SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zdjęcie wygenerowane przez sztuczną inteligencję wygrało prestiżowy konkurs fotograficzny

Fotografia “Pseudomnesia | The Electrician” zwyciężyła w kategorii Kreatywność / Open w prestiżowym konkursie fotograficznym Sony World Photography Award. Branża jest jednak oburzona, bo praca została wykonana w generatorze zasilanym sztuczną inteligencją. Autor odmówił przyjęcia nagrody. " AI nie jest fotografią" - podkreśla.

Nagrodzony czarno-biały portret dwóch kobiet z różnych pokoleń to praca berlińskiego artysty Borisa Eldagssena.

Odmówił on przyjęcia wyróżnienia, apelując do kapituły Sony World Photography Award o poważną debatę "o tym, co naprawdę ważne".  Branża fotograficzna jest decyzją kapituły Sony World Photography Award oburzona i dyskutuje nad tym, czy kreatywność człowieka można w ogóle porównywać do generowanych komputerowo ujęć.

Boris Eldagssen stwierdził, że zgłosił do konkursu zdjęcie wygenerowane przez sztuczną inteligencję w celu sprowokowania dyskusji na temat przyszłości branży fotograficznej.

"Bezczelna małpa"

W oświadczeniu udostępnionym na swojej stronie internetowej, Eldagsen przyznał, że był "bezczelną małpą", dziękując sędziom za "wybranie jego zdjęcia i uczynienie z tego historycznego momentu". Zapytał jednocześnie, czy którykolwiek z członków jur "wiedział lub podejrzewał, że [obraz] został wygenerowany przez AI".

"Obrazy AI i fotografia nie powinny konkurować ze sobą w nagrodzie takiej jak ta" - napisał artysta.

"To są różne byty. AI nie jest fotografią. Dlatego nie przyjmę tej nagrody" - uzasadnił Eldagsen

Organizatorzy nagrody przekazali redakcji BBC News, że Eldagsen wprowadził ich w błąd co do zakresu zaangażowania w zgłoszoną pracę sztucznej inteligencji.

Sony World Photography Awards jest uważany za jeden z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie. Od 16 lat wyróżnia fotografów-amatorów i artystów zajmujących się fotografią. Wyróżniania przyznawane są w czterech kategoriach - Professional, Open, Student i Youth.  Wszystkie zgłoszenia są bezpłatne, a główna nagroda wynosi 25 000 dolarów.

Kolejne branże kreatywne podnoszą debatę o tym, na ile sztuczna inteligencja pomaga, a na ile szkodzi ich pracy, a wręcz na niej żeruje. Nieuregulowane są bowiem takie kwestie ja prawa autorskie czy tantiemy do dzieł stworzonych przez AI, ale bazujących na już istniejącej pracy artystów, dostępnej w sieci czy a platformach streamingowych czy w bibliotekach zdjęć.

Kilka dni temu jedna z największych wytwórni fonograficznych na świece Universal Music Group zaapelowała do platform streamingowych o zablokowanie dostępu do utworów muzycznych programom opartym na sztucznej inteligencji. To dlatego, że AI może wykorzystywać muzykę chronioną prawami autorskimi do tworzenia nowej. W efekcie, w sieci można znaleźć piosenki brzmiące jak nowy hit np. Taylor Swift, a "skomponowane" przez program z silnikiem AI.

Dołącz do dyskusji: Zdjęcie wygenerowane przez sztuczną inteligencję wygrało prestiżowy konkurs fotograficzny

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kolis
Sztuka zawsze była formą rozrywki dla oglądającego i formą zarobku dla twórcy. Ci natomiast boją się, że przestaną być potrzebni i będą musieli iść do normalnej pracy, bo ludzie będą bawić się bez nich.
odpowiedź
User
miras
To nie jest zdjęcie.
Znacząca większość konkursów foto wymaga dołą czenia nega tywu/pliku źródłowego - raw/nef. Bez tego zgłosz enia są zazwyczaj aut omatycznie d ysk walifik owane. Chyba, że organizator wiedział i przyjął pracę jako kolaż, lub co go rsza, po to, żeby zrobić sz um.
Obrazki wykreo wane przez AI nie nabywają miana ut woru, oraz wynikających z tego okr eślenia praw przysługujących twórcy. Zatem zgła szający nie mogą w ygrać ko nkursu, ponieważ NIE SĄ AUT ORAM I w rozumieniu prawa autor skieg o.
odpowiedź
User
miś społeczny
Lepsza sztuczna inteligencja niż żywa głupota.
odpowiedź