SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zygmunt Solorz chce za 135,7 mln zł kupić 11,6 proc. akcji Elektrimu

Spółka Karswell należąca do Zygmunta Solorza, większościowego akcjonariusza Cyfrowego Polsatu, zamierza kupić 11,6 proc. akcji Elektrimu, płacąc po 14 zł za sztukę. Solorz ma już 78,4 proc. akcji Elektrimu. Walory spółki 10 lat temu zostały wycofane z handlu na warszawskiej giełdzie.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

Karswell chce kupić 9,69 mln akcji Elektrimu stanowiących 11,57 proc. kapitału spółki. Za jedną oferuje 14 zł, więc cały ten pakiet wyceniła na 135,7 mln zł.

Akcjonariusze będą mogli zapisywać się na sprzedaż akcji od 5 do 20 lipca, pośrednikiem jest Trigon Dom Maklerski. Rozliczenie transakcji zaplanowano na 25 lipca.

Solorz za pośrednictwem Elektrimu kontroluje Port Praski i ZE PAK

Zygmunt Solorz jest już większościowym akcjonariuszem Elektrimu - poprzez swoją cypryjską spółkę Bithell Holdings Limited ma 78,4 proc. jego akcji. Biznesmen pełni też funkcję przewodniczącego rady nadzorczej Elektrimu, a prezesem firmy od 2011 roku jest Wojciech Piskorz, od 2014 roku członek zarządu Polkomtelu.

Elektrim jest właścicielem m.in. spółki Port Praski, która na należących do niej terenach w Warszawie niedaleko PGE Narodowego realizuje inwestycję deweloperską. Ponadto wraz z Elektrimem, a także spółkami Argumenol Investment, Trigon XIX FIZ i Embud, Zygmunt Solorz ma 51 proc. akcji Zespołu Elektrowni Pątnów- Adamów-Konin.

W ub.r. Solorz bezskutecznie próbował przeprowadzić dużą emisję akcji Elektrimu bez prawa poboru dla obecnych akcjonariuszy. Mniejszościowi akcjonariusze protestowali, obawiając się, że biznesmen wspólnie z nowym inwestorem przekroczą 90 proc. udziału w kapitale spółki i będą mogli wykupić resztę i wycofać firmę z giełdy.

Elektrim w upadłości, jego akcje od 10 lat zamrożone na giełdzie

Elektrim to jedna z najbardziej znanych spółek z pierwszej dekady działania warszawskiej giełdy. Była wśród kilku firm, których akcje zadebiutowały pierwszego dnia notowań w 1992 roku. W latach 90. inwestowała w wiele branż, miała ponad 150 spółek zależnych, a w okresie hossy kurs jej akcji przekraczał 70 zł.

W drugiej połowie lat 90. zainwestowała w telefonię komórkową Era GSM, potem przemianowaną na Polską Telefonię Cyfrową (obecnie T-Mobile Polska). O udziały w niej toczyła przez wiele lat spory prawne m.in. z Deutsche Telekom i Vivendi. Ostatecznie w 2010 roku kontrolę nad PTC przejął Deutsche Telekom, a Elektrim dostał odszkodowanie.

W 2007 roku Elektrim złożył wniosek o upadłość układową, zaakceptowany przez sąd. W styczniu 2008 roku wstrzymano handel akcjami spółki na warszawskiej giełdzie, w ostatnim dniu notowań walor kosztował 6,01 zł. Niedługo potem Zygmunt Solorz ogłosił wezwanie do sprzedaży akcji, oferując 7,81 zł za sztukę. Nie udało mu się kupić odpowiednio dużo walorów, żeby zdjąć firmę z giełdy.

Solorz jest współwłaścicielem Elektrimu od 2003 roku, kiedy kupił ponad 30 proc. akcji spółki od BRE Banku (obecnie to mBank) i Multico.

Przyczyną upadłości Elektrimu są ogromne zobowiązania. W raporcie za 2015 rok (kolejnych nie opublikowano) spółka podała, że jej zadłużenie wynosi ok. 900 mln zł. Ponadto urzędy skarbowe domagają się od firmy i jej podmiotów zależnych 1,3 mld zł zaległych podatków. Elektrim zaskarżył te decyzje do sądu administracyjnego.

Zygmunt Solorz od ponad pół roku na zakupach

Ewentualne kupno pakietu akcji Elektrimu będzie kolejną znaczącą akwizycją podmiotu kontrolowanego przez Zygmunta Solorza. W grudniu ub.r. Cyfrowy Polsat kupił 32 proc. akcji Netii, a w maju br. - po uzyskaniu zgody UOKiK-u - wspólnie ze spółką Karswell przejął kolejne 32 proc. Łączna kwota transakcji to 1,28 mld zł.

Pod koniec ub.r. Telewizja Polsat za ok. 103 mln zł nabyła od Grupy ZPR Media 100 proc. udziałów spółek nadających kanały Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV, Polo TV i Vox Music TV oraz 49 proc. udziałów nadawcy Fokus TV i Nowa TV, natomiast pod koniec maja br. ogłosiła przejęcie za 38 mln euro 50 proc. akcji (plus jednej) Eleven Sports Network.

W minionym tygodniu akcjonariusze Cyfrowego Polsatu (większość akcji ma Zygmunt Solorz) zdecydowali, że spółka nie wypłaci w br. dywidendy. Uzasadnili to m.in. zrealizowanymi ostatnio przejęciami oraz stosunkowo wysokim poziomem zadłużenia spółki (606 mln zł jednostkowego zysku spółki z ub.r. przeznaczono na kapitał zakładowy).

Zygmunt Solorz na ogłoszonej w minionym tygodniu we „Wprost” liście 100 najbogatszym Polaków znalazł się na drugiej pozycji, z majątkiem wycenionym na 9,1 mln zł. Większość tej kwoty stanowi kapitalizacja 57,3 proc. akcji Cyfrowego Polsatu należących do biznesmena.

Trudno oszacować, jak dużymi wolnymi środkami na inwestycje dysponuje obecnie Zygmunt Solorz. Przypomnijmy, że w ub.r. Cyfrowy Polsat wypłacił 204,65 mln zł brutto dywidendy, z czego 118 mln zł trafiło do Solorza.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zygmunt Solorz chce za 135,7 mln zł kupić 11,6 proc. akcji Elektrimu

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gość
W takiej ilości spółek to się można pogubić.
odpowiedź
User
udziałowiec
Że niby kto mu ten pakiet sprzeda, ja za 140 za sztukę, potem ten człowiek z piekła rodem niech kolejnych oszukuje, zastanawiam się jacy idioci jeszcze kupuję jego udziały, na Elektrimie się rozzuchwalił przekraczając wszelkie granice przyzwoitości, gdzie jest KNF.
odpowiedź