SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydawca „Nie” skarży się do UOKiK na Pocztę Polską i Orlen

Spółka Urma, wydawca tygodnika „Nie” złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomienie „o podejrzeniu stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów przez Orlen i Pocztę Polską” - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Obie firmy wycofały ze sprzedaży wydanie tygodnika z papieżem na okładce. Poczta Polska zrezygnowała w ogóle z dystrybucji tytułu.

Okładka numeru "Nie" wycofanego przez Orlen i Pocztę PolskąOkładka numeru

Prezes Orlenu w ubiegły wtorek zdecydował, że z punktów sprzedaży koncernu wycofane zostanie wydanie tygodnika „Nie”, na okładce którego widniał Jan Paweł II z krucyfiksem, do którego przybita jest lalka. „Przekracza wszelkie granice” - stwierdził Daniel Obajtek.

Dzień wcześniej wydawca tygodnika alarmował, że ze sprzedaży numer wycofuje Poczta Polska. „Bardzo proszę o pilne zdjęcie z ekspozycji tego wydawnictwa do czasu wycofania tego nr-u przez Garmond Press (poniedziałek, najpóźniej wtorek - 13-14.03 br.) - przekażę Państwu informację w tym temacie” - pisać miał w opublikowanym w mediach społecznościowych „Nie” okólniku Dariusz Zieliński z Poczty Polskiej.

Urma zapowiedziała wtedy kroki prawne. - Dzisiaj składamy zawiadomienie do UOKiK – mówi w środę w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Marta Miecińska, prezeska spółki. – Zawiadamiamy o podejrzeniu stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów przez Orlen i przez Pocztę Polską – wyjaśnia.

Wydawnictwo w dalszym ciągu, jak dodaje Miecińska, nie otrzymało żadnego wyjaśnienia ani od Poczty Polskiej, ani od Orlenu, kto i na jakiej podstawie zdecydował o wycofaniu ze sprzedaży wydania tygodnika. Od ponad tygodnia nie odpowiedziano na pytania zadane przez prawników spółki.

Czytaj też: UOKiK nie daje za wygraną. Rozważy kasację ws. wyroku dot. przejęcia Radia ZET przez Agorę
 

Wydawca działa jednak dalej. - Zamykamy numer. Waży się kwestia okładki, są różne propozycje - mówi Miecińska.

Poczta Polska bez „Nie”

Na okładce wydania tygodnika, które ukazało się w ostatni piątek, znalazł się jedynie napis „Nie lękamy się”. Podobnie jak poprzednim razem, okładka utrzymana jest w fioletowych barwach (stroje w tym kolorze noszą biskupi). Ten numer trafił do sprzedaży na stacjach Orlenu, ale, jak dodawała w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Miecińska, prawdopodobnie nie jest dostępny w placówkach Poczty Polskiej (poczta od poniedziałku nie odpowiedziała na nasze pytanie w tej sprawie).

W krótkim oświadczeniu wysłanym części mediów w ubiegłym tygodniu Poczta Polska stwierdziła: „Z uwagi na kalkulacje i ryzyka biznesowe podjęliśmy decyzję o wycofaniu tego tytułu prasowego, począwszy od bieżącego numeru”.

Marta Miecińska jest prezeską wydawnictwa Urma od jesieni ub.r. Spółka w obecnej formule została założona w połowie 2001 roku. Od początku właścicielem 100 proc. jej udziałów oraz prezesem i jedynym członkiem zarządu był Jerzy Urban, równocześnie redaktor naczelny „Nie”. Po jego śmierci nastąpiły zmiany. Choć naczelnym na papierze wciąż pozostaje Urban, udziały Urmy odziedziczyła Małgorzata Daniszewska, jego trzecia żona, związana z nim przez ponad 30 lat.

W ub.r. strata netto spółki Urma pogłębiła się z 619,2 do 675 tys. zł. Wpływy nieznacznie wzrosły, firma zarobiła także na sprzedaży dzieł sztuki.Nakład „Nie” w roku ubiegłym wynosił w sumie 2,95 mln egzemplarzy, sprzedaż w ujęciu rocznym - 1,11 mln egz.

Dołącz do dyskusji: Wydawca „Nie” skarży się do UOKiK na Pocztę Polską i Orlen

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Antek
Przecież ten tygodnik dla zwyroli i tak nie zarabia już od dawna na siebie. To, czy będą na olrenie i poczcie, czy nie będą niczego w realu im nie zmieni. Z góry są na straconej pozycji. Take it.
odpowiedź
User
Danielek
Orlen z Obajtkiem czy w ogóle politycy nie są od decydowania o dystrybucji prasy czy tym kto i co może wydawać. Od tego jest prawo, ustawi i ewentualnie sąd.
odpowiedź
User
fgh
Polecam skargę do UOKiK na Facebook i Google bo one też walczą z mową nienawiści.

odpowiedź