SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wzrost zaufania do UE i instytucji unijnych

Prawie połowa Europejczyków wyraża zaufanie wobec Unii Europejskiej.

Wynika z ostatniej fali badania Eurobarometr, zrealizowanego przez TNS Opinion & Social (w Polsce TNS OBOP) dla Komisji Europejskiej.

Oznacza to wzrost o 3 punkty procentowe w stosunku do listopada 2005 roku (poprzednia fala badania).

Wyniki badania, którym objęto prawie 30 000 respondentów z krajów członkowskich, dwóch krajów przystępujących, dwóch kandydujących oraz Tureckiej Republiki Cypru Północnego wskazują także na wzrost zaufania do Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. W Polsce Unia Europejska cieszy się bardzo wysokim zaufaniem (58%). Podobnie jest, jeśli chodzi o poszczególne instytucje europejskie. Zaufanie do instytucji europejskich jest znacznie wyższe od zaufania do instytucji krajowych.

Poziom zaufania do Unii Europejskiej jest bardzo zróżnicowany w poszczególnych krajach. Wysokie zaufanie odnotowano na Węgrzech (70%), Grecji i Słowenii (po  63%). Natomiast nieufność w stosunku do UE jest wysoka w Finlandii (54%), Wielkiej Brytanii i Szwecji (po 51%), Francji i Niemczech (po 49%). Wzrosła różnica w poziomie zaufania pomiędzy „starą 15” (45%), a nowymi członkami (60%), różnica ta wyniosła 15 punktów.

Nieufność do Komisji Europejskiej spadła o 4 punkty – z 33% do 29%. Natomiast procent osób ufających tej instytucji nie zmienił się znacząco (47%): różnica między odsetkiem ufających i nieufających wzrosła o 5 punktów w stosunku do listopada 2005 r. W Polsce odsetek osób, które ufają Komisji Europejskiej kształtuje się na poziomie wyższym od średniej dla UE  i wynosi 53%.

Podczas gdy w nowych krajach członkowskich przeciętnie 55% badanych ufa Komisji Europejskiej, w krajach „starej 15” poziom zaufania wynosi 46%. Na poziomie poszczególnych krajów zaufanie jest wysokie w Słowenii (65%), Grecji (61%), na Węgrzech i w Belgii (po 63%) oraz we Włoszech (60%). Dwa kraje, w których odsetek braku zaufania przewyższa odsetek ufających to Wielka Brytania (42% vs.28%) i Turcja (36% vs. 29%)

Podobna sytuacja została zanotowana w przypadku Parlamentu Europejskiego – nieufność do tej instytucji spadła o 4 punkty z 34% do 30%. Jednocześnie proporcja osób ufających Parlamentowi Europejskiemu nieco wzrosła - do 52%, a różnica między odsetkiem ufających i nieufających wzrosła o 5 punktów w stosunku do listopada 2005 r. W Polsce Parlamentowi Europejskiemu ufa 56% mieszkańców naszego kraju.

Zaufanie do Parlamentu Europejskiego w nowych krajach członkowskich (58%) jest wyższe niż w „starej 15” (50%). Najwyższe zaufanie odnotowano na Węgrzech (71%), w Belgii, we Włoszech, Słowenii (we wszystkich trzech 65%) i Luksemburgu (64%). Jedynym krajem gdzie nieufność przewyższa zaufanie jest Wielka Brytania (46% vs. 31%).

Przykład tych dwóch europejskich instytucji wskazuje, iż poziom zaufania podąża według analogicznych trendów. Porównanie z wynikami z listopada 2005 r. pokazuje, że zaufanie do Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego jest wyższe na Węgrzech, w Polsce, Słowenii i Włoszech. W Portugalii i na Malcie poziom zaufania spadł dla obydwu instytucji. W kilku innych krajach, również odnotowano zmiany, jednak żaden określony trend nie został utrzymany.

„Wzrost zaufania do instytucji europejskich wśród mieszkańców Europy i Polski jest bardzo pozytywnym znakiem. Jest to szczególnie istotne w świetle ogólnej tendencji   charakterystycznej dla opinii publicznej, a wyrażającej się niskim poziomem zaufania do tradycyjnych instytucji takich jak: rząd, parlament, system sądowniczy czy partie polityczne. Unia Europejska powinna wykorzystać poprawę i pracować nad nią w krajach gdzie zaufanie było niższe.” – komentuje Urszula Krassowska, Lider Sektora Badań Społecznych i Politycznych TNS OBOP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wzrost zaufania do UE i instytucji unijnych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl