SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezenterka pogody po 20 latach zwolniona z TVP3 Poznań za serduszko WOŚP

Patrycja Kasperczak w niedzielę wieczorem prezentowała w TVP3 Poznań prognozę pogody, mając naklejone serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Według "Gazety Wyborczej" w poniedziałek została zwolniona przez dyrektor Agatę Ławniczak, która miała też domagać się zmian w relacji z finału WOŚP.

Patrycja Kasperczak, fot. screen z TVP3 PoznańArticle

Według ustaleń Piotra Żytnickiego z poznańskiej „Gazety Wyborczej” Agata Ławniczak zwolnienie Patrycji Kasperczak tłumaczyła tym, że mając naklejony na ubraniu symbol Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, prezenterka promowała akcję, której partnerem jest TVN - konkurent TVP na rynku telewizyjnym.

- Dla wszystkich to był szok. Patrycja zapowiadała pogodę od 20 lat. Przeżyła wielu dyrektorów, nikt nie miał do jej pracy zastrzeżeń - powiedzieli „GW” anonimowo pracownicy TVP3 Poznań.

W redakcji przygotowano apel o przywrócenie Patrycji Kasperczak do pracy, sama prezenterka starała się przekonać Agatę Ławniczak do zmiany decyzji. Dyrektor TVP3 Poznań się jednak z niej nie wycofała.

W serwisie internetowym stacji nie można obejrzeć prognozy pogody z niedzieli.

Dyrektor TVP3 Poznań chciała, żeby relacja o WOŚP była negatywna

Materiał o tegorocznym finale WOPŚ, przygotowany przez Marcina Wróblewskiego, pokazano w TVP3 Poznań w niedzielę po południu w programie informacyjnym „Teleskop”. Relacja miała wydźwięk neutralny. Pierwszy raz pojawiła się w wydaniu programu o godz. 17:30.

Dziennikarze TVP3 Poznań cytowani przez „GW” opisują, że po tej emisji Agata Ławniczak zadzwoniła do wydawczyni „Teleskopu” Barbary Kożeniewskiej, domagając się, by w materiale dodano informację, że Jerzy Owsiak wspiera Strajk Kobiet walczący o aborcję na żądanie. Kożeniewska nie wprowadziła żadnych zmian, w kolejnych wydaniach „Teleskopu” relacja była w pierwotnej wersji.

Według pracowników stacji w poniedziałek Agata Ławniczak pojawiła się na zebraniu redakcyjnym. Miała ogromne pretensje do Marcina Wróblewskiego i Barbary Kożeniewskiej, zapowiedziała konsekwencje finansowe: za niedzielny dyżur reporter dostanie tylko połowę wynagrodzenia, a wydawczyni - 70 proc.

Barbara Kożeniewska, która zna Agatę Ławniczak od wielu lat, miała jej przypomnieć, że jeszcze kilka lat temu wspólnie przygotowywały w TVP relacje z finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Agata Ławniczak nie chciała rozmawiać z „Gazetą Wyborczą” o tej sprawie, odesłała jej dziennikarza do sekretariatu TVP3 Poznań. Odpowiedzi nie udzieliło też biuro prasowe Telewizji Polskiej.

Ławniczak szefową TVP3 Poznań od 5 lat

Agata Ławniczak jest dyrektor TVP3 Poznań od wiosny 2016 roku. Z Telewizją Polską jest związana od ponad 25 lat, przez lata była szefową związku zawodowego Wizja. W 2014 roku była w grupie ponad 400 osób przeniesionych do firmy outsourcingowej Leasing Team, stamtąd została zwolniona w połowie 2015 roku.

W lipcu 2017 roku Ławniczak zwolniła dziennikarza Roberta Chodyłę, który pracował w TVP3 Poznań przez 23 lata. Zarzucono mu brak obiektywizmu, ponieważ przygotował relację o poznańskim zoo, w którym jak rzeczniczka pracuje jego żona.

Jesienią 2017 roku pracę w stacji stracili wydawca „Teleskopu” Dariusz Klincewicz oraz reporterzy tego programu Krzysztof Czub, Piort Wielicki i Krzysztof Skrzypek, natomiast wydawczynię Dorotę Knopp-Dolatę oraz prezentera Dariusza Nowakowskiego odsunięto od programu. Związek Wizja w komunikacie wyraził zaniepokojenie tymi zwolnieniami.

W połowie 2019 roku z TVP3 Poznań rozstał się Roman Wawrzyniak, przez trzy lata szef redakcji „Teleskopu” i innych programów informacyjnych. Powodem miał być spór z Agata Ławniczak dotyczący relacji z wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Wielkopolsce.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezenterka pogody po 20 latach zwolniona z TVP3 Poznań za serduszko WOŚP

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
vex
tvpropaganda i wszystko jasne
odpowiedź
User
Danielos
Ciekawe że Polsat też nie występuje z serduszkami. Ta akcja jest przypisana do tvn więc dlaczego inne tv mają ja promować. Nie widziałem w tvn żeby promowali akcje tvp albo Polsatu.
odpowiedź
User
Danielos
Ciekawe że Polsat też nie występuje z serduszkami. Ta akcja jest przypisana do tvn więc dlaczego inne tv mają ja promować. Nie widziałem w tvn żeby promowali akcje tvp albo Polsatu.
odpowiedź