SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruszyły zwolnienia w Agorze. Odchodzi szefowa działu Foto - Beata Łyżwa-Sokół

Po 16 latach z „Gazety Wyborczej” odchodzi Beata Łyżwa-Sokół, szefowa działu Foto i Agencji Wyborcza.pl - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. W firmie będzie pracowała jeszcze do połowy grudnia, przekazując w tym czasie obowiązki następcy. Dziennikarka skorzystała z programu dobrowolnych odejść. Fala zwolnień w Agorze właśnie powoli rusza.

Warszawska siedziba Agory / Fot. Maciek Jaźwiecki Agencja Wyborcza.pl.Article

Beata Łyżwa-Sokół trafiła do „Gazety Wyborczej” w 2006 roku, 10 lat później została szefową Agencji Wyborcza.pl i całego działu Foto.

- W tym czasie z fotoedytorami Wyborczej rozbudowaliśmy serwis Wyborcza.pl/Zdjęcia, multimedia, półtora roku po śmierci Krzysztofa Millera stworzyliśmy konkurs jego imienia, w którym biorą udział fotoreporterzy z całego świata, w tym laureaci World Press Photo - wylicza dziennikarka w pożegnalnym wpisie na Facebooku.

Sokół-Łyżwa zdecydowała, że skorzysta z programu dobrowolnych odejść i żegna się z Agorą.

- Dziś mam inne marzenia i chcę sprawdzić, co mogę zrobić gdzieś indziej, wykorzystując swoje ogromne doświadczenie, wiedzę i pasję. Rezygnuję z pełnionej funkcji i odchodzę z Wyborczej - komentuje. W wewnętrznym mailu, wysłanym w środę do dziennikarzy „Gazety Wyborczej”, szefostwo dziennika zapewnia, iż Beata Łyżwa-Sokół pozostanie na stanowisku do połowy grudnia. W tym czasie wspólnie z przełożonymi wytypuje i wdroży w obowiązki swojego następcę lub następczynię - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Wkrótce mają ruszyć indywidualne spotkania zastępcy redaktora naczelnego „GW”, Mikołaja Chrzana, z osobami pracującymi w dziale foto i w Agencji.
 

 

Ruszają zwolnienia i dobrowolne odejścia

Co prawda Beata Łyżwa-Sokół odchodzi sama w ramach programu dobrowolnych odejść z Agory, jednak – jak ustaliliśmy – ruszają już także zapowiadane zwolnienia w ramach zwolnień grupowych. Na razie jednak dotykają oddziałów „Gazety Wyborczej”, administracji działającej poza centralą, biur ogłoszeń itp.

Fala zwolnień grupowych, w myśl podpisanych porozumień pomiędzy związkowcami a zarządem Agory, miała ruszyć w czwartek, 17 listopada, ale ostatecznie ruszyła niemal tydzień później.  Zakończyć się ma 16 grudnia. Zwolnione zostaną 84 osoby. Ale oprócz tego w firmie działa program dobrowolnych odejść - można było do niego przystąpić do 17 listopada.

W ramach tego programu może odejść z firmy do kilkudziesięciu osób (dokładna liczba objęta jest tajemnicą; wynika to z umowy między związkowcami, a zarządem). Jednak z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że takich miejsc było nie więcej niż 40, zaś chętnych na program  - znacznie więcej. Dlatego teraz zarząd ma rozważać zgłoszenie w urzędzie pracy rozszerzenia tego programu o kilkadziesiąt kolejnych miejsc.

Na jakich warunkach zwolnienia i odejścia?

Na mocy porozumienia związkowców i zarządu osoby zwalniane z Agory tej jesieni (lub odchodzące dobrowolnie; wówczas za zgodą przełożonego), mające staż do dwóch lat otrzymają 7,2 tys. zł dodatku, nie licząc odprawy. Pracownicy o stażu do 10 lat – 14,4 tys. zł. Do 15 lat – 16,2 tys. zł, a ci pracujący w firmie do 20 lat– 18 tys. zł ponad ustawową odprawę. Jeszcze więcej otrzymają pracownicy Agory o stażu do 25 lat (19,8 tys. zł), ci o stażu pracy w firmie do 30 lat – 21,6 tys. zł. Najwięcej dostaną pracownicy ze stażem powyżej 30 lat: 23,4 tys. zł.

Dodatek finansowy i wymienione wyżej świadczenia obejmą także osoby, które współpracują z Agorą w oparciu o umowę zlecenia lub prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, a z którymi Agora zakończy współpracę. Spółka – na mocy zawartego porozumienia - o rok przedłuży też zwolnionym pakiet medyczny w sieci Luxmed (do końca 2023 roku), a także zapewni im skorzystanie ze wsparcia psychologicznego w Mental Health Center. Sfinansuje również ewentualną pomoc psychiatryczną; z obu form wsparcia będzie można skorzystać do końca 2023 roku, zgłaszając zapotrzebowanie do działu HR.

Zakończyły się także konsultacje w sprawie zwolnień grupowych w sieci kin Helios. Zwolnienia obejmą tam do 53 osób. Dodatkowo w wyniku nieprzedłużeniu wybranych umów i nieobsadzaniu wakatów zatrudnienie w sieci kin zmniejszy się o kolejne 16 etatów.

Poprzednie zwolnienia grupowe przeprowadzono w firmie wiosną 2019 roku: pożegnano się ze 147 pracownikami drukarni w Pile i Tychach, a oba zakłady niedługo potem zamknięto. Natomiast wiosną 2020 roku, tuż po wybuchu epidemii, Agora planowała zwolnić większość pracowników swojej spółki zależnej Goldenline. Ostatecznie 26 osób pożegnało się nią w ramach odejść dobrowolnych.

Dołącz do dyskusji: Ruszyły zwolnienia w Agorze. Odchodzi szefowa działu Foto - Beata Łyżwa-Sokół

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Adam
A mieli oszczedzic wyborczaaa. Tyle warte sa ich slowa. Znow zostana grube misie i grupa trzymajaca wladze. W pandemii pociagneli z naszych podatow tarcze. Teraz w wyniku kosztow zwolnien wykaza strate i podatku zaplaca 0. Tak sie robi biznes.
odpowiedź
User
dddd
jeśli przy tak marnych odprawach chętnych na nie ma być znacznie więcej niż planowano to pokazuje to jaka jest na czerskiej masakryczna atmosfera
odpowiedź
User
madA
A mieli oszczedzic wyborczaaa. Tyle warte sa ich slowa. Znow zostana grube misie i grupa trzymajaca wladze. W pandemii pociagneli z naszych podatow tarcze. Teraz w wyniku kosztow zwolnien wykaza strate i podatku zaplaca 0. Tak sie robi biznes.


Śmieszne rzeczy prawisz. Mam nadzieję, że Twoje ulubione media nie połasiły się na tarcze lub inne zapomogi...
odpowiedź