SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Zaopiekuj się rzeką” - apeluje muzycznie WWF Polska (wideo)

W poniedziałek odbyła się w internecie premiera teledysku „Zaopiekuj się rzeką”, stworzonego przez zespół Rezerwat oraz Fundację WWF Polska. Piosenka ma zwrócić uwagę na fakt, że polskie rzeki „wysychają” i „dławią się” z winy destrukcyjnej działalności człowieka.

Article

Utwór jest nową aranżację hitu sprzed lat - „Zaopiekuj się mną”. Na pierwszy rzut oka w nowym teledysku widać niezwykły krajobraz rzeki Świder oraz tajemniczą rusałkę z wiankiem na głowie. Przekaz utworu jest jednak inny - piosenka ma zwrócić uwagę na fakt, że polskie rzeki „wysychają” i „dławią się” z winy destrukcyjnej działalności człowieka.

Ma też zachęcić do dołączenia do programu „Zaopiekuj się mną” realizowanego przez Strażników Rzek WWF, w którym każdy może zostać opiekunem wybranej rzeki i działać dla jej dobra. Zgłoszenia do programu można dokonać na stronie straznicy.wwf.pl.

Andrzej Adamiak spersonifikował rzekę

Rzeka w teledysku przybiera postać rusałki, którą widz podgląda w dzikich i tajemniczych okolicznościach przyrody. Skupienie na detalach krajobrazu z rzeką w roli głównej, podkreśla kulturowe znaczenie naturalnej rzeki na przestrzeni lat historii i obyczajów.

Autorzy piosenki i teledysku udzielają rzece głosu: „Wokół mnie gorąco”, „Zaopiekuj się mną, nawet gdy nie będziesz chciał. - Gdy Fundacja WWF Polska zgłosiła się do nas z propozycją stworzenia remake’u naszego utworu, od razu się zgodziliśmy. Ja osobiście uwielbiam spacery nad rzeką, niejednokrotnie takie obcowanie z przyrodą było dla mnie ukojeniem, ale przede wszystkim wielką inspiracją do tworzenia. Ja jako artysta, nie wyobrażam sobie, że widoki dzikiej rzeki mogłyby zniknąć bezpowrotnie - mówi lider zespołu Rezerwat Andrzej Adamiak.

W Polsce znajduje się 150 tysięcy kilometrów rzek. Szacuje się, że ok 20-25 proc. to rzeki, które nie zostały w ogóle przekształcone przez człowieka lub zostały zmienione w niewielkim stopniu. Jedynie 15 tys. kilometrów rzek znajduje się w dobrym stanie.

 - Zdrowa, naturalna rzeka może nas uchronić przed skutkami katastrofy ekologicznej - przypomina Zofia Pawelska z Fundacji WWF Polska. - Rzeki w naturalnej postaci, pełnią niezwykle istotne funkcje ekosystemowe. Z jednej strony zaopatrują ludzi w świeżą wodę, produkty żywnościowe i inne surowce pochodzenia roślinnego - np. drewno, a z drugiej strony pomagają w zmniejszeniu dotkliwości zmiany klimatu - przeciwdziałają powstawaniu susz i powodzi oraz wspierają samooczyszczanie się wody - dodaje Zofia Pawelska.

Fundacja WWF od lat apeluje o pilne i skuteczne wdrożenie prawa w zakresie zapewnienia dobrego stanu wód słodkowodnych w Polsce. Fundacja stworzyła – w ramach grupy wolontariuszy Strażnicy Rzek WWF - program Zaopiekuj się rzeką. Jego celem jest ochrona najcenniejszych odcinków małych i średnich rzek w Polsce, z pomocą i zaangażowaniem społeczeństwa. Każdy, kto zostanie opiekunem konkretnego odcinka rzeki zobowiązuje się do przeprowadzenia w ciągu roku czterech monitoringów, organizacji akcji sprzątania śmieci, a także interwencji w urzędach w sytuacji, gdy planowane będą niepokojące inwestycje.

Program działa na zasadach wolontariatu i jest bardzo ważny z punktu widzenia ochrony polskich rzek, gdyż pozwala na kontrolowanie ich stanu oraz szybkie reagowanie w razie potrzeby.

Dołącz do dyskusji: „Zaopiekuj się rzeką” - apeluje muzycznie WWF Polska (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl