-letnich. Jednocześnie rośnie odsetek urodzeń pozamałżeńskich - z ok. 6-7 proc. (na początku lat dziewięćdziesiątych) do obecnie ok. 21 proc. Ponadto coraz mniej nowożeńców decyduje się na ślub konkordatowy, a w niektórych miejscowościach - np. w Warszawie, Wrocławiu czy Wałbrzychu - częściej niż wyznaniowe odbywają się ceremonie świeckie.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 31 stycznia - 6 lutego na reprezentatywnej próbie losowej 1111 dorosłych mieszkańców Polski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Większość Polaków akceptuje odkładanie ślubu lub rezygnację z niego

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olo bambolo
a jezeli u kogos zachodza wszystkie te przeslanki ,to co ? :)
8 8
odpowiedź
User
jp
odchodza od malrzenstwa i robia b----l , a nie rodzinę ,tylko dzieci zostaja polsierotami , bo nie wiedza gdzie ojciec albo gdzie matka, ktory to ojciec, a ktora to matka , albo nie ma miejsca dla takich dzieci w niby to "rodzinie" -obraz nedzy i rozpaczy . I co tu popierać ?????????????????
8 8
odpowiedź