SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Współczesna matka Polka nie chce inspirować się swoją mamą

Zdecydowana większość młodych Polek uważa, że mama wychowała je tak, by jako dorosłe kobiety czuły się spełnione i umiały dzielić się obowiązkami z partnerem, a nie tylko pełniły funkcję "dobrej żony i gospodyni". To dwa razy wyższy wynik niż w przypadku starszej grupy - wynika z badania Maison&Partners.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Obecnie 64% młodych Polek (18-24 lata) czuje wsparcie mamy w dążeniu do rozwoju osobistych pasji i planów zawodowych. Jednak tylko 45% kobiet badanych w tej grupie wiekowej deklaruje, że mama jest dla nich inspiracją i wzorem kobiety, na której chcą się wzorować. Nie chcą powielać modelu matki i żony jaki znają z własnego domu, prawdopodobnie widząc ich codzienne stresy i przeciążenie.
Najsilniejsze wsparcie odczuwają kobiety pochodzące ze środowisk wiejskich. O ile w dużych miastach (powyżej 500 tys. mieszkańców) nieco ponad połowa (55%) młodych kobiet deklaruje, że mogły liczyć na pomoc od swoich mam w rozwoju swoich osobistych pasji i planów zawodowych, to w przypadku kobiet mieszkających na wsi ten wynik wynosi 67%.
Ok. 70% kobiet w wieku 35+ deklaruje, że zostały wychowane przez matkę w poczuciu, że najważniejsze jest bycie dobrą matką, żoną i gospodynią domową. Ale już tylko 22% kobiet w wieku 35-44 lata potwierdza, że chciałoby wzorować się i inspirować postawą mamy, a jednak nie znalazły na tę zmianę wewnętrznej siły.
Ciekawe zjawisko występuje także w sferze wychowania chłopców. Wyraźnie wskazuje ono na to, że proces zmian w podejściu matek do wychowania dzieci jeszcze się nie zakończył. Na pytanie skierowane do kobiet posiadających brata o to czy jest on wychowywany podobnie, ok. 70% we wszystkich populacjach odpowiedziało, że brat był wychowywany wg takich samych zasad. Jednocześnie podobna liczba Polek deklaruje, że brat miał lub ma znacznie mniej obowiązków niż one.

Badanie zostało przeprowadzone przez Katarzynę Pawlikowską (założycielkę agencji Garden of Words) i agencję badawczą Maison&Partners, w dniach 29 kwietnia - 18 maja 2016 r., metodą CAWI, na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna, na próbie ogólnopolskiej N=2102 osób.

Dołącz do dyskusji: Współczesna matka Polka nie chce inspirować się swoją mamą

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Feminizm kończy się gdy trzeba wnieść torby z zakupami na wyższe piętro....
W dupach się poprzewracało.
odpowiedź