SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

"Zieloną granicę" Agnieszki Holland obejrzało w weekend 137 tys. widzów. Tegoroczny rekord polskiego fllmu

W pierwszy weekend od premiery film Agnieszki Holland “Zielona granica” zobaczyło w polskich kinach ponad 137 tysięcy widzów - podał dystrybutor Kino Świat. To najlepsze otwarcie polskiego filmu w tym roku.

Kadr z filmu "Zielona granica" Article

„Zielona granica” to film w reżyserii Agnieszki Holland opowiadający o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Obraz przedstawia trzy perspektywy: uchodźców, polskich aktywistów i straży granicznej. Główną bohaterką jest psycholożka Julia (Maja Ostaszewska), która po przeprowadzce na Podlasie włącza się w pomaganie koczującym w lasach uchodźcom na granicy z Białorusią. Polska premiera kinowa odbędzie się 22 września. Film zdobył Nagrodę Specjalną na festiwalu w Wenecji. 

Jak podał w poniedziałek dystrybutor filmu Kino Świat, „Zieloną granicę" przez weekend obejrzało w kinach aż 137 435 widzów.  To plasuje film na pierwszym miejscu jeśli chodzi o wyniki otwarcia polskich filmów w 2023 roku. 

“Zielona granica” celem ataków polityków przed premierą

Film Agnieszki Holland przed premierą wywołał kontrowersje wśród polityków PiS, którzy zarzucili reżyserce, że "szkaluje polski mundur". "Coraz głośniej o filmie A. Holland +Zielona granica+, który - wszystko na to wskazuje - będzie kolejną próbą zakłamania prawdy o operacji hybrydowej przeciwko Polsce oraz atakiem na władze RP" – napisał na Twitterze sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Głos w sprawie produkcji zabrał też m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który zapewnił, że "absolutnie ten film nie jest sponsorowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ani z żadnych innych instytucji powiązanych z MKiDN".

“Zieloną granicę” jeszcze przed oficjalną premierą atakowali także Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Zbigniew Ziobro. 

W czwartek 21 września, na dzień przed premierą filmu,  wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży zapowiedział, że „Zielona granica” w kinach studyjnych będzie poprzedzona specjalnym spotem o działaniach polskich władz wobec operacji hybrydowej na granicy z Białorusią. 

- Nasz krótki spot pokazuje kontekst operacji hybrydowej, przebieg tej operacji i rozwiązanie, które wprowadziliśmy, aby zagwarantować bezpieczeństwo polskiego państwa - dodał wiceszef MSWiA.

Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/kina-gutek-film-bojkot-rzadowy-spot-film-zielona-granica

- Twórczość artystyczna nie potrzebuje żadnych politycznych wskazówek i narzucania interpretacji przed ich konfrontacją z odbiorcą. To jest powód dlaczego nie godzę się na pokazywanie tego tendencyjnego spotu przed pokazami 'Zielonej granicy" w kinach przeze mnie zarządzanychskomentował dla Wirtualnemedia.pl Roman Gutek, założyciel firmy dystrybuującej filmy Gutek Film, właściciel kina Muranów w Warszawie oraz prezes Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, które zarządza wrocławskim kinem Nowe Horyzonty.

"Zielona granica" - opis, obsada

„Zielona granica” to opowieść o tym, że każdy z nas może nieoczekiwanie znaleźć się w sytuacji granicznej i dokonywać wyborów pomiędzy dobrem a złem. W filmie przeplatają się trzy perspektywy - uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych - ale „Zielona granica” jest przede wszystkim opowieścią o ludziach. O ludziach stawianych przed sytuacjami granicznymi.

Historia przedstawiona w „Zielonej granicy” jest fikcją, ale scenariusz filmu powstał na bazie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas. - Przygotowania do filmu objęły setki godzin analizy dokumentów, wywiady z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami. Przejmująco aktualna „Zielona granica” to kino na istotny i angażujący temat, które otwiera oczy, trafia prosto w serce i nikogo nie pozostawia obojętnym - czytamy w opisie.

W obsadzie "Zielonej granicy" wystąpili m.in.: Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy - Jalal Altawil, Behi Djanati Atai i Mohamed Alarashi.

Scenariusz filmu napisali Agnieszki Holland, Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko oraz Macieja Pisuka. Za zdjęcia do filmu odpowiada Tomasz Naumiuk. Dystrybucją w Polsce zajmuje się Kino Świat.

„Zielona granica” to koprodukcja Polski, Czech, Francji i Belgii. Produkcja: Metro Films (Polska), Blick Productions (Francja), Marlene Film Production (Czechy) i Beluga Tree (Belgia), we współpracy z Astute Films (USA), CANAL+ Polska, Mazowieckim i Warszawskim Funduszem Filmowym, Czeską Telewizją, ZDF/ARTE, VOO-BE tv, TRT Sinema, dFlights, Volapuk, Downey Ink, Saudade Film, Sofica La Banque Postale Image 17, Centre du Cinéma et de l'Audiovisuel de la Fédération Wallonie-Bruxelles oraz współfinansowaniem m.in. z Eurimages, Czech Film Fund, Aide aux cinémas du monde - CNC - Institut Français.

Dystrybutorem „Zielonej granicy" w Polsce jest Kino Świat. Oprócz Polski, film ma już zapewnioną dystrybucję w ponad 20 europejskich krajach.

Dołącz do dyskusji: "Zieloną granicę" Agnieszki Holland obejrzało w weekend 137 tys. widzów. Tegoroczny rekord polskiego fllmu

50 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
micnow
Jak sobie KINO ŚWIAT tych widzów narysuje magicznym ołówkiem ;) ;)
76 78
odpowiedź
User
.
Gratulacje!
0 0
odpowiedź
User
Ja_2023
Wszystko dzięki cudownej bezpłatnej reklamie rządu i TVP. Oby tak dalej. 🤣
97 42
odpowiedź