SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ZUS zalany wnioskami wysyłanymi e-mailem. "Nie będą rozpatrywane"

Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje, aby nie wysyłać do niego wniosków  e-mailem. Najszybszą i najpewniejszą drogą złożenia wniosku do ZUS jest platforma internetowa PUE ZUS.

Fot. ZUSArticle

ZUS przypomniał w środę, że nie rozpatruje wniosków wysyłanych do niego e-mailem. Jak nas poinformowała Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowa ZUS na Dolnym Śląsku, zakład otrzymuje ostatnio wiele wniosków przez pocztę elektroniczną. Dotyczy to całej Polski.

- Jeżeli ktoś wysłał już do nas wniosek na ogólny adres e-mail cot@zus.pl lub jakikolwiek inny adres musi zrobić to jeszcze raz, najlepiej przez swoje indywidualne konto na PUE ZUS. Każda osoba, która zrobi to przez ten kanał komunikacji jest automatycznie weryfikowana, a wniosek rozpatrywany priorytetowo - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Jak wyjaśnia, dotyczy to zwłaszcza wniosków od przedsiębiorców składanych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Rzeczniczka przypomina jednocześnie, że wnioski można także składać w formie papierowej za pośrednictwem poczty lub osobiście w placówce ZUS wrzucając je do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem "Tarcza antykryzysowa” (bez kontaktu z pracownikiem ZUS).

"Pismo e-mailem może wysłać każdy"

Jednak najszybszą drogą jest skorzystanie z wysyłki elektronicznej przez PUE ZUS.

- Pismo e-mailem może wysłać dosłownie każdy, ale wnioski wysyłane poprzez indywidualne konto na naszej platformie internetowej są podpisywane poprzez profil zaufany, certyfikat ZUS lub podpis kwalifikowany, dlatego mamy pewność, że zostały wysłane przez tą osobę, która wnioskuje o wypłatę postojowego czy zwolnienie ze składek - wyjaśnia Kowalska-Matis.

Jeżeli ktoś nie ma swojego konta na PUE może je założyć korzystając z profilu zaufanego. Profil zaufany każdy może założyć poprzez swój bank bez konieczności wychodzenia z domu. Wiele banków ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego - ich lista znajduje się na stronie profilu zaufanego https://pz.gov.pl/dt/registerByXidp.  

Jak założyć profil zaufany i konto na PUE ZUS

Wystarczy zalogować się na swoje bankowe konto i w usługach lub ofercie banku wybrać zakładkę „profil zaufany” lub „e-Urząd” albo ePUAP. Dalej system rejestracji poprowadzi nas za rękę. Gdy mamy swój profil zaufany możemy załatwiać wiele spraw urzędowych, a także podpisywać pisma i wnioski do ZUS.   

Żeby założyć konto na PUE ZUS, wystarczy na stronie głównej www.zus.pl kliknąć „zarejestruj się” (niebieskie tło), wybrać zakładkę „dla Ciebie” a następnie pierwszy przycisk „profil zaufany” - dalej system poprowadzi nas za rękę.

Po założeniu konta na PUE ZUS należy się na nie zalogować i powiązać konto na PUE z kontem ePUAP. Ta opcja jest dostępna w zakładce konfiguracja profilu/dane płatnika. Dzięki temu będziemy mogli podpisywać pisma i wnioski do ZUS. 

"Tarcza antykryzysowa"

Od 1 kwietnia przedsiębiorcy mogą składać wnioski o zwolnienie ze składek ZUS za marzec, kwiecień i maj. To oznacza, że będą one pokrywane przez państwo. Dotyczy to zarówno ubezpieczenia społecznego, zdrowotnego, jak i należności na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. Zainteresowanie tą formą pomocy już pierwszego dnia było tak duże, że internaucie mieli kłopoty z logowaniem się do systemu. Nie działała też podstrona informująca o zasadach przyznawania ulgi. W "Studiu Biznes" Gertruda Ucińska, prezes ZUS, przyznała, że zakład odnotował ośmiokrotny wzrost wniosków o zwolnienie ze składek.

O tę formę pomocy mogą ubiegać się przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą przed 1 lutego b.r. i zgłosili do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 osób. Wniosek trzeba złożyć do końca czerwca.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: ZUS zalany wnioskami wysyłanymi e-mailem. "Nie będą rozpatrywane"

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
papier & poczta
sredniowiecze ... papier, osobiscie -- wyslac zarzad ZUS do Estonii niech zobacza ze mozna sie obejsc bez papieru i poczty
odpowiedź
User
walter
A czym...gołębiem pocztowym. Pracownikom ZUS przypominam że mamy XXI wiek 😆😆😆
odpowiedź
User
mazurek
przez system ePUAP / ZUS PUE. Samego ZUS-u nienawidzę całym sercem, ale jednak w tym wypadku, to płatnicy są w XX wieku, a ZUS w XXI.
odpowiedź