Deepfake z Wołodymyrem Zełenskim nakazywał Ukraińcom kapitulację. Facebook szybko usunął wideo

Na Facebooku pojawiło się zmanipulowane wideo, w którym Wołodymyr Zełenski miał wzywać ukraińskie wojska i obywateli kraju do kapitulacji przed armią rosyjską. Nagranie okazało się deepfakiem i zostało szybko usunięte z Facebooka, jednak wciąż jest dostępne na kontrolowanej przez Kreml platformie VKontakte.

ps
ps
Udostępnij artykuł:

W telewizji Ukraina 24 w środę wskutek ataku hakerskiego na krótko pojawiła się informacja, że prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił kapitulację kraju. Zełenski szybko zdementował to w komunikatorze Telegram. Ponadto podpisał ustawę zakazującą przygotowywania i rozpowszechniania informacji propagującej działania Rosji.

Deepfake z kapitulacją

Okazuje się, że Rosjanie nie poprzestali na zaawansowanych atakach dezinformacyjnych z wykorzystaniem wizerunku Zełenskiego, użyli także technologii deepfake. Meta poinformowała, że usunęła z Facebooka przerobione nagranie wideo, które fałszywie przedstawiało prezydenta Ukrainy nakazującego wojskom poddanie się.

Nathaniel Gleicher, dyrektor ds. polityki bezpieczeństwa w Meta, wyjaśnił, że firma usunęła materiały z powodu naruszenia zasad dotyczących „zmanipulowanych mediów”, czyli formy dezinformacji multimedialnej, która często objawia się w postaci nagrań wideo zmontowanych w taki sposób, aby przedstawiały osobę publiczną mówiącą coś, czego w rzeczywistości nie powiedziała.

Według Atlantic Council's Digital Forensic Research Lab, mylące wideo zostało dość szybko przechwycone przez Metę, ale najwyraźniej jest szeroko rozpowszechniane na rosyjskim odpowiedniku Facebooka - VKontakte. DFRLab zauważyło również, że prorosyjski kanał Telegram opublikował w środę deepfake przedstawiający Zełenskiego wzywającego kraj do poddania się.

Prezydent Ukrainy szybko zareagował na dezinformację, publikując na Telegramie własną wiadomość, nakręconą w stylu selfie wideo.

Na początku marca ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej ostrzegło, że Rosja może wykorzystywać przerobione materiały wideo, aby zniekształcić postrzeganie inwazji przez opinię publiczną.

 

 

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Top 15. Najbardziej opiniotwórcze media stycznia w Polsce

Top 15. Najbardziej opiniotwórcze media stycznia w Polsce

Nie żyje Adam Kochanowski. Prowadził kultowy program "Podaj łapę"

Nie żyje Adam Kochanowski. Prowadził kultowy program "Podaj łapę"

Rekord Erli: 1,8 mld obrotu i sześciokrotna przewaga nad rynkiem

Rekord Erli: 1,8 mld obrotu i sześciokrotna przewaga nad rynkiem

Kanał telewizyjny poświęcony Morzu Śródziemnemu dostępny w całej Europie

Kanał telewizyjny poświęcony Morzu Śródziemnemu dostępny w całej Europie

Co z TVN24 po przejęciu Warnera przez Paramount? Medioznawczyni: trudno nie uciec od obaw

Co z TVN24 po przejęciu Warnera przez Paramount? Medioznawczyni: trudno nie uciec od obaw

Gawkowski: po ataku na Iran wzmocniono monitoring cyberprzestrzeni Polski

Gawkowski: po ataku na Iran wzmocniono monitoring cyberprzestrzeni Polski