SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Związki zawodowe grożą strajkiem w polskim Amazonie. Chcą podwyżki wynagrodzeń i lepszych warunków pracy

Związki zawodowe działające w polskich centrach dystrybucyjnych Amazona rozpoczęły spór zbiorowy z koncernem. Pracownicy domagają się podwyżki wynagrodzeń i ich wyrównania w skali kraju, a także poprawy warunków pracy, które są gorsze od tych obowiązujących w oddziałach Amazona w innych państwach europejskich.

fot. Shutterstock.com Article

W ubiegłym tygodniu dwie działające w polskim Amazonie organizacje - NSZZ „Solidarność” i Ogólnopolski Związek Zawodowy „Inicjatywa Pracownicza” poinformowały o rozpoczęciu sporu zbiorowego z pracodawcą. Według związków dotychczasowe negocjacje z Amazonem nie przyniosły powodzenia.

Pracownicy Amazona domagają się od firmy spełnienia kilku warunków. Pierwszym jest wyrównanie różnic w wynagrodzeniach otrzymywanych przez osoby zatrudnione w różnych centrach dystrybucyjnych koncernu funkcjonujących w Polsce. Okazuje się bowiem, że np. pracownicy centrum w Sadach pod Poznaniem otrzymują wyższe stawki niż osoby zatrudnione w Kołbaskowie.

Kolejny postulat dotyczy ogólnego wzrostu wynagrodzeń pracowników w Polsce. Związki zawodowe podkreślają, że stawki obowiązujące w naszym kraju są nawet trzykrotnie niższe niż wynagrodzenia otrzymywane przez pracowników centrów dystrybucyjnych działających np. w Niemczech.

Kolejne żądania sformułowane przez związki dotyczą poprawy warunków pracy osób zatrudnionych w polskim Amazonie oraz coraz bardziej śrubowanych przez pracodawcę norm, kwestionowanych już wcześniej przez Państwową Inspekcję Pracy po przeprowadzonych przez tę instytucję kontrolach.

Zgodnie z przepisami po rozpoczęciu sporu zbiorowego Amazon i związki zawodowe rozpoczną obecnie negocjacje w sprawie zgłoszonych postulatów. Jeśli strony nie dojdą do porozumienia, wówczas pracowników koncernu w Polsce czeka referendum strajkowe. Jeśli większość opowie się za protestem, wówczas może zostać ogłoszona akcja protestacyjna w formie ustalonej przez działające w Amazonie związki.

W komunikacie przekazanym mediom Amazon nie ma sobie nic do zarzucenia. - Amazon stworzył dotychczas ponad 14 tys. stałych, dobrych miejsc pracy w Polsce. Osobom zatrudnionym zapewniamy konkurencyjne wynagrodzenie i jedne z najlepszych w branży benefitów oraz możliwości rozwoju zawodowego. Niezmiennie skupiamy się na bezpośrednim dialogu z naszymi pracownikami, co jest najskuteczniejszym sposobem szybkiego reagowania na ich potrzeby – głosi komunikat koncernu.

W I kwartale 2019 roku przychody koncernu Amazon wzrosły o 17 procent, a zysk spółki przekroczył kwotę 3,5 mld dolarów. Za rosnące wyniki odpowiadał przede wszystkim rynek w Ameryce Północnej, duże znaczenie miały także wzrosty związane z chmurową platformą AWS.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Związki zawodowe grożą strajkiem w polskim Amazonie. Chcą podwyżki wynagrodzeń i lepszych warunków pracy

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
Witaj Amazonie
0 3
odpowiedź
User
Seba
Witaj Amazonie w Polsce.
Czy stawka tam jest mała?
0 2
odpowiedź
User
Aaaa
Brawo! To będzie wprawdzie pewnie długi proces, ale trzeba walczyć o własne prawa i interesy. Pracownicy w Polsce są równie cenni, co w Niemczech i Amerykanie nie powinni się przyzwyczajać do innego postrzegania naszych krajów.
5 0
odpowiedź