SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa Żywiec zachęca: „Daj butelce drugie życie”

Grupa Żywiec rozpoczęła akcję pod hasłem „Daj butelce drugie życie”, w ramach której promuje oddawanie do sklepów butelek zwrotnych po piwie. Objęto nią już ok. 1000 sklepów w całej Polsce.

Article

Grupa Żywiec podaje, że blisko połowa sprzedawanego przez nią piwa zapakowana jest w butelki zwrotne. Ich używanie ogranicza ilość śmieci, a emisje dwutlenku węgla w przypadku butelki zwrotnej są porównywalne do emisji generowanych podczas ładowania 4 smartfonów, podczas gdy w przypadku butelki bezzwrotnej - 37 smartfonów.

Rocznie nawet blisko 100 mln butelek zwrotnych nie trafia z powrotem do browarów Grupy Żywiec, lądując w śmietnikach.


- Chcemy, żeby nasi konsumenci widzieli, że kupując piwo w butelce zwrotnej i oddając butelkę dokonują najbardziej dla przyjaznego dla środowiska wyboru. Wiemy, że najczęstszą przeszkodą ze zwracaniem butelek zwrotnych jest konieczność posiadania paragonu. Chcemy te bariery minimalizować i poprawić zwrotność, dlatego skupiliśmy się na tym, żeby umożliwić łatwe oddawanie butelki zwrotnej w sklepach - podkreśla w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Magdalena Brzezińska, kierownik działu spraw korporacyjnych w Grupie Żywiec.

Na Śląsku akcja się sprawdziła

Kampanię "Daj butelce drugie życie" rozpoczęto od pilotażu na terenie województwa śląskiego, w którym firma chciała sprawdzić czy zaproponowane przez nią rozwiązanie rzeczywiście wpłynie na zwrotność butelek. Grupa Żywiec podaje, że dzięki kampanii udało się zwiększyć liczbę zwróconych butelek o 20 proc. i  dlatego zdecydowała się rozszerzyć działania na cały kraj.

Aby oddać butelki zwrotne Grupy Żywiec, trzeba znaleźć sklep, który bierze udział w akcji. Za każdą butelkę zwrotną marek Żywiec, Warka, Warka Radler, Tatra, Specjal, Królewskie, Leżajsk, Brackie i EB oddawaną bez paragonu konsument otrzyma 0,35 zł, nawet jeśli kupił piwo w innym sklepie, gdy posiada paragon i zwraca butelkę w sklepie, w którym kupił piwo - dostanie 0,50 zł. Mapa ponad 1 tys. sklepów, które już dziś biorą udział w kampanii, jest dostępna na stronie akcji zwrocbutelke.pl.

- Jednak każdego dnia dołączają nowe punkty sprzedaży. Poprzez tę stronę sklepy mogą również dołączać do naszej inicjatywy - informuje Magdalena Brzezińska.

Dodaje, że dzięki kampanii "Daj butelce drugie życie" właściciele sklepów umożliwiają swoim konsumentom łatwe zwracanie butelek zwrotnych, z korzyścią dla siebie i środowiska. - W ten sposób zwiększają świadomość ekologiczną wśród konsumentów, a sklep ma możliwość rozwoju - wyróżnia się pozytywnie oraz przyciąga do sklepu nowych klientów - mówi Brzezińska.

Kampanii "Daj butelce drugie życie" towarzyszą specjalne materiały promocyjne w miejscu sprzedaży. Sklepy biorące udział w akcji oznaczone są logotypem kampanii oraz umieszczone są na mapie dostępnej na stronie zwrocbutelke.pl.

-  Tak jak w przypadku każdej innej nowej działalności zależy nam na tym, żeby dotrzeć do konsumentów z informacją na temat prowadzonych działań. W obecnej chwili zachęcamy konsumentów do łatwego zwracania butelek zwrotnych poprzez materiały promocyjne w sklepach oraz stronę zwrocbutelke.pl, na której nasi konsumenci znajdą mapę sklepu oraz informacje dotyczące tego dlaczego piwo w butelce zwrotnej jest najlepszym wyborem dla środowiska, a także informacje o tym co dzieje się z butelką zwrotną w browarze - podsumowuje Magdalena Brzezińska.

W pierwszej połowie sierpnia Kompania Piwowarska, właściciel takich marek piwnych, jak Lech, Tyskie, Żubr otworzyła w Poznaniu punkt skupu butelek zwrotnych. Można w nich oddawać butelki po każdej marce piwa. Projekt ma na razie charakter pilotażowy.

Jak wynika z danych Deloitte, piwo pije regularnie 22,8 mln Polaków, czyli około 73 proc. społeczeństwa. Roczna konsumpcja piwa w przeliczeniu na osobę wynosi około 98 litrów (dla porównania w Czechach jest to ok. 143 l piwa rocznie na osobę). Polska jest również jednym z wiodących producentów piwa w Europie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Grupa Żywiec zachęca: „Daj butelce drugie życie”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maxi
Akcja jak najbardziej na plus. A sklepy w których wymaga się paragonu po prostu omijać.
odpowiedź
User
paff
Akcja bez sensu bo i tak 95% butelek wraca do Żywca.
odpowiedź
User
Archie
KP zrobiło dużo fajniejszą akcję w Poznaniu, bo w swoim skupie przyjmują butelki zwrotne wszystkich producentów, a do tego za własne płacą 100% kaucji, a nie tylko 2/3 jak Żywiec.
odpowiedź