SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Zieloną granicę" Agnieszki Holland obejrzało w weekend 137 tys. widzów. Tegoroczny rekord polskiego fllmu

W pierwszy weekend od premiery film Agnieszki Holland “Zielona granica” zobaczyło w polskich kinach ponad 137 tysięcy widzów - podał dystrybutor Kino Świat. To najlepsze otwarcie polskiego filmu w tym roku.

Kadr z filmu "Zielona granica"Article

„Zielona granica” to film w reżyserii Agnieszki Holland opowiadający o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Obraz przedstawia trzy perspektywy: uchodźców, polskich aktywistów i straży granicznej. Główną bohaterką jest psycholożka Julia (Maja Ostaszewska), która po przeprowadzce na Podlasie włącza się w pomaganie koczującym w lasach uchodźcom na granicy z Białorusią. Polska premiera kinowa odbędzie się 22 września. Film zdobył Nagrodę Specjalną na festiwalu w Wenecji. 

Jak podał w poniedziałek dystrybutor filmu Kino Świat, „Zieloną granicę" przez weekend obejrzało w kinach aż 137 435 widzów.  To plasuje film na pierwszym miejscu jeśli chodzi o wyniki otwarcia polskich filmów w 2023 roku. 

“Zielona granica” celem ataków polityków przed premierą

Film Agnieszki Holland przed premierą wywołał kontrowersje wśród polityków PiS, którzy zarzucili reżyserce, że "szkaluje polski mundur". "Coraz głośniej o filmie A. Holland +Zielona granica+, który - wszystko na to wskazuje - będzie kolejną próbą zakłamania prawdy o operacji hybrydowej przeciwko Polsce oraz atakiem na władze RP" – napisał na Twitterze sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Głos w sprawie produkcji zabrał też m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który zapewnił, że "absolutnie ten film nie jest sponsorowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ani z żadnych innych instytucji powiązanych z MKiDN".

“Zieloną granicę” jeszcze przed oficjalną premierą atakowali także Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Zbigniew Ziobro. 

W czwartek 21 września, na dzień przed premierą filmu,  wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży zapowiedział, że „Zielona granica” w kinach studyjnych będzie poprzedzona specjalnym spotem o działaniach polskich władz wobec operacji hybrydowej na granicy z Białorusią. 

- Nasz krótki spot pokazuje kontekst operacji hybrydowej, przebieg tej operacji i rozwiązanie, które wprowadziliśmy, aby zagwarantować bezpieczeństwo polskiego państwa - dodał wiceszef MSWiA.

Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/kina-gutek-film-bojkot-rzadowy-spot-film-zielona-granica

- Twórczość artystyczna nie potrzebuje żadnych politycznych wskazówek i narzucania interpretacji przed ich konfrontacją z odbiorcą. To jest powód dlaczego nie godzę się na pokazywanie tego tendencyjnego spotu przed pokazami 'Zielonej granicy" w kinach przeze mnie zarządzanychskomentował dla Wirtualnemedia.pl Roman Gutek, założyciel firmy dystrybuującej filmy Gutek Film, właściciel kina Muranów w Warszawie oraz prezes Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, które zarządza wrocławskim kinem Nowe Horyzonty.

"Zielona granica" - opis, obsada

„Zielona granica” to opowieść o tym, że każdy z nas może nieoczekiwanie znaleźć się w sytuacji granicznej i dokonywać wyborów pomiędzy dobrem a złem. W filmie przeplatają się trzy perspektywy - uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych - ale „Zielona granica” jest przede wszystkim opowieścią o ludziach. O ludziach stawianych przed sytuacjami granicznymi.

Historia przedstawiona w „Zielonej granicy” jest fikcją, ale scenariusz filmu powstał na bazie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas. - Przygotowania do filmu objęły setki godzin analizy dokumentów, wywiady z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami. Przejmująco aktualna „Zielona granica” to kino na istotny i angażujący temat, które otwiera oczy, trafia prosto w serce i nikogo nie pozostawia obojętnym - czytamy w opisie.

W obsadzie "Zielonej granicy" wystąpili m.in.: Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy - Jalal Altawil, Behi Djanati Atai i Mohamed Alarashi.

Scenariusz filmu napisali Agnieszki Holland, Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko oraz Macieja Pisuka. Za zdjęcia do filmu odpowiada Tomasz Naumiuk. Dystrybucją w Polsce zajmuje się Kino Świat.

„Zielona granica” to koprodukcja Polski, Czech, Francji i Belgii. Produkcja: Metro Films (Polska), Blick Productions (Francja), Marlene Film Production (Czechy) i Beluga Tree (Belgia), we współpracy z Astute Films (USA), CANAL+ Polska, Mazowieckim i Warszawskim Funduszem Filmowym, Czeską Telewizją, ZDF/ARTE, VOO-BE tv, TRT Sinema, dFlights, Volapuk, Downey Ink, Saudade Film, Sofica La Banque Postale Image 17, Centre du Cinéma et de l'Audiovisuel de la Fédération Wallonie-Bruxelles oraz współfinansowaniem m.in. z Eurimages, Czech Film Fund, Aide aux cinémas du monde - CNC - Institut Français.

Dystrybutorem „Zielonej granicy" w Polsce jest Kino Świat. Oprócz Polski, film ma już zapewnioną dystrybucję w ponad 20 europejskich krajach.

Dołącz do dyskusji: "Zieloną granicę" Agnieszki Holland obejrzało w weekend 137 tys. widzów. Tegoroczny rekord polskiego fllmu

50 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
micnow
Jak sobie KINO ŚWIAT tych widzów narysuje magicznym ołówkiem ;) ;)
odpowiedź
User
.
Gratulacje!
odpowiedź
User
Ja_2023
Wszystko dzięki cudownej bezpłatnej reklamie rządu i TVP. Oby tak dalej. 🤣
odpowiedź