SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmarł Henryk Chmielewski „Papcio Chmiel”, autor komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”

W wieku 97 lat zmarł rysownik Henryk Jerzy Chmielewski znany jako „Papcio Chmiel”. Przez wiele lat tworzył serię komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”.

Henryk Chmielewski „Papcio Chmiel”Article

O śmierci Henryka Chmielewskiego jako pierwszy poinformował w czwartek Piotr Kasiński, organizator Festiwalu Komiksu w Łodzi.

Henryk Jerzy Chmielewski (ur. 7 czerwca 1923 r. w Warszawie) był grafikiem, rysownikiem i publicystą. Wiosną 1943 r. został żołnierzem Armii Krajowej (pseud. Jupiter), a w czasie Powstania Warszawskiego był żołnierzem 7. pułku piechoty „Garłuch”.

Po wojnie, we wrześniu 1947 r., rozpoczął pracę grafika i publicysty w "Świecie Przygód" i "Świecie Młodych". W latach 1950-56 studiował w Akademii Sztuk Plastycznych, gdzie uzyskał dyplom zawodowy Artysty Plastyka.

 

„Papcio Chmiel” tworzył komiksy o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka

W 1957 r. Henryk Chmielewski zaczął tworzyć komiksy o przygodach trójki przyjaciół - szympansa Tytusa, wysokiego, szczupłego Romka i małego, grubego, przemądrzałego A'Tomka – które ukazywały się w „Świecie Młodych” do lat 80. XX w. W serii wielokrotnie – jako Papcio Chmiel – pojawiał się także sam autor.

W 1966 r. ukazało się pierwsze albumowe wydanie komiksu pt. „Tytus, Romek i A'Tomek. Księga pierwsza: Tytus zostaje harcerzem”.

 

Następnie w formie książkowej opublikowano m.in. komiksy: „Tytus otrzymuje prawko jazdy”, „Tytus w kosmosie”, „Tytus żołnierzem” i „Tytus na Dzikim Zachodzie”. W sumie ukazało się ponad 40 ksiąg przygód Tytusa, Romka i A'Tomka. Łącznie rozeszły się w kilkunastu mln egz.

Na podstawie komiksów Chmielewskiego powstały m.in. pełnometrażowy film animowany pt. „Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń” oraz gra komputerowa pt. „Tytus, Romek i A'Tomek – Armia zbuntowanych robotów”.

Tytus, Romek i A’Tomek także w grach i na znaczkach

W 2005 roku w sprzedaży pojawiła się gra komputerowa „Tytus, Romek i A’Tomek – Armia zbuntowanych robotów”, a w 2010 roku - słuchowisko CD na podstawie XIII księgi przygód „Tytusa, Romka i A’Tomka - wyprawa na wyspy nonsensu” z dołączoną książeczką z rysunkami Papcia Chmiela. W 2015 roku wydano grę planszową „Tytus, Romek i A’Tomek”  oraz komiks „Elemelementarz”.

W 2009 Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczki pocztowe z Tytusem, Romkiem i A’Tomkiem oraz kolekcjonerską kopertę FDC, a rok później - kalendarz na rok 2011 „4 pory uśmiechu” z ilustracjami Henryka Chmielewskiego.

Henryk Chmielewski przygotował też kontynuację serii komiksowej „Sierżant King z królewskiej konnicy” (1947) oraz własne komiksy „Półrocze bumelanta” (1951) i „Witek sprytek” (1955–1956).

„Papcio Chmiel” napisał też autobiografię „Urodziłem się w Barbakanie” (wyd. 1999) oraz jej rozwinięcie „Tytus zlustrowany” (2007) i „Tarabanie w Barbakanie” (2013). Jest również autorem ilustracji do książki Barbary Tylickiej „Generał Ciupinek”.

„Papcio Chmiel” nagradzany i odznaczany

Chmielewski otrzymał wiele nagród i odznaczeń państwowych. W 2007 roku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, dwa lata później, podczas uroczystości z okazji 65. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury. W 2013 roku został wyróżniony tytułem „Zasłużony dla Warszawy”.

Na początku 2019 roku prezydent Andrzej Duda nadał mu Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

W 1973 roku Henryk Chmielewski otrzymał Order Uśmiechu, a w 2019 roku nagrodę „Zasłużony dla komiksu polskiego”.

Chmielewski pożegnany przez prezydenta, premiera i ministra kultury

W piątek rano Henryka Chmielewskiego pożegnali w mediach społecznościowych m.in. prezydenta Andrzej Duda, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Na Wieczną Wartę odszedł „Papcio Chmiel”, Henryk J. Chmielewski - rysownik, autor komiksów o przygodach Tytusa Romka i A’Tomka. Żołnierz AK i Powstaniec Warszawski. Harcerz 70 WDH. Dla ludzi mojego pokolenia, dorastających kiedyś na Jego komiksach, kończy się jakaś epoka. RiP - napisał Andrzej Duda.

-  Był ikoną i legendą polskiej szkoły graficznej. Pozostaną z nami Jego rysunki, które mamy w pamięci. Niech spoczywa w pokoju! - napisał Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

- Powiedzieć o Nim, że był nestorem polskiego komiksu, to nic nie powiedzieć. Niewielu było artystów, którzy w takim stopniu ukształtowali wyobraźnię kolejnych pokoleń Polaków. Niektórzy mówią, nawiązując do poetyki jego wielkiego dzieła, że uczłowieczył polski komiks, ale chyba wielu z nas może napisać, że nas także uczłowieczył. Pokazał, jak piękny i plastyczny jest język polski, i jaką siłę, szczególnie w czasach szarego PRL-u, mają wyobraźnia i prawda - stwierdził na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

- Spoczywaj w pokoju, Papciu - dodał.

 

Dołącz do dyskusji: Zmarł Henryk Chmielewski „Papcio Chmiel”, autor komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wyborca Lewicy
Wielki żal i smutek :-(
Bardzo będzie Pana brakować panie Henryku :-(
odpowiedź
User
tolek
Obok Kajka i Kokosza jeden z najlepszych komiksów i wspomnień z młodości... Pięknego wieku dożył ,,Papcio,, R.I.P.
odpowiedź
User
Maciek
Bardzo dziękuje za każdy uśmiech, który miałem dzięki Pana twórczości w dzieciństwie. Było ich bardzo wiele. Nie zapomnę nigdy Wysp Nonsensu i Żelazkolotu. To dzięki Panu nauczyłem się patrzeć poza schematy i cieszyć z przygód jakie przynosi życie. Jeszcze raz dziękuje i spoczywaj w pokoju Papciu
odpowiedź