SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wielkie święto w Gdańsku

Fujitsu Simens Computers wspiera Fundację Centrum Solidarności.

Firma Fujitsu Siemens Computers poinformowała, iż doceniając rolę i znaczenie ruchu "Solidarność" dla przemian politycznych oraz gospodarczych w Polsce i Europie, zdecydowała się na wsparcie rzeczowe Fundacji "Centrum Solidarności", organizującej obchody  25-lecia Polskiego Sierpnia 1980.

Jednym z najważniejszych wydarzeń tych obchodów jest organizowana przez Fundację Centrum Solidarności międzynarodowa konferencja "Od Solidarności do wolności" oraz wystawa "Drogi do Wolności". Konferencja, której honorowym gospodarzem będzie prezydent Lech Wałęsa, odbędzie się w Warszawie w dniach
29 i 30 sierpnia, zaś Sesja Specjalna - w Gdańsku 31 sierpnia 2005 roku. Przekazane przez Fujitsu Siemens Computers zestawy komputerowe będą wykorzystywane przez biuro Fundacji, przez zespół organizujący konferencję, a także do przeprowadzenia prezentacji na wystawie.

Jak powiedział podczas spotkania Bogdan Lis, prezes Fundacji "Centrum Solidarności": "Rola Polaków w walce o wolność, prawa człowieka i demokrację w Europie jest nie do przecenienia. Naszą powinnością jest przypominanie Europie i światu o tych wydarzeniach tak, by Polski Sierpień na zawsze pozostał symbolem źródła wolnej, demokratycznej i zjednoczonej Europy. Wierzę, że dzięki szlachetnym intencjom i zaangażowaniu naszych sponsorów, konferencja zorganizowana w rocznicę Sierpnia '80 będzie wydarzeniem podkreślającym ogromną rolę Polski w Europie."

Tony Rozwadowski, Prezes Zarządu Fujitsu Siemens Computers, przypomniał, jakie konsekwencje dla rozwoju współczesnej Europy miały wydarzenia z sierpnia 1980.  "Jestem przekonany, że zwłaszcza w rocznicę powstania Solidarności warto podkreślić rolę Polaków w upadku komunistycznego reżimu. Przemiany polityczne oraz gospodarcze, zainicjowane przez działaczy Solidarności, zaowocowały zmianą wizerunku Polski na arenie międzynarodowej. Dzięki współpracy z Fundacją Centrum Solidarności firma Fujitsu Siemens Computers chce podkreślić, jak ważne są dla niej zmiany, jakie dokonały się w polskiej gospodarce w ciągu ostatnich 25 lat. Konferencja "Od Solidarności do Wolności" powinna nam uświadomić, iż bez wydarzeń sierpniowych nie byłoby gospodarki wolnorynkowej w Polsce, a co za tym idzie - działalność firm komercyjnych nie byłaby możliwa w takiej formie jak dziś".

Przewodniczącym konferencji na wniosek Lecha Wałęsy został prof. Bronisław Geremek, MEP, były minister spraw zagranicznych oraz jeden z czołowych strategów politycznych "Solidarności" w latach 1980-1989.

Honorowy patronat nad konferencją objęli Terry Davis, Sekretarz Generalny Rady Europy, który zapowiedział swój udział w obchodach rocznicowych, oraz Biuro na Rzecz Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR).

Na konferencję i na obchody rocznicowe przybędą z wielu krajów liczne wybitne osobistości ze świata polityki i nauki, działacze związków zawodowych, obrońcy praw ludzkich i obywatelskich, ci, którzy dali wyraz międzynarodowej solidarności i udzielali przez lata pomocy w walce "Solidarności" i polskiej opozycji demokratycznej. Wśród gości znajdą się m.in.: Zbigniew Brzeziński, Timothy Garton Ash, Siergiej Kowalowi, kard. Jean-Marie Lustiger , abp Józef Życiński, Vaclav Havel, Joshka Fischer, Jiři Dienstbier, Gabor Demszky,  Madeleine Albright, Ralph Dahrendorf, Adam D. Rotfeld, Antoni M. Nowicki,  José M.D. Barroso oraz  prezydent Wiktor Juszczenko.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wielkie święto w Gdańsku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl