SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wiktory 2006: najwięcej nominacji dla Tomasza Lisa

Dopiero 3 czerwca, bez transmisji na żywo, ale bardziej demokratycznie z relacjami w trzech stacjach, odbędą się Wiktory 2006. Nagrody wręczać będą m.in. prezes TVP, Nina Terentiew i Bożena Walter.

Wiktory 2006: najwięcej nominacji dla Tomasza Lisa

To będzie już 27. gala plebiscytu na osobowości telewizyjnego ekranu, który w 1985 został wymyślony przez Józefa Węgrzyna. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl w tym roku w największej liczbie kategorii, bo aż w czterech z jedenastu nominowany jest Tomasz Lis. Po dwie nominacje otrzymali Elżbieta Jaworowicz, Jerzy Turek, Robert Kubica, Ilona Łepkowska, Krzysztof Ibisz, a także dziennikarska para Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski. Pewne jest, że specjalnego Super Wiktora przyznanego przez Kapitułę na wniosek TVP otrzyma Krzysztof Kolberger. Zwycięzców we wszystkich kategoriach wyłoni Akademia Telewizyjna złożona z laureatów Wiktorów z lat poprzednich, zaś o tym komu przypadnie Wiktor Publiczności zadecydują widzowie.

Gala odbędzie się w tym roku nie w Teatrze Narodowym jak w latach poprzednich, ale w Hotelu Sofitel Victoria. Jak zapowiadają organizatorzy uroczystość ma mieć oryginalną oprawę muzyczną. – To będzie wieczór skrzypcowy – mówi Józef Węgrzyn, obecnie prezes organizującej galę firmy Media Corporation. W części artystycznej wystąpi Orkiestra „Sinfonia Viva” pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego oraz laureaci światowych konkursów skrzypcowych: Mariusz Patyra i Agata Szymczewska. Ceremonię poprowadzi Maciej Orłoś. – To jedna osoba, ale dużo dookoła będzie się działo – zdradza tajemniczo Węgrzyn.

Tego wszystkiego widzowie nie będą mogli jednak zobaczyć na żywo, ponieważ gala po raz pierwszy od dziesięciu lat nie będzie transmitowana bezpośrednio na antenie Jedynki. Rezygnację z tej formy emisji TVP tłumaczy wieloma powodami. Jednym z nich jest spadająca od lat oglądalność gali. Jak wynika z danych AGB Nielsen Media Research w 2002 roku transmisja z wręczenia Wiktorów przyciągnęła przed ekrany niemal 7 mln widzów, zaś w zeszłym roku galę oglądało już tylko niewiele ponad 4 mln osób, mimo umiejscowienia programu w najlepszym czasie antenowym, bo tuż po 20.00.

Widownia Wiktorów w TVP1 w ostatnich latach
 4+4+16-49

DataGodz.AMRSHR %SHR %
200118.03.200220:126 834 90242,55%37,84%
200203.03.200320:165 683 63833,06%30,38%
200315.03.200420:224 754 97029,16%24,78%
200425.04.200520:544 448 71929,17%22,06%
200524.04.200620:194 100 15926,04%22,63%

średnia5 108 46731,82%27,57%

 

 - Ta tendencja spadkowa nie mogła pozostać bez wpływu na strategię wizerunkowo-marketingową Telewizji Polskiej i na decyzję o ograniczeniu emisji Wiktorów – mówi nam Aneta Wrona, rzecznik prasowa TVP.

Innym powodem, który podaje TVP jest zorganizowanie gali dopiero w czerwcu, podczas gdy, w poprzednich latach odbywała się ona w marcu bądź kwietniu. - To bardzo późno jak na imprezę - plebiscyt, którego celem jest podsumowanie wyników roku poprzedniego. Na ogół tego rodzaju plebiscyty mają sens znacznie wcześniej, najpóźniej pod koniec pierwszego kwartału roku następnego – tłumaczy Wrona i dodaje, że przy tak póżnej emisji „emocje widzów opadają i nie przeżywają oni tak żywo wyników plebiscytu”.

Nieco inaczej cała sytuację widzi jednak sam twórca Wiktorów. Jak mówi nam Józef Węgrzyn, jego firma przystąpiła do przygotowywania gali bardzo wcześnie, zaś porozumienie z TVP w sprawie transmisji zostało podpisane, gdy wicedyrektorem Jedynki był jeszcze Jarosław Grzelak, obecnie szef Agencji Informacji w TVP – Potem wszystko się zmieniło, odpowiedzialne osoby przestawały pracować, potem wracały, pojawiały się nowe, każdy miał inne koncepcje – tłumaczy Węgrzyn - Jak może funkcjonować nadawca, szczególnie publiczny, gdy nie ma decyzyjności, bo ze względów politycznych coś się zmienia? – pyta dr Krystyna Doktorowicz, medioznawca z Uniwersytetu Śląskiego.

Ostatecznie, aby wybrnąć z tej sytuacji i nie opóźniać dalej ceremonii wręczenia Wiktorów, organizator zdecydował, że żadna ze stacji nie będzie mieć praw do transmisji na żywo, a galę rejestrować będą kamery trzech czołowych telewizji - TVP, Polsatu i TVN. Każda z nich będzie mogła także nadać własne relacje z uroczystości, zaś wśród wręczających Wiktory będzie nie tylko prezes TVP Andrzej Urbański, ale także dyrektor programowa Polsatu Nina Terentiew czy Bożena Walter. - Kiedyś w przeszłości jak tak było, większa była obecność Wiktorów w mediach, bo nikt nie wyprzedzał transmisją na żywo – mówi nam Wegrzyn.

Publiczna Jedynka nada 25 - minutowy reportaż z gali, który pokazany zostanie w środę 6 czerwca, jednak w nienajlepszym czasie antenowym, bo o godz. 15:35. - Jeśli będzie w telewizji publicznej retransmisja czy skrót w środę o takiej porze, to lepiej żeby go w ogóle nie było - uważa Krystyna Doktorowicz. Z kolei komercyjne stacje ograniczą się prawdopodobnie jedynie do relacji z Wiktorów w dziennikach czy programach poświęconych wydarzeniom kulturalnym i show businessowi jak nadawany w TVN „Co za tydzień”.

Józef Węgrzyn zaznacza, że chciałby, aby zastosowane w tym roku rozwiązanie funkcjonowało także w przyszłości. – Mogłaby powstać taka fundacja np. przy Akademii Wiktorów, która organizowałaby ceremonię wręczenia nagród, zaś telewizje albo kupowałyby transmisje albo retransmitowały czy zamieszczały relacje z gali - mówi Wegrzyn. - Najlepszy jest skrót transmisji. Wtedy każda stacja będzie promowała swoich ludzi, którzy otrzymają tam nagrody – wtóruje mu Doktorowicz.

Dla Telewizji Polskiej relacja z Wiktorów nie jest aż tak istotna, ponieważ ta stacja ma w swojej ofercie bardzo wiele innych podobnych imprez. – W styczniu transmitowaliśmy galę Telekamer, w marcu - galę Polskich Orłów, w połowie kwietnia relacjonowaliśmy Fryderyki. Wśród imprez, które TVP zamierza nadal pilotować, jest również Festiwal Polskiego Filmu Fabularnego w Gdyni – wylicza Aneta Wrona.

- Mamy w Polsce nadmiar tego typu nagród, gali w porównaniu do autentycznych osiągnięć w dziedzinie kultury, sztuki czy twórczości telewizyjnej – uważa Krystyna Doktorowicz. Jednak jej zdaniem Wiktory są ważne i dla środowiska mediów i dla widzów, którzy swoich faworytów wybierają w plebiscycie Wiktora Publiczności. - Wiktory bardziej pociągają publiczność niż nagrody filmowe. Postacie telewizyjne są wbrew pozorom znacznie bliższe widzom niż aktorzy czy reżyserzy – konkluduje.

Prof. Wiesław Godzic, medioznawca ze Szkoły Wyższej Psychologii Stosowanej
Ze strony TVP dostrzegam spora dawkę hipokryzji przy podejmowaniu tej decyzji. Nagrody dla osobowości TV to święto dla stacji. A święto to święto dzisiaj, a nie jutro. Więc retransmisja nie ma sensu. Zresztą w dobie dominacji telewizji na żywo wygląda to jeszcze bardziej kuriozalnie. A przecież prezes Urbański twierdził, że oglądalność nie będzie tak bardzo liczyła się.... Wiec może nie o oglądalność chodzi??

TVN i Polsat nie traktowały Wiktorów tak bardzo prestiżowo, więc ich stanowisko jest bardziej zrozumiale. One wolą stwarzać "eventy", niż je retransmitować - TVP natomiast ma obowiązki wobec telewidzów.

Jak widać ranga nagrody upada, ale czy nie na własne życzenie TVP? Tych osobowości coraz mniej, brak koncepcji, brak dialogu z ekspertami i społeczeństwem. Szkoda, ale to widoczny znak kryzysu telewizji publicznej.

Nominowani do Wiktorów i Superwiktorów 2006
Najpopularniejszy polityk
Zbigniew Ziobro, Kazimierz Marcinkiewicz, Radosław Sikorski

Najwyżej ceniony komentator lub publicysta
Elżbieta Jaworowicz, Bogdan Rymanowski, Dorota Gawryluk, Krzysztof Skowroński, Tomasz Lis

Najpopularniejszy aktor telewizyjny
Piotr Adamczyk, Borys Szyc, Małgorzata Kożuchowska, Joanna Brodzik, Jerzy Turek

Gwiazda piosenki i estrady
Piotr Rubik, Katarzyna Cerekwicka, Anna Dąbrowska

Najlepszy prezenter TV
Jarosław Kret, Kamil Durczok, Maciej Orłoś, Jarosław Gugała, Hanna Smoktunowicz

Twórca najlepszego programu telewizyjnego
Ilona Łepkowska, Tomasz Sekielski i Andrzej Mrozowski, Jacek Żakowski i Piotr Najsztub, Tomasz Lis, Leszek Kumański

Osobowość telewizyjna
Elżbieta Jaworowicz, Jerzy Bralczyk, Szymon Majewski, Tomasz Lis, Wojciech Mann

Największe odkrycie telewizyjne
Robert Kubica, Krzysztof Ziemiec, Grzegorz Miecugow i Tomasz Sianecki, Paweł Małaszyński, Katarzyna Cichopek

Najpopularniejszy sportowiec
Otylia Jędrzejczak, Adam Małysz, Drużyna polskich siatkarzy, Robert Kubica

Wiktor publiczności
Robert Janowski, Agnieszka Dygant, Krzysztof Ibisz, Tomasz Sekielski i Andrzej Mrozowski

Superwiktory
Ilona Łepkowska i Tadeusz Lampka, Jerzy Maksymiuk, Jerzy Turek, ,Edward Miszczak, Stanisław Tym, Andrzej Grabowski, Krzysztof Ibisz, Tomasz Lis, Alicja Resich - Modlińska

Krzysztof Kolberger – Superwiktor Specjalny przyznany przez Kapitułę na wniosek TVP.

Podobne informacje:

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wiktory 2006: najwięcej nominacji dla Tomasza Lisa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl