SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Miesiąc z wojną w Ukrainie. Stacje radiowe i telewizyjne nadal mają zmienione ramówki

Dokładnie mija miesiąc od pierwszych ataków rosyjskich wojsk na ukraińskie miasta. Od pierwszego dnia wojny stacje radiowe i telewizyjne w Polsce złamały swoje ramówki, by na bieżąco informować swoich odbiorców o wydarzeniach za naszą wschodnią granicą. Dziś nadal wiele elementów programu jest dostosowanych do aktualnych wydarzeń w Ukrainie. Zapytaliśmy największych nadawców o to, jak miesiąc po rozpoczęciu wojny wyglądają ramówki ich najważniejszych stacji.

fot. Shutterstock.comArticle

Polskie Radio

Najwięcej zmian na antenie w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę wprowadziły główne anteny Polskiego Radia. - Szybkie zmiany w ramówkach oraz aktywna praca pracowników i współpracowników Polskiego Radia w relacjonowaniu działań wojskowych na Ukrainie i w niesieniu pomocy Ukraińcom. Tak jest od pierwszych ataków Rosji na Ukrainę. Polskie Radio niemal natychmiast udostępniło miejsce dla ukraińskiego radia w swoim playerze oraz swoją częstotliwość DAB+ - przypomina Monika Kuś, rzeczniczka prasowa Polskiego Radia.

Jak dodaje, pojawiły się serwisy po ukraińsku oraz specjalne audycje i reportaże, mówiące o sytuacji Ukraińców w ich ojczyźnie oraz w Polsce. Jedynka, Trójka i Polskie Radio 24 w dalszym ciągu pracują w trybie specjalnym. - Powrót do ramówek sprzed wybuchu konfliktu zbrojnego jest uzależniony od sytuacji na Ukrainie - mówi Monika Kuś.

W Polskim Radiu 24 przez cały dzień trwa wydanie specjalne programu.

W radiowej Jedynce tematyka ukraińska jest poruszana w audycjach: "Sygnały dnia", "Cztery Pory Roku", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". Trzy razy dziennie (ok. godz. 10.05 oraz po 14.05 i 17.05) stacja nadaje "Wiadomości po ukraińsku". - Tuż po nich emitujemy specjalne ogłoszenia społeczne w języku ukraińskim informujące uchodźców o świadczeniach i pomocy, którą mogą uzyskać w Polsce - mówi Monika Kuś. W audycji "Polska i świat" (od poniedziałku do piątku w godz. 22-22:30) został wprowadzony komentarz podsumowujący dzień, w tym przede wszystkim działania zbrojne na Ukrainie.

W soboty zamiast audycji "Wolna sobota" Jedynka nadaje specjalne wydanie "Sygnałów dnia" (w godz. 6-9). Z kolei w miejsce konkursowej "Radiogry" (w godz. 16-17) emituje audycję specjalną poświęconą sytuacji na zaatakowanej przez reżim Putina Ukrainie.

Specjalne audycje publicystyczne są także realizowane w niedziele między godz. 12 a 12:30. W Jedynce serwisy informacyjne są nadawane co godzinę, a ich skrócone wydanie - w połówkach godziny.

Od pierwszego dnia wojny w Ukrainie w Programie Trzecim ramówka jest dostosowana do aktualnych wydarzeń za wschodnią granicą. - Audycje mają charakter specjalny. Emitujemy więcej serwisów informacyjnych i programów publicystycznych. Wprowadziliśmy również serwisy w języku ukraińskim - mówi Monika Kuś. - Od miesiąca codzienny program od godz. 6 do 19 jest zdominowany przez relacje reporterów, korespondentów, specjalnych wysłanników na Ukrainę, wypowiedzi uchodźców. Także w wieczornych "Klubach Trójki" omawiamy kwestie związane z inwazją na Ukrainę.

Zmienił się również program weekendowy Trójki. W sobotę o poranku nadawane jest specjalne wydanie "Pory na Trójkę". Emitowane są także dwa wydania "Śniadania w Trójce" (w soboty i niedziele), a w nich rozmowy i komentarze polityków i ekspertów. W sobotnie przedpołudnia zamiast "Audycji podzwrotnikowej" Wojciecha Cejrowskiego nadawany jest program specjalny "Pomagamy Ukrainie" (godz. 10:05-12). - W audycji przykłady wszystkich pomocowych inicjatyw dla uchodźców, relacje z przejść granicznych i punktów recepcyjnych - informuje rzeczniczka Polskiego Radia. Sobotnie wydanie audycji międzynarodowej "Świat do trzeciej" zostało wydłużone do 2-3 godzin (w zależności od wydarzeń). - W niedzielny wieczór podsumowujemy wydarzenia na Ukrainie w relacjach korespondentów i reporterów - dodaje Monika Kuś. Rzeczniczka dodaje, że w najbliższą sobotę w związku z wizytą prezydenta USA w Polsce, program Trójki będzie miał także charakter specjalny.

W informowanie o bieżącej sytuacji włączyło się również cyfrowe Polskie Radio Kierowców. W serwisach informacyjnych nadawanych w trzech językach obcych (angielskim, niemieckim i ukraińskim) przekazywane są tylko wiadomości o sytuacji na Ukrainie. Serwisy informacyjne w tych językach emitowane są o poranku (po godz. 6, 7, 8 i 9), a także po południu (po godz. 15, 16, 17 i 18). Polskie Radio Kierowców emituje także muzykę artystów pochodzących z Ukrainy. Program audycji terapeutycznych "Nocna Zmiana" (nadawanych od poniedziałku do piątku od godz. 22 do 2) jest w pełni poświęcony sytuacjom kryzysowym. - Rozmowy ze słuchaczami koncentrują się na tym, jak poradzić sobie z lękiem, strachem, bezradnością oraz jak pomagać uchodźcom - wyjaśnia Monika Kuś.

Grupa RMF

Krzysztof Głowiński, rzecznik prasowy Grupy RMF podkreśla, że krakowska rozgłośnia na bieżąco modyfikuje ramówkę w zależności od bieżącej sytuacji w Ukrainie. W RMF FM "Fakty" nadawane są co pół godziny od godz. 5 do 22 (później co godzinę). Stacja emituje dodatkowe, specjalne wydanie "Rozmowy w RMF FM" o godz. 12 (w całości jest ona prezentowana w internetowym Radiu RMF24, portalu RMF24.pl i w mediach społecznościowych RMF FM). - Gościem tego programu był ostatnio m.in. były prezydent Polski Bronisław Komorowski, minister i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński czy przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel - przypomina Krzysztof Głowiński.

Rzecznik Grupy RMF dodaje, że na antenę RMF FM wróciła loteria SMS-owa, tym razem pod nazwą "Wiosenna Kumulacja w RMF FM".

W RMF Classic "Fakty" są emitowane od godz. 7 do 12 co pół godziny, a od godz. 12 do 17 co godzinę. - Szczególne akcenty RMF Classic kładzie na informowanie o skutkach rosyjskiej agresji dla kultury. Do rozmów zapraszani są goście - dziennikarze i twórcy, przedstawiciele instytucji kultury - którzy komentują dla stacji skutki tych wydarzeń dla świata kultury, zarówno w Polsce, jak i na świecie - mówi Krzysztof Głowiński. Zapisy tych rozmów są umieszczane na specjalnej podstronie internetowej RMF Classic pod hasłem "Kultura kontra agresja".

Z kolei w młodzieżowej stacji RMF MAXXX "Flesze" są nadawane od godz. 6.30 do 9 co pół godziny, od godz. 9 do 22 co godzinę. W weekendy stacja emituje serwisy od godz. 7 do 20 co godzinę.

Grupa RMF w swoim internetowym informacyjno-muzycznym Radiu RMF24 nadaje "Fakty" w tych samych godzinach, co na głównej antenie. Natomiast dodatkowo wprowadzono pasma z prezenterami na żywo także w weekendy. Pojawiają się one w RMF24 w soboty i niedziele od godz. 9 do 14.

Radio ZET

W Radiu ZET częściej niż zwykle nadawane są serwisy informacyjne. - Na ten moment zostały utrzymane "Wiadomości Radia ZET" co pół godziny (w godz. 5:30-18), a same serwisy są dłuższe od standardowych - informuje nas Michał Aleksandrowicz, rzecznik Eurozetu, do którego należy Radio ZET. Na antenie dwa razy o poranku pojawia się "Gość Radia ZET" - o godz. 7 i 8. - Została utrzymana również specjalna oprawa "Wiadomości Radia ZET" - dodaje Aleksandrowicz. Ponadto, po godz. 13 zamiast audycji "W Waszej sprawie" pojawiają się materiały reporterskie dotyczące spraw Ukraińców w Polsce.

TOK FM i stacje muzyczne Agory

Bardzo dużo miejsca na antenie Radia TOK FM poświęca się rosyjskiej inwazji. - Obecna ramówka, pełna informacji i audycji publicystycznych, pozwala redakcji w razie potrzeb w każdym paśmie mówić o sytuacji w Ukrainie - mówi nam Agata Staniszewska, rzeczniczka prasowa Agory, do której należy rozgłośnia. - Znaczna część programów z ramówki TOK FM nadal poświęcona jest wydarzeniom za naszą wschodnią granicą. Specjalne programy informacyjno-publicystyczne planowane są głównie na weekendy, kiedy na antenie pojawia się więcej audycji tematycznych. Decyzje o emisji tych programach zapadają na bieżąco, w zależności od wydarzeń. W ostatnich tygodniach większość programów tematycznych związana jest bezpośrednio albo pośrednio ze sprawami ukraińskimi i to najpewniej nie zmieni się w najbliższym czasie.
 
Serwisy w Radiu TOK FM nadawane są z taką samą częstotliwością jak przed wojną w Ukrainie. Informacji można słuchać co 20 minut - od poniedziałku do piątku w godz. 5-20, a także w weekendy w godz. 7-20 - a później co godzinę.

Z kolei stacje muzyczne Agory - Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda i Rock Radio - nadal co pół godziny prezentują na swoich antenach najnowsze serwisy informacyjne (od godz. 5:30 do 18). Oprócz tego Radio Złote Przeboje nie powróciło jeszcze do nadawania sobotniego wieczornego programu "Dobra impreza". Pozostałe elementy ramówek są emitowane bez zmian w stosunku do czasu sprzed inwazji Rosji na Ukrainę.

- Wszystkie stacje muzyczne Agory elastycznie dopasowują się do okoliczności. Gdyby nastąpiły istotne wydarzenia związane z trwającą wojną, to gospodarze poszczególnych pasm we wszystkich rozgłośniach poinformują o tym słuchaczy - zapewnia Agata Staniszewska.

Grupa Radiowa Time nie przysłała nam informacji o tym, jak wyglądają ramówki jej stacji w związku z trwającą wojną w Ukrainie.

TVP

Telewizja Polska od pierwszego dnia inwazji rosyjskiej na Ukrainę dostosowała ofertę programową do sytuacji. - Na wszystkich antenach zmieniono oprawę graficzną, emitując specjalny logotyp, a stałym elementem oprawy jest spot zachęcający do pomocy - informuje biuro prasowe Telewizji Polskiej.

Od 14 marca do oferty programowej TVP1 włączono specjalny program tłumaczony na język ukraiński "Podaj rękę Ukrainie". Wydania cyklicznych audycji, takich jak "Alarm", "Sprawa dla reportera", "Magazyn śledczy Anity Gargas" czy "Magazyn Ekspresu Reporterów" poświęcone są w większości sytuacji na Ukrainie. W ramówce pojawiło się więcej filmów dokumentalnych (m.in. "Putin. Historia rosyjskiego szpiega", "Trzecia wojna światowa - wybór strategii", "Przyjaźń w cieniu Kremla. Jutro Ukraina", "Pałac Putina"). - Również oferta programowa anten tematycznych została poszerzona o audycje poświęcone wojnie. Emitowano specjalne wydania audycji "Co dalej" w TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia czy "Bezgraniczna pomoc" w TVP Dokument i TVP Polonia - informuje Telewizja Polska.

Po rozpoczęciu agresji Rosji na Ukrainę TVP Info w ramach specjalnego pasma prezentuje najnowsze doniesienia o wojnie: relacje reporterskie na żywo z kraju i ze świata oraz konferencje prasowe najważniejszych polityków. - TVP Info nadal będzie emitować wydanie specjalne programu do odwołania - mówi nam Tomasz Modrzejewski z TVP.
 
Również program TVP3 Wrocław udostępnił specjalny dział "Україна" w języku ukraińskim oraz transmisję kanału telewizyjnego UA:Perszyj. Natomiast w TVP3 Białystok cyklicznie w języku ukraińskim jest emitowany magazyn "Przegląd ukraiński", w TVP3 serwis informacyjny "Ukraińskie wieści", a w TVP3 Warszawa - "Telenowyny".

Telewizja Polska postanowiła wykorzystać wybrane pasma TVP ABC 2 na prezentacje bajek przygotowanych dla dzieci uchodźców z Ukrainy. TVP ABC przygotowuje również audycje poradnikowe skierowane do dzieci i rodziców. - Psychologowie podpowiadają, jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie, aby nie wywoływać strachu, jak sobie radzić ze swoimi i dziecka emocjami oraz w jaki sposób mądrze wspierać dziecko - informuje zespół prasowy publicznego nadawcy.

Na antenie TVP HD emitowany jest cykl reportaży "Bezgraniczna pomoc", a dwa razy dziennie widzowie mogą usłyszeć hymn Ukrainy.

Jeśli chodzi o kanały TVP Kultura oraz TVP Kultura 2 zmiany ramówkowe dotyczą rezygnacji z emisji filmów produkcji rosyjskiej czy koncertów z udziałem rosyjskich wykonawców. W weekendy w godzinach wczesnopołudniowych emitowane są kolejne odcinki cyklu dokumentalnego "Bezgraniczna pomoc" (cykl codziennie emitowany jest również w TVP Kultura 2 o godz. 8:20, 18:50 i 5:45). O godz. 2 w TVP Kultura 2 nadawany jest codziennie program TVP World "Service of the day".

- Codziennie jako oprawa TVP Kultura i TVP Kultura 2 emitowany jest cykl "Ukraińska czytanka", w którym prezentowane są fragmenty książek współczesnych pisarzy ukraińskich, m.in. Jurija Andrychowycza, Oksany Zabużko, Hryhorija Semenczuka czy Sofii Andruchowycz - po ukraińsku, z polskimi napisami - informuje biuro prasowe TVP. Za to w porannym paśmie dla dzieci "Od ucha do ucha" emitowanym w niedziele w TVP Kultura 2 od godz. 9 emitowane są kolejne odcinki serii "Zagadki zwierzogromadki" i "Halo, Halo!" z ukraińskim lektorem.
 
TVP Historia w pasmach nadawanych w godz. 9-10 oraz 12-13 emituje hymn Ukrainy. Ponadto nadawana jest tam seria reportaży "Bezgraniczna pomoc" oraz serwis informacyjny TVP Wilno "Info Wilno" oraz TVP World "World News Flash".

4 marca rozpoczęto tam emisję specjalnego cyklu "Co dalej?" zatytułowanego "Wojna okiem cywila". Prowadzący Piotr Gociek rozmawia z gośćmi m.in. o postawie współczesnych społeczeństw wobec konfliktów zbrojnych. Do dyskusji zaproszeni zostali: prof. Andrzej Zybertowicz (socjolog UMK w Toruniu), Witold Repetowicz (reporter wojenny, analityk, dziennikarz, publicysta), Mykoła Riabczuk (ukraiński eseista, poeta, krytyk literacki, publicysta i tłumacz), Peter Pomerantse (brytyjski dziennikarz i producent telewizyjny, znawca problematyki dezinformacji), Kateryna Babkina (ukraińska pisarka, laureatka nagrody Angelus), Siarhei Pelesa (białoruski dziennikarz Biełsat TV), Marek Budzisz (znawca tematyki krajów postsowieckich) oraz Tomasz Grzywaczewski (korespondent TVP World).

Telewizja Polsat

Z kolei w kanałach należących do Polsatu głównym tematem poruszanym na antenie stacji informacyjnych jest wojna w Ukrainie. - Widzowie mogą śledzić na bieżąco doniesienia o trwającej wojnie, relacje reporterskie na żywo z kraju i ze świata, konferencje najważniejszych osób w Polsce i na świecie, wśród gości zapraszanych do programów są eksperci i politycy - mówi nam Krzysztof Drozd z działu PR Polsatu.

Z Ukrainy wydarzenia relacjonuje dziennikarz Polsat News - Paweł Naruszewicz.

Obecnie do ramówki Polsat News powróciły programy "Punkt widzenia", "Debata Dnia", "Debata Tygodnia", "Raport" oraz "Dzień na świecie". Pasmo poranne "Nowy Dzień z Polsat News" emitowane jest do godz. 10, następnie pasmo - "W rytmie dnia". Niezmiennie, o stałych porach, emitowane są poszczególne wydania "Wydarzeń" - o godz. 12:50, 15:50, wydanie główne o godz. 18:50 oraz "Wydarzenia wieczorne".

Najważniejsze informacje prezentowane są również w kanale Wydarzenia 24.

Grupa TVN Discovery nie przysłała nam informacji o tym, jak wyglądają ramówki jej kanałów w związku z trwającą wojną w Ukrainie.

Dołącz do dyskusji: Miesiąc z wojną w Ukrainie. Stacje radiowe i telewizyjne nadal mają zmienione ramówki

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PR24
Najlepsze wg mnie relacje ma Polskie Radio 24. Spokojne, merytoryczne jak w najlepszych czasach BBC
odpowiedź
User
Tito
Polsat News raz dziennie na pół godziny, potem dłużej PR24. Tym bardziej, ze zaczęli nadawać w eterze w moim miasteczku. No i tak ogarniam informacje w ciągu dnia. Na Twittera nie wchodzę już nawet bo idzie oszalec.
odpowiedź
User
lik
cóz ludzie maja coraz bardziej glęboko w ta nachalna propaganade miłość do Ukrainy fałszowanie historii za ktora odpowiadaj politycy i ich klakierzy
odpowiedź