SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zalando zwolni kilkaset osób. „Korzystne trendy pandemiczne wygasły”

Niemiecki koncern e-commerce’owy Zalando poinformował, że zwolni kilkuset ze swoich 17 tys. pracowników. Uzasadnia, że od ub.r. sytuacja gospodarcza się pogorszyła, a wcześniej prowadził zbyt szybką ekspansję.

Zalando w komunikacie zapowiedziało, że zwolnienia obejmą różne działy. Według „Financial Timesa” pożegna się z maksymalnie 5 proc. z 17 tys. pracowników. Cięcia mają objąć głównie menedżerów, nie będą natomiast dotyczyć osób z centrów logistycznych i pionów obsługi klientów.

Firma nie podała żadnych dalszych informacji o redukcji zatrudnienia.

- Przez ostatnie kilka lat niektóre części naszej firmy rozrosły się za mocno i osiągnęliśmy stopień skomplikowania naszej organizacji, który wpływał na zdolność szybkiego działania - argumentuje koncern w oświadczeniu. Zaznacza, że od 2022 roku korzystne trendy pandemiczne wygasły, a otoczenie makroenomiczne stało się bardziej

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Zarządzający firmą Robert Gentz i David Schneider w liście do pracowników przyznali, że firma "nie jest miejscu, w którym powinna być, więc potrzebne są jeszcze bardziej zdecydowane działania". Podkreślili, że jako szefowie ponoszą za to odpowiedzialność.

Spacek zysku Zalando, klienci robią mniejsze zakupy

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. wartość brutto zamówień na Zalando zwiększyła się o 2,3 proc. do 10,23 mld euro, a liczba aktywnych klientów o 8,4 proc. do 50,2 mln. Jednak średnia wartość brutto zakupów od klienta w ciągu 12 miesięcy zmalała o 0,4 proc. do 290,4 euro, a przeciętna wartość pojedynczych zakupów - o 2,1 proc. do 56,2 euro, w konsekwencji przychody z trzech kwartałów zmalały o 1,1 proc. do 7,18 mld euro.

Koncern równocześnie zwiększył inwestycje ze 149,1 do 217,8 mln euro, a jego rentowność mocno się pogorszyła: skorygowany zysk operacyjny z 287,2 do 39,1 mln euro, a marża operacyjna z 4 do 0,5 proc.

Tylko w trzecim kwartale w krajach niemieckojęzycznych (DACH) przy minimalnym spadku wpływów do 913 mln euro skorygowany zysk operacyjny zmalał z 52 do 14 mln euro. Natomiast na innych rynkach Zalando zwiększyło przychody o 3 proc. do 1,18 mld euro, a skorygowana strata zmniejszyła się z 42 do 17 mln euro.

Wzrost kursu akcji Zalando o 20 proc. od początku stycznia nie wyrównał jeszcze wcześniejszych spadków. Kurs jest 32 proc. niżej niż przed 12 miesiącami.

Zalando ze swoją platformą od lat jest obecne w Polsce. Koncern ma u nas kilka centrów logistycznych, pierwsze - pod Szczecinem - uruchomił pod koniec 2018 roku.

E-commerce zwalnia

W ostatnich tygodniach o zwolnieniach informowały inne koncerny e-commerce. Amazon zapowiedział, że pożegna się z ponad 18 tys. pracowników ze swoich pionów korporacyjnych. Zwolnienia ruszyły w styczniu.

Koncern Naspers ma zwolnić nawet 30 proc. pracowników biurowych, m.in. z polskiego biura Grupy OLX. Natomiast eBay na początku lutego pożegnał się z 500 pracownikami, ok. 4 proc. swojego zespołu.

Dołącz do dyskusji: Zalando zwolni kilkaset osób. „Korzystne trendy pandemiczne wygasły”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lekarz dyżurny
Jedyne lekarstwo na inflację to zubożenie i bezrobocie. Niestety.
odpowiedź
User
lol
Jedyne lekarstwo na inflację to zubożenie i bezrobocie. Niestety.


Zaraz wjedzie Tarcza Zalando i dopłaty dla kupujących ciuchy - oczywiście tylko dla rodzin, single niech tylko pracują i płacą za Nowy Ład. Czuwaj partio.
odpowiedź
User
Q
Dlaczego cięcia nigdy nie zaczynają od pensji i premii członków zarządu?!
odpowiedź